152. Geleneksel Milevsko Maskeli Karnavalı

152. Geleneksel Milevsko Maskeli Karnavalı


Önceden duyurmuş olduğumuz üzere, dün (1.03.2014 Cumartesi günü) Milevsko’da 152. Geleneksel Maskeli Karnavalı gerçekleşti. 1862‘den beri her sene (Dünya savaşları esnasında ve bazı yıllarda kesintiye uğramış olsa da) Güney Bohemya’nın Milevsko şehrinde düzenlenen bu karnavala Milevskolular haricinde, Çek Cumhuriyeti’nin çeşitli şehirlerinden katılım gerçekleşmekte. Detaylı tarihi bilgiyi İngilizce/Çekçe olarak incelemek için tıklayın.

Çekya’da Festival: Milevsko Maskeli Festivali

Erkenden yola çıkıp öncesinde, sabah saat 10:00’daki Jistebnice’deki küçük ama sevimli Maskeli Karnaval’a da yetiştik. Bu maskeli yürüyüşün sonuna kadar devam edemesek da, en başındaki sıcak şarap ve bira içme, tanışma-kucaklaşma faslını görmüş, ayrıca maskeli polislerin arabaların önünü kesme esprilerine(!) maruz kalmış olduk. Buranın halkının Prag’a nazaran çok daha sıcak kanlı, güler yüzlü ve neşeli olduklarını söyleyebilirim. Beni en çok etkileyen kısım ise, huzurevinin önünde durup, huzurevi sakinlerinin pencelerden bize eşlik etmelerini sağlamak ve onları neşelendirmekti. Daha çok yerel halkın katıldığı, ufak çaplı bu maskeli yürüyüşün kısa videosunu ve seçmece fotoğraflarını ise aşağıda görebilirsiniz.

Masopust Nedir?

Araya Çek akraba ziyaretlerimizi de koyup, asıl hedefimiz olan Milevsko Karnavalı’na devam ettik. Saat 14:00’da maskeler, kostümler, Çek geleneksel müziği ve içkiler eşliğinde şehir merkezindeki meydandan başlayan maskeli yürüyüş, saat 15:30’da sona erdi.

Slivovice, Çek Alkollü İçkisi

Yaşlıları Slivovice (erik, vişne ve kayısı gibi meyvelerin destile edilmesi ile elde edilen, %50 alkol içeren meşhur Çek içkisi) içirmek suretiyle gençleştirme(!) teknolojisine sahip araçlar, çeşitli dans grupları ile birlikte restoran ve bar, hatta itfaiye tanıtımlarının yer aldığı bu eğlenceli yürüyüşe, toplam 663 maske katıldı!  Milevsko Maskeli Karnavalı’nın kısa videosu ve fotoğraf albümünü aşağıda görebilirsiniz.


[nggallery id=3]

Çekya’da diğer etkinlikler ile ilgili yazılarımız için tıklayınız.