PRAG KLASİK SANAT PROGRAMI: OCAK 2017

PRAG KLASİK SANAT PROGRAMI: OCAK 2017


Değerli Sanatsever,

Sizinle Prag Ocak 2017 klasik sanat programını paylaşmanın sevincini ve heyecanını yaşıyorum. Umarım bu ay, hatta bu yıl ile yeni başlayan serüvenimizde sizler de Prag klasik sanat etkinlikleri ile hem klasik müzik dolu zaman geçirir, hem de Prag’da olmanın keyfini bir de bu şekilde, bu tür etkinlikler ile çıkarmış olursunuz.

Prag’da klasik sanat etkinlikleri açısından en sevdiğim özelliklerin başında etkinliklerin çeşitliliği ve bunların Çek Ulusal Tiyatrosu tarafından sezonluk olarak sanatseverlerle çok düzenli bir şekilde paylaşılması geliyor. Bu sayede hem kaçırdığınız etkinlikleri bir sonraki kez izleyebilir hem de sevdiğiniz bir etkinliğe birden çok kez katılabilirsiniz. Bu açıdan Prag Dünya’nın sayılı şehirlerindendir.

Prag Ocak 2017 klasik sanat aylık programa geçmeden önce aşağıdaki birkaç konuya değinmek istiyorum;

 • Prag’da bir çok sanat etkinlikleri yapılan yer var ve size sunacağım program sadece Ulusal Tiyatro’yu (Národní divadlo), Karlin Müzik Tiyatrosu’nu (Hudební divadlo Karlín), Estates Tiyatrosu’nu (Stavovské divadlo), Yeni Sahne’yi (Nová scéna), Rudolfinum Oditoryumu’nu (Rudolfinum) ve Belediye Evi’ni (Obecní dům) kapsıyor. Etkinlik çerçevesi de opera, bale, konser, laterna magika (multimedya tiyatro) ve klasik tiyatro’dur.
rudolfinum

Rudolfinum (Prag) (visitczech.com)

 • Prag’daki etkinliklerde bir eser orijinal dili ile sahnelenir ve üstyazı ekranı sayesinde hem Çekçe hem de İngilizce olarak iki dil şeklinde izleyiciye ulaşır (Bazen Almanca üstyazıların eklendiği performanslar da mevcuttur). Bundan dolayı bir etkinliğe katıldığınızda eserin içeriğini üstyazı sayesinde anlayabilirsiniz (Bazı tiyatro etkinlikleri sadece belirli tarihlerde İngilizce üstyazı ile oynuyor, buna dikkat etmenizi öneririm). Ayrıca opera etkinliklerinde sadece etkinlik dilini bilmeniz de etkinliği açıkça bir şekilde anlayabileceğiniz anlamına gelmiyor çünkü performanstaki konuşma şekli müzik ile birleştiğinden günlük hayattaki konuşma şeklinden farklıdır. Bundan dolayı Çekçe opera performanslarında dahi İngilizce ile birlikte Çekçe üstyazı sunulur.
 • Opera etkinliğinin oluşmasında iki temel bileşen vardır. Bunlardan birincisi eserdeki sözlerin yer aldığı ”libretto” ve ikincisi de notaların yer aldığı ”müzik”tir. Örneğin; ”Don Giovanni” operasının İtalyanca librettosu Lorenzo Da Ponte’ye, müziği ise Wolfgang Amadeus Mozart’a aittir. ”Bugün operaya gidiyorum.” denildiğinde akla müzik geldiği için ister istemez bu eserin tamamı besteciye adanır fakat arka plandaki librettiste de hakkını teslim etmemiz gerekir.

Prag Ocak ayı klasik sanat etkinliklerine gelince… Aşağıdaki etkinlik listesi ile seçmiş olduğum etkinliklerin ne zaman ve nerede sahne alacağını görebilir hatta tüm programı indirip, etkinliklerin üzerine tıklayarak da direk etkinlik sayfasına ulaşabilirsiniz. Bir de bu dosyadaki etkinlikleri sizlere ”Tavsiye Ettiğim Etkinlik” (Recommended Event), ”Katılacağım Etkinlik” (Scheduled Event) ve ”Ayın Favori Etkinliği” (Favourite Event of the Month) olarak üç kategori şeklinde sunarak sizin tercih yapmanızı kolaylaştırmaya çalıştım.

