İstanbullu Gelin Dizisi Prag’da

İstanbullu Gelin Dizisi Prag’da


İstanbullu Gelin Prag’da! Başrollerini Aslı Enver ve Özcan Deniz’in paylaştığı, yapımcılığını 03 Medya’nın üstlendiği Star TV’nin sevilen dizilerinden olan İstanbullu Gelin 2.sezonun ilk bölümü için Prag’da izleyici karşısına geçti. İstanbullu Gelin dizisi yeni sezonun ilk bölüm çekimleri için Aslı Enver, Özcan Deniz başta olmak üzere, ekibin bir kısmı 10 günlüğüne Prag’daydı! Siz de Prag gezisi yapmayı planlıyorsanız, turizm istek ve ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

cekturk_prag_istanbullu_gelin

Faruk (Özcan Deniz) ile Süreyya (Aslı Enver)’nın tutku dolu aşklarını ekrana taşıyan “İstanbullu Gelin”in hikayesi gerçek hayattan uyarlandı. Zor ve çetrefilli bir aşk yaşayan Süreyya ve Faruk’un aşkını anlatan İstanbullu Gelin dizisinde yeni sezonda bazı sahnelerin çekimlerinin Prag’da yapıldığı dizinin yeni bölümünün fragmanında yer verildi. Aşağıda, Prag sahnelerine de yer verilen İstanbullu Gelin 2. sezon 1. bölüm fragmanını görebilirsiniz:

22 Eylül’de Star Tv’de yayınlanan İstanbullu Gelin dizisi yeni sezonun ilk bölümünde, Prag’da yeni bir başlangıç yapmaya çalışan Süreyya (Aslı Enver), yaralarını en iyi bildiği şeyle, müzikle sarar. Faruk’tan (Özcan Deniz) köşe bucak kaçan Süreyya, kendini tamamen işine verir. Gündüzleri kafede çalışırken (Prag’daki en ünlü kafelerden olan NostressCafe‘de kahveyi sunup, hazırlayan (barista) olarak ekranlarda yer aldı!) bir yandan da çeşitli organizasyonlarda müzik yapıp sahneye çıkar. Kendini bulma çabasında olan Süreyya, Prag sahnelerinde sevdiği şarkıları seslendirerek iyileşmeye çalışır. Prag’da bir Türk gecesinde sahne alan genç kadın, “Tutunamadım” adlı parça ile dinleyenleri büyüler. Dinleyenler arasında hiç ummadığı biri daha vardır. Süreyya’nın (Aslı Enver) büyük sırrı öğrendikten sonra evi terk etmesinin ardından Faruk (Özcan Deniz) yakaladığı ipucunun peşinden giderek sevdiği kadını bulmak için Prag’a gelir.

Prag’ın büyülü atmosferinde, İstanbullu Gelin dizisi için objektif karşısına geçen Özcan Deniz ve Aslı Enver, bu sezon heyecanın giderek daha da artacağına; Faruk –Süreyya aşkının ise zorlu bir sınavdan geçeceğine dikkat çektiler.

prag-asli-enver-ozcan-deniz-istanbullu-gelin-cekim-kamera-arkasi

Avrupa’nın tarih kokan ve romantik şehirlerinden olan Prag’da yapılan çekimler, Eski Şehir Meydanı (Staroměstské náměstí), Kampa Parkı, Wenceslas Meydanı (Václavské náměstí), Altın Yol (Zlatá ulička), Astronomik Saat Kulesi (Orloj), Charles Köprüsü (Karlův most) ve Havelská Pazarı (Havelská tržnice) gibi turistik mekanlarda gerçekleşti. Şimdi bu yerlere göz atacağız. Daha fazlası için, Prag’daki ünlü ve turistik yerlerle ile ilgili blog yazılarımızı görüntülemek için tıklayınız.

Eski Şehir Meydanı (Staroměstské náměstí), Prag’ın en eski ve merkezi bölgesidir ve ek olarak hem Çekler hem de turistler için oldukça ilgi çekici olmasının yanı sıra şehrin en hareketli bölgesidir. Eski Şehir Meydanı, Wenceslas Meydanı ile Charles Köprüsü arasında bulunuyor. Aslı Enver’in (Süreyya) rolü gereği baristalık yaptığı, şehrin en ünlü kafelerinden olan Nostress bu meydanda yer almaktadır. Eski Şehir Meydanı, Prag’ın kalbi gibi olup neredeyse önemli birçok anıt ve bina bu meydanda yer almaktadır. Jan Hus Heykeli bunlardan en önemlilerindendir. Jan Hus, hristiyan reformcu ve teolog aynı zamanda bir papaz ve Prag üniversitesinin rektörüydü. Jan Hus verdiği vaazlarda kilisenin dünyevi mal varlığını, din adamlarının paraya doymazlığını ve bunların çürümüşlüğünü anlatıyordu. Kilisenin bir reformdan geçmesi için mücadele ediyor; yerleşmiş anlayış olan dini konularda Papa’nın son karar mercii olmasını reddedip, dini konulardaki otoritenin sadece İncil olduğunu ileri sürüyordu. Halk tarafından oldukça ilgi gören bu vaazları zamanla Prag baş piskoposu tarafından duyuldu ve Jan Hus önce tutuklanıp, öğretlerini inkar etmesi ve tüm kitaplarının yakılması kararına varıldı. Jan Hus, inkar etmeyeceğini söyleyince de yakılarak infaz edilmesine karar verildi ve yakılarak öldürüldü. Jan Hus’un öldüğü gün resmi tatil olup, Çekler her yıl 6 Temmuz günü onu anmaktadırlar. Aslı Enver’in (Süreyya) keman çaldığı yer, Jan Hus Heykelinin önü Eski Şehir Meydanı’nın göbeğidir! Prag’da yer alan Eski Şehir Meydanı’na ulaşmak ise oldukça kolay! Yeşil metro hattındaki Staroměstská durağında inip dümdüz yürüdüğünüzde karşılaştığınız bu eşşiz tarihi binalar karşısında büyüleneceksiniz! Prag’da yer alan gelişmiş ulaşım ağı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve haritaya erişmek için tıklayınız!

prag-istanbullu-gelin-cek-turk-dizi

Eski Şehir Meydanı’ndaki Astronomik Saat Kulesi diğer ismiyle Orloj, Prag’da yer alan en turistik yerlerden biridir. Eski Şehir Meydanı’nda yer alan bu yapının önünde günün her saati kalabalıkla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek! Bunun sebebi her saat başında, saatteki figürlerin hareket etmesidir. 1 dakika süren bu keyifli anlarda, saat üzerinde yer alan figür hareketlenir ve pencerelerde değişik figürler ortaya çıkar. Orta Çağ’dan günümüze ulaşan bu tarihi yapı, birçok sembol içerir ve bu sembollerin birçok anlamı vardır. Astronomik Saat Kulesi’ne (Orloj) ulaşmak ise oldukça kolay! Eski Şehir Meydanı’nda yer alan kuleye ulaşmak için