Ödüllü Direktör, Yazar, Yapımcı Sibel Güvenç Prag’da

Ödüllü Direktör, Yazar, Yapımcı Sibel Güvenç Prag’da


Franz Kafka’nın kısa hikayesinden esinlenerek yazdığı “In the Penal Colony” ve bir komedi filmi olan “Hungarian Salami” başta olmak üzere bir çok başarılı kısa metrajlı filme imzasını atan Sibel Güvenç, Kasım 1973 yılında Ankara’da doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümünden ikinci olarak mezun olup İstanbul’da iş hayatına atıldıktan sonra sanata olan ilgisinden dolayı görsel sanatlar okumak üzere Kanada’ya gitmiş ve yaklaşık 15 yıl burada yaşamıştır. Uzun metrajli bilim kurgu filmi “Broken Eggs” ve psikolojik drama  “Eyes of Dreams” filmleri için çalışmalarını sürdüren Güvenç, film, belgesel ve müzik klipleri çeken ismini bereket tanrıçasından alan Kybele Films‘in sahibidir. Kendisi direktör, yazar ve yapımcıdır.

Sibel Güvenç  hungarian_salami

Bir senedir ailesi ile birlikte Prag’da yaşayan Sibel Güvenç ile, ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak tanışma fırsatı bulup, keyifli bir röportaj gerçekleştirdiğimiz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Güzel bir sürpriz olarak, 9 Aralık Çarşamba akşamı saat 19:00’da, Unijazz’da (Jindřišská 5) gerçekleşecek 8. Film Etkinliğimizde ise kendisinin kısa filmlerine yer veriyoruz. Etkinlik detayımızı buradan görüntüleyebilirsiniz : Krátké filmy a diskuze s režisérkou SİBEL GÜVENÇ 

Movie Night

Ödüllü Sibel Güvenç

Aşağıda, kendisi ile daha da çok gurur duymamızı sağlayan ödüllerini görüntüleyebilirsiniz : 

Secrets won a Silver Award as Best World Music Video at 43rd WorldFest Houston International Film Festival, 2010.
The Almond Sorters won a Platinum Award as Best Jazz Music Video at 42nd WorldFest Houston International Film Festival, 2009.
2009 Bravo!FACT award winner for Secrets.
2008 Bravo!FACT award winner for The Almond Sorters.
Selected to 2007 Toronto International Film Festival Talent Lab.
Recipient of 1st Annual Quebecor Fund WIDC Director’s Chair Scholarship-Full
Awarded one of the eight director’s chair positions in the 2007 session of The Women In the Director’s Chair Workshop in Banff.
Hungarian Salami, 2007 Best Comedy Nomination at 60th Yorkton Golden Sheaf Awards
2006 Ontario Art Council, Grants to Emerging Media Artists
2006 Bronze Medal in Film and Video Art, In the Penal Colony, 39th Annual WorldFest Houston International Film Festival
2006 Best Cinematography, In the Penal Colony, Through Her Eyes – Women Film Festival, New York
2005 Best Abstract Film, Palette, One Minute Film and Video Festival, Toronto
2003 Proficiency in Film, Willimiam F. White Prize, Toronto.
2002 Proficiency, William F. White Prize, Toronto.

sibel_guvenc_cekturk

ČeskoTurecko ekibimizden sevgili Lucie Semanská’nın kendisi ile yaptığı keyifli röportajı, İngilizce postumuzdan görüntülemek için tıklayınız.

9 Aralık Çarşamba akşamı saat 19:00’da, Unijazz’da (Jindřišská 5) gerçekleşecek 8. Film Etkinliğimizde, Sibel Güvenç’in kısa filmlerini hep birlikte izlemeyi ve kendisine sorularımızı yöneltmeyi iple çekiyoruz. Facebook etkinlik sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz : Krátké filmy a diskuze s režisérkou SİBEL GÜVENÇ Görüşmek üzere!