MUŞ TSO PRAG ZİYARETİ

MUŞ TSO PRAG ZİYARETİ


ÇekTürk Pazartesi iş hayatı postlarımıza, bugün güncel bir etkinlik haberi ile devam etmek istiyoruz. Öncelikle Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞTSO) Heyetine, Prag’a hoşgeldiniz diyoruz.

Muş_Ticaret_Odası_Prag

Heyetin Prag ziyareti esnasında, bu sabah saat 10:00 – 12:00 arasında Çek Ticaret Odası’na yaptıkları ziyaret esnasında tanışmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak bu etkinliğe katılarak, Muş’tan gelen iş adamlarımız ile tanışma fırsatı yakalamak ve Çek Cumhuriyeti’ndeki fırsatlar ile ilgili kendilerine bilgi sağlayabilmiş ve sağlayacak olmak bizler için bir ayrıcalıktır. Etkinlik sonrasında ise farklı sektörlerden yoğun olarak gelen sorular ve kartvizit değişimleri ile umuyoruz ki Türk iş adamlarımızın yurt içi başarılarının bir adım ötesine geçirip, Avrupa’nın gözdesi Çek Cuhmuriyeti’nde de işlerini yürütmeye yardımcı olacağız.

Çek Ticaret Odası başkan yardımcısı Sayın Ing. Václav Okleštěk, Türk çevirmen eşliğinde yaptığı konuşmasına Prag’ın kısaca tanıtımı ile başladı. Prag’dan “ülke içinde ülke” olarak bahsederken, diğer Çek şehirlerine göre gelişmişliğini çarpıcı rakamlar ile açıkladı. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nin yabancılara, yabancı ortaklık ve yatırımlara açık olduğundan bahsederek, toplam 1.250 milyon yabancı vatandaşın yaşadığından bahsetti. Bu rakamın 50 000’ini Ukraynalılar, 22 000’ini Slovakyalılar ve 20 000’ini ise Ruslar oluşturmakta. Ticari Ateşemiz Sayın Necmi Uğurlu‘nun verdiği rakama göre ise, Çek Cumhuriyeti’nde 2 000 kadar Türk vatandaşı yaşamakta.

Sayın Ing. Václav Okleštěk (sağdan ikinci), yabancı iş adamlarının yurtdışı pazarlarına açılmasında aracı kurumların öneminden bahsetti. Bu anlamda biz de farklı sektörlerden (mobilya, inşaat, içecek, geri dönüşüm, hurda, ekipman) iş adamlarımıza destek verip, başarılarını Çek Cumhuriyeti’nde katlamaktan büyük onur duyacağız.

Cek_Ticaret

MUŞ TSO Meclis Başkanı Sayın Murat Güresmar (soldan ikinci) ise Prag ziyaretlerinden çok memnun olduklarını, yaklaşık 150 kişi ile başladıkları odaya, 2500 kişi ile devam ettiklerini belirtti. Bölgedeki iş adamlarından %60’ının iş hayatına ve gelişimine umutla baktıklarından çünkü genç ve dinamik olduklarından bahsetti. Bu rakam,Türkiye geneline (%34) oranla bir hayli yüksek.

Cek_Ticaret_Odasi

Kişisel olarak benim beklentim, daha çok Çek firmayı bu tip etkinliklerde görebilmek ve iki ülke arasındaki ticareti olabildiğince arttırmaktır. Umuyorum bir sonraki toplantı ve sunumlarda iki ülkeden de daha çok iş adamı olacak ve etkileşim her geçen gün artacaktır. Yarın sabah MUŞ TSO Heyeti ile tekrar bir araya gelecek olmaktan ötürü şimdiden heyecanlıyız. Bu süreçlerde kendilerine bir katkımız olur ise, ne mutlu bize.