Çekya Dağları ve Kayak Merkezleri

Çekya Dağları ve Kayak Merkezleri


Çek Cumhuriyeti’nde havaların giderek daha da soğuması (şu anda -10 derece!) nedeniyle; “Çekya kayak merkezleri nereler?“, ve “Çek Cumhuriyeti’nde dağ yürüyüşlerine nereye gidebilirim?” gibi yoğun sorularınızı cevapsız bırakamazdık!

Merak etmeyin, Çek Cumhuriyeti coğrafyasından dolayı neredeyse dağlarda kurulmuş bir ülke ve kayak ve dağ sporları yapmanız için sayısız seçenek mevcut. Çek Cumhuriyeti’nin en popüler dağları ve kayak merkezlerini aşağıda sizler için hazırladık.
Çekya kayak merkezlerinin yer aldığı önde gelen dağlardan bazıları:

Çek Cumhuriyeti’nin en önemli dağları, aşağıdaki haritada da belirtildiği gibi: KrušnéJizerskéKrkonoše, Šumava, Orlické, Jeseníky, Beskydy:

cek-cumhuriyetinde-kayak-merkezleri-daglar-cekturk

1. Maden Dağları Olarak Bilinen: Krušné Dağları

Krušné DağlarıSaksonya ve Bohemya arasında uzanan dağlardır. Krušné Dağlarının en yüksek tepesi 1244 metre ile Klínovec’tir. Bu bölge üretimin  büyük ölçekli sanayiye geçişinde madenciliğin ve metalurjinin erken dönem modern dönüşümünün ilk aşamalarında önemli bir yer olduğu gibi, Bronz Çağı’na katkısıyla da önemli bir role sahiptir. Bu süreçler, daha sonra gerçekleşecek Sanayi Devrimi’ne zemin hazırlamıştır.

16. yüzyılda büyük bir maden deposu olduğu anlaşılınca, ilk kez bu dönemde maden dağları olarak anılmış.

Bölge’de en bilinen kayak merkezleri şunlardır: Klínovec ve Neklid (Jáchymov)Plešivec (Abertamy)Novako (Boží Dar), Pernink

2. Çekya, Polonya, Almanya sınırında: Jizerské Dağları

cek-cumhuriyetinde-kayak-merkezleri-jizerske-cekturk

Çek Cumhuriyeti Jizerské Dağları, Çek kayak merkezleri

Batı Südetler bölgesinde, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Almanya’nın sınırlarında yer alan dağlardır.

Bölge’de en bilinen kayak merkezleri şunlardır: Paseky nad JizerouTanvaldský ŠpičákSeverák.

3. Çekya ve Polonya Sınırında, Çekya Kayak Merkezi Denince Akla Gelen: Krkonoše Dağları

Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyinde büyük yer kaplayan Krkonoše dağları, Polonya’nın da güneybatısında yer almaktadır. Südetler dağlarının bir parçası da burada yer almaktır. Çek Cumhuriyeti ve Polonya arasında bir sınır olan bu dağlar, iki tarihi bölgeyi Bohemya ve Silezya’yı da ayırmaktadır. 1603 metre ile Sněžka, Krkonoše dağlarının en yüksek tepesidir ve aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nin en yüksek noktasıdır.

Burası aynı zamanda bir milli parktır; Krkonoše Milli Parkı.

Birçok kayak merkezi yer almaktadır ve turistlerin yoğunlukta olduğu kayak merkezleri burada yer almaktadır. Kuzey disiplini ve alp disiplini kayak yapanlar, dağ tımanışı yapanlar, bisiklete binenler  için popüler yerdir.

Bölge’de en bilinen kayak merkezleri şunlardır: Špindlerův MlýnHarrachovPec pod Sněžkou, Janské Lázně, Černá hora ve Velká Úpa.
Çekya kayak merkezleri sandığınızdan daha fazla…

4.  Bohemya Ormanları olarak da bilinen: Šumava Dağları

Bohemya Ormanları olarak da bilinir. Pilzen Bölgesi’nden Güney Bohemya’ya kadar, oradan da Avusturya ve Almanya’ya uzanan dağlardır. Bu üç ülke arasında adeta bir sınırdır.

Bölge’de en bilinen kayak merkezleri şunlardır: Špičák, Železná RudaZadov, Churáňov.

5. Kristal Kayaçlardan Oluşan: Orlické Dağları

Bohemya’nın kuzey doğusunda yer alan dağlardır. Bölge kristal kayaçlardan oluşmaktadır. 1115 metre ile en yüksek noktası Velká Deštná’dır.

Bölge’de en bilinen kayak merkezleri şunlardır: Říčky v Orlických horáchDeštné V Orlických Horách.

6. Çekya’nın İkinci Yüksek Dağları: Jeseníky Dağları

Südetlerin doğusunda, Moravya’nın kuzeyinde ve Çek Silezyası’nda bulunan dağlardır. Çek Cumhuriyeti’ndeki ikinci en yüksek dağdır.

Bölgede en bilinen kayak merkezleri şunlardır: Čerňava, Ramzová, Šerák.
7. Karpat Dağlarına Verilen Geleneksel İsmi İle: Beskydy Dağları

Jeseníky Dağları; Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Ukrayna gibi birçok ülkeye uzanan dağ sırasıdır. Geniş alanlara yayılmış Karpat Dağlarına verilen geleneksel isimdir Beskid.

Bölge’de en bilinen kayak merkezleri şunlardır: KohútkaKyčerkaSoláň.

Siz de bu buz gibi Çek kışının keyfini bembeyaz, tertemiz havası ile güzel manzaralı dağlarda kayak veya diğer kış sporlarını yaparak geçirmek isterseniz, transferleriniz, otobus biletleriniz ve konaklama için bizimle iletişme geçebilirsiniz:

info@cekturk.com
+420775177364