Prag 5. Dünya Ebru Günü: Xenia Sulimenko ile Röportaj


Ve nihayet beklediğimiz gün, yani Prag Ebru Günü yarın! Prag’da gerçekleşecek olan 5. Dünya Ebru Günü nihayet yarın (21 Kasım 2016) başlıyor ve 27 Kasım günü son buluyor. Yarın saat 10:00’da Prag’daki Lucerna Gallery‘de gerçekleşecek olan resmi açılışa ve hemen sonrasında meşhur ebru sanatçısı Atilla Can‘ın workshopuna katılmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ayrıca ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’yi, geleneksel ebru sanatımız sayesinde birleştirmekte bir rol oynamaktan, 5. Dünya Ebru gününün resmi medya partneri olmaktan ötürü büyük heyecan duyuyoruz. 

Prag Ebru Festivali

Gelelim Prag. 5 Dünya Ebru günü etkinliğinin başrollerinden biri olan ebru aşığı Xenia Sulimenko’ya ve kendisinin ilginç yaşamı ve ebru hikayesine. Etkinliğin medya partneri ÇekTürk olarak, ebru sanatçısı ve öğretmenliği de yapan Xenia Sulimenko’nun keyifli röportajını beğenerek okuyacağınızı umuyoruz:

1. Kısaca biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Xenia Sulimenko ve güzel şehir Prag’da yaşıyorum. Evliyim ve 6 yaşında bir kızım var. Aslen Kazakistanlıyım fakat Prag, Çek Cumhuriyeti’ne göç ettim. Bu aralıkta Dubai, Sharm el Sheik ve Moskova’da yaşadım. Her şehir kendi içinde güzel, fakat hiçbiri Prag’la yarışamaz.  Aynı zamanda kendi şirketim bu etkinliğin organize edilmesinde ve hayata geçirilmesinde büyük rolü olan MSB Events firması da Prag’dadır. MSB Events öncelikli olarak Rusya ve Avrupa arasındaki iş/ticaret konferanslarına odaklanmaktadır.

2. Ebru sanatını ilk nerede ve ne zaman gördünüz?

Ebruyu ilk kez 2014 yılında şans eseri online bir video seyrederken gördüm. Kısa bir süre sonra, doktor kızıma 4 haftalık ev istirahatı vermişti. Ben ve kızım da bu süreç içinde Ebrunun zaman geçirmek mükemmel bir seçenek olduğunu düşündük. Benim sanat eğitimim yok, hatta çizim bile yapamam fakat ebrunun yapabildiğimi geliştirdiğini ve yeteneğimi daha da geliştirmeme beni itti. Bu süreçte Prag’da Kübra Aşık’ın verdiği bir günlük kursu buldum ve bu kıvılcımı ateşledi. O günden sonra ebru sanatıyla aramda inanılmaz bir bağ oluştu.

3. Bu ilk etkileşimden sonra ebru sanatına nasıl başladınız?

Ebruyu ilk kez online bir video izlerken görmüştüm. Bundan kısa bir süre sonra, iş için Moskova’daydım ilk Ebru kitimi otele teslim ettirdim. Birkaç gün sonra, ilk çalışmalarımı kızım Nika ile evde yapmaya başladık. Gerçekten inanılmaz mutluyduk ve her bulduğumuz fırsatta stüdyoda Ebru çalışmalarımızı sürdürdük. Ebruyla tanışmak kızım ve benim için büyük bir başarı olsa da Ebru yapmayı sürdürebilmek için büyük problemlerle karşılaştım. En büyüğü Ebru malzemelerinin Avrupa’da bulunmamasıydı. Malzeme tedarikçilerini daha yakına getirebilme çabasıyla, Türkiye’den birkaç üreticiyle iletişim kurdum. Bütün ebru ve resim malzemeleri satan üreticilerle iletişime geçtim ve sonunda birinci sınıf Ebru malzemeleri üreten Art Deco ve Karin ile harika bir bağlantı kurdum. Türkiye’ye yaptığım seyahatimde Kubilay Dinçer ve Merve Sözeri’den ebru dersleri aldım. Anna Ivanova, Anna Prigoda, Anna Klykovskaya, Tatiana Kirillova, Antonio Velez Celemin ve Yulia Tsareva gibi sanatçılarla ortaklık ve ilişkilerle ebru yolculuğum devam etti. Yeni ebru sanatçılarıyla oluşturduğumuz yeni toplulukla birlikte ebru ve ebru sanatçılarıyla alakalı sosyal medyalarda yararlı içerikler yaratmaya ve yayınlamaya başladım.

