Küvette Sazan Balığı ile Çekya’da Noel

Küvette Sazan Balığı ile Çekya’da Noel


Her yıl Çek Cumhuriyeti’nde Christmas zamanı, neredeyse tüm sokaklar dev tanlarda sazan balığı satan balıkçılarla dolup taşar!  Her yerde Christmas yemeği için Güney Bohemya’da ünlü olan sazan balıklarını satın alan insanlar görebilirsiniz.Bunun nedeni ise Çekler’in meşhur küvette balık (sazan balığı) geleneği ve Noel akşamı balık ve patates salatası yemeleri. Çekya Noel yemeği denince, balık düşünmemiştiniz herhalde, değil mi?

Çek Cumhuriyeti’nde küvette balık geleneği nedir?

christmas-sazan-baligi-cekturk

pragueartelstyleblog.com

Küvette balık geleneği için sazan balıkları Christmas arefesinden bir hafta ya da birkaç gün önce canlı olarak alınır. Ekim veya Kasımda balıkçılar tarafından Güney Bohemya’da avlanan sazan balıklarına, 1-2 ay boyunca hiç yemek verilmez ki, içleri güzelce temizlensin, arınsınlar. Özellikle Çek Cumhuriyeti’nin Güney Bohemya bölgesinde bulunan Třeboň şehri, sazan balığının en meşhur olduğu yerdir. Hatta Třeboň şehrinin ana meydanı bile balık şeklindedir!

Bu balıkları sokaktan bazen de canlı olarak alan Çekler daha sonra, evde küvete su doldurulduktan sonra içine bırakırlar. Bazen sazan balıklarına Çekler tarafından Çek isimleri olan “Honza / Milan” gibi isimler verildiğine de şahit olursanız, şaşırmayın! Bazı Çekler ise ölü olarak satın alıp, içini temizletir, ve evde bazıları derisini ayıklayabilir. Bu kocaman balıkların derisini ayırmak ise hiç de kolay bir işlem değildir!

Çekya’da Noel gelenekleri videomuz ise aşağıda:

Çekya Noel Yemeği: BEFORE & AFTER (Sazan balığı fileto haline gelmeden öncesi ve sonrası)

cek_christmas_noel_sazan_baligi   cek_noel_christmas_sazan_yemek

Bazı Çekler ise sazan balıklarını alıp, evdeki küvetlerinde besleyip, sonrasında nehirlere bırakırlar. Ancak nehirlere bırakmak hiç güzel bir çözüm değildir çünkü bu sazan balıkları nehirlere alışık değil, göllerde yetişmişlerdir ve bu koşullara alışıklardır. O nedenle maalesef ölmeleri kaçınılmazdır…

christmas-sazan-baligi-cekturk-2

52insk.com

Geleneğe göre, Christmas arefesi geldiğinde ailenin reisi balıkları küvetten alır ve pişirilmek üzere temizler. Çek Cumhuriyeti’nde Christmas akşamında patates salatası ile birlikte ünlü kızartılmış sazan balığı masaları şenlendirir. Hatta sazan balıkçıklarının derisinin üzerindeki pullar, birer birer Christmas sofrasındaki tabakların altına dizilir ve bu pulların kişilere para getireceğine inanılır (cüzdanlarında saklamaları koşulu ile!). Ancak bu gelenek pulsuz olan sazan balığı türü için uygulanamaz, sadece pullu yani daha doğrusu yağlı ve daha lezzetli olan için uygulanır denebilir.

christmas-sazan-baligi-cekturk-1

radio.cz

Çekya Noel yemeği için, sazan balığı geleneği 18. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yerel insanlar küvette balık geleneğini bilimsel dayanağı olduğunu söylerler. Onlara göre, sazan balıkları çamurludurlar ve bir süre için küvette temiz suya koyulduğunda temizleneceklerdir de. Ayrıca küvette balık geleneğinin bir başka iyi yanı da akşam yemeğine kadar canlı kalan balık taze taze tüketilebilmektedir.

Kutlayan herkese mutlu Noeller ve şimdiden güzel, mutlu, sağlıklı seneler!

Çek Cumhuriyeti’nde tüm hizmetlerimiz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364
Whatsapp: +905354182108