Ocak Ayı Klasik Sanat Programı

Ocak Ayı Klasik Sanat Programının tamamını indirmek için tıklayınız.

Ayın Favori Etkinliği

Alexandre-Évariste Fragonard (1830-1835)

Don Giovanni, Alexandre-Évariste Fragonard (1830-1835) (wikipedia.org)

Don Giovanni

 • Türü: Opera
 • Librettist: Lorenzo Da Ponte (İtalyanca)
 • Besteci: Wolfgang Amadeus Mozart
 • Prömiyer: 29 Ekim 1787 / Estates Tiyatrosu (Stavovské divadlo) / Prag-Çek Cumhuriyeti
 • Etkinlik Yeri: Estates Tiyatrosu (Stavovské divadlo)
 • Tarih/Saat: 4-10-22 Ocak 2017, 19:00
 • Süre: 3 saat 10 dakika (20 dakika ara)
 • Üstyazı: Çekçe & İngilizce

Don Giovanni aşırı çapkın, soylu bir gençtir ve uşağı olan Leporello ile birlikte kızların ve kadınların gönlünü çalmaktadır. Sürekli içindeki zamparalık duygusunu tatmin edip kadınların niteliklerini hiç umursamayan Don Giovanni, Donna Anna adlı kızı ayartmaya çalıştığı anda kızın babası olan Commendatore ile karşılaşmış ve kendisini kılıçlı düelloya davet etmiştir. Düello sonucunda Don Giovanni Leporello ile birlikte Commendatore’yu öldürmüştür. Sonrasında Don Giovanni çapkınlıklarına devam etmiş fakat Commendatore’nin silüetini ara ara karşısında görmüştür. Commendatore, Don Giovanni’yi yaptığı kötülüklerden vazgeçmesi için bir çok kez uyarmış fakat Don Giovanni yine de bildiği gibi davranıp, çapkınlıklarına devam etmiştir. Hatta köylü kızı olan Zerlina ve nişanlısı Masetto’nun arasına bile girip Zerlina’yı ayartmaya çalışmıştır. En sonunda Don Giovanni, Commendatore silüetini akşam yemeğine davet eder. Daveti kabul eden Commendatore, akşam yemeğine gelip Don Giovanni’yi son birkaç kez daha uyardıktan sonra kendisinden olumsuz yanıt alınca, Don Giovanni’yi alıp sahneden götürür. 2012 yılındaki performanslarda Commendatore sahneye pelerinle gökten gelip yine uyarılarda bulunduktan sonra Don Giovanni’yi yakalayıp, onu sahnenin altına götürmüştür. Günümüz performanslarında ise Commendatore sahneye gelip tekrar Don Giovanni’yi birkaç kez daha uyardıktan sonra olumsuz yanıt alınca Don Giovanni’nin elini sıkar ve o esnada sahnede olan Don Giovanni’nin küçük çocuk versiyonunu alıp gizli bir odaya götürür ve orada çocuğu zehirleyip, öldürür. Aynı zamanda küçük çocuk versiyonu ile birlikte Don Giovanni de sahnede acı çekerek son nefesini verir.

Commendatore Final Sahnesi:

Ayrıca Prag’da Estates Tiyatrosu’nun önünde ”Don Giovanni” operasının anısına yapılan bir de heykel vardır. Bu heykel eserin önemli karakterlerinden olan Commendatore’yi temsil eder.

Stavovske Divadlo (commons.wikimedia.org)

Stavovske Divadlo (commons.wikimedia.org)

Il Commendatore (commons.wikimedia.org)

Il Commendatore (commons.wikimedia.org)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonuçta Don Giovanni operası ile;

”Kötülük yapan, kötülük bulur.” mesajı verilmek istenmektedir.

İyi seyirler,

Saygılarımla.

ÇekTürk NOTU:

2017 ÇekTürk yeniliklerimizden biri de bundan sonra her ay, klasik sanat etkinlikleri yazısı ile klasik sanat aşığı Arman Orman’ın blog yazılarını sizlerle paylaşması ve sizleri bilgilendirmesi olacaktır. İlgiyle takip edeceğinizi umuyoruz.

Çek Cumhuriyeti’nde klasik etkinlik biletlerinizi, ÇekTürk güvencemizle satın almak için tıklayınız.
İletişim: info@cekturk.com