Benim için Ebru merak olarak başladı, sevgiye dönüştü ve şimdi kalbimden ve ruhumdan gelen bağlılık oldu. Ebru sadece artistik yeteneklerin meydan okunması açısından değil, aynı zamanda ödülünü aldığınız bir uğraş. Dünya çapından bütün ebru sanatçıları www.ebru-art.cz adresinden ürün temin edebilirler aynı zamanda, Facebook sayfasından da Dünyadaki diğer ebru sanatçılarıyla tanışabilirler.

4. Ebrunun size hissettirdikleri nelerdir?

Ebru her zaman farklıdır. Kendi atölyemde çalışırken, bütün dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durup sadece odaklanırım. Ebru rahatlatıcı ve huzur vericidir. Çoğu zaman kendimi o kadar çok kaptırırım ki kendi rüya alanımda yaşamaya başlarım. Ama bazen herkes gibi ben de beni tutan ne olursa olsun çalışmak zorunda kalırım. Önceden yaptığım çalışmalarıma baktığımda, yaparken hissettiğim hisleri bana tekrar yansıtıp hissettirir.

5. Yabancı bir ülkede, özellikle Çek Cumhuriyeti’nde, Prag ebru öğretmeni olmak nasıl bir his?

Sanat çok canlı ve görsel olduğu için insanlar broşür, el ilanlarına bakarak esas potansiyelini anlayamıyorlar. Fakat hazırladığım online içerikler ve videolar insanları çok çekiyor. Ebru için kendimi bir öğretmen gibi hissedemiyorum, derslerimi hem eğlenceli hem de öğretici olarak kabul ediyorum. Özellikle çocuklar için dersleri eğlenceli ve uğraştırıcı yapıyorum. Çocuklara ebruyu öğretmek, aklıma mürekkebi ilk suya damlattığım anımı hatırlatıyor. Eğer ebru dersi almak isteyen biri olursa, her ay program hazırlıyorum, sadece benimle iletişime geçin!

6. Sizce neden Prag, Dünya Ebru Gününü kutlamak için doğru şehir?

Tıpkı ebrunun UNESCO listesinde olması gibi Prag’da UNESCO şehridir. Prag gizemlerle dolu bir şehirdir ve her köşesinde keşfedilmeyi beklemektedir. Bence gizemi, ebrunun doğasıyla uyuşmaktadır. İkisi de eşsiz, gizemli ve güzel. Ayrıca ben Prag’ı uluslararası bir şehir olarak görüyorum. Herhangi bir gün şehir merkezinde, tramvaylarda ve hatta kendi ofisimde 10 ya da daha fazla dil duyduğum oluyor.  Bu günün önemi de paylaşmak olduğu için, Prag da bunun karşılığını verecektir.

7) 21-27.11.2016 tarihleri arasında Prag’da gerçekleşecek olan 5.Dünya Ebru Günü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce uluslararası Ebru severler de bu güne katılırlar mı?

Dünya Ebru Günü büyüyor ve her yıl daha fazla katılımcıyla daha enerjik oluyor. Bu yıl ayın 21’i Pazartesi açılış gününden itibaren güzel bir katılım olacağını düşünüyorum. İster aktif bir ebru sanatçısı olun isterse meraklı bir ruh olun ebru ustalarının workshoplarını izlemek, teknikleri öğrenmek büyük bir fırsat olacak. Kesinlikle Lucerna Galeri’ye gelin ve derslere katılın. Ayrıca 34 ülkeden, 120’den fazla sanatçı bu özel güne katılacaktır. 

Not: Tüm haftanın detaylı programını görüntülemek için tıklayınız. Günlük veya haftalık biletlerinizi almak için ise buraya tıklayınız.

8) Ebru sanatına başlayan kişilere ne önerirsiniz – özellikle Prag’da?

Bir, kursta/derste başlayın! Tanıtım dersi genellikle 2 saatlik ve grup olarak oluyor. Hatta grup şeklinde olunca insanların daha istekli ve kendilerine daha çok güvendiğini fark ettim. İki eğer çocuğunuz varsa kursa onları da getirin. Onların ebru fırçaların hemen ellerine almaları çok hoşunuza gidecek, ilk anlarını kesinlikle kameraya çekmelisiniz. Gözleri mutluluk ve şaşkınlıkla doluyor. Ve üç, unutmayın ebruda “ yanlış” yoktur. Teknikler, el hareketleri ve yaklaşım her zaman geliştirilebilir, fakat başlangıç sınıflarında hiçbir zaman yanlış yoktur sadece eğlence vardır.

9) Dünyadaki ve Çek Cumhuriyeti’ndeki ebrunun popülaritesini kıyaslayabilir misiniz?

Dünyadaki ebru topluluğu 1000 – 2000 kişi arasındadırBen ebruyu Avrupa’ya özellikle Çek Cumhuriyeti’ne yaymak için kendi e-shop, atölyem, derslerimle ve Facebook sitesinde içeriklerle (www.facebook.com/ebruartENG) çaba gösteriyorum. Popülerlik açısından Ebru her zaman Türk sanatı olmuş ve olacaktır. Çek Cumhuriyeti’nde küçük bir topluluğuz fakat büyümekte olan potansiyeli yüksek topluluğuz. Bu yüzden bu etkinliğin yerel topluluk içinde yararlı olacağını düşünüyorum.

10) Sizce insanlar neden 21-27.11.2016 tarihleri arasındaki 5.Dünya Ebru Gününü ziyaret etmeliler? Katılmak için herhangi bir şart var mı?

Dünya Ebru Günü hayır etkinliğidir ve tüm geliri Çek Cumhuriyeti’nde 3 kaynağa gidecektir.

Ebru topluluğu küçüktür fakat Ebru sanatını desteklemek için elinden geleni yapmaktadır. Etkinliğe katılanlar gerçek ustaların neler yapabildiğini görünce büyülenecekler.Ayrıca pek çok ustanın eserlerinin sergileneceği bir sergide olacak. Ebruyu takı, kumaş ve yeni dizaynlarda görmeniz mümkün olacaktır.Etkinlikte benim favori bölümüm ise 18 yaş altındaki çocuklar için adanmış bölüm. Sanırım en küçüğü 4 yaşında. Çocukların neler üretebildiğini görünce çok şaşıracaksınız.

Dünya Ebru Günü çerçevesinde Uluslararası Ebru Patchwork Projesinin nihai sonucu oluşturulacakBu Dünya rekoru projesinin ilham kaynağı organizatörlerden biri; Šárka Duran’dır. Šárka ve Xenia, 37 ülkeden 196 sanatçı toplayıp ve 84.864 metrekarelik bir Ebru örtüsü hazırlamışlardır. Resmi ölçüm 5 Haziran 2016’da Dobrovice müzesinde Dobrovice belediye başkanının sorumlusu Mgr.Tomáš Sedlaček tarafından yapıldı. El işi, tek bir parçaya dikildi ve Çek Rekorlar Kitabı tarafından onaylandı ve Dünya Guinness Rekorlar Kitabı için de aday gösterildi! 

Prag’da gerçekleşecek olan 5. Dünya Ebru Etkinliği (21 – 27.11.2016) hayır etkinliğidir ve elde edilen gelirler, kar amacı gitmeyen kuruşlara bağışlanacaktır: Člověk v tísni, Zdravotní klaun and Sluneční paprsek.

Katılmak isteyenler için bir günlük ya da haftalık biletlerini buradan alabilirler: 

Prag Ebru etkinliğinin resmi websitesi: www.ebru-world.com
www.iLOVEebru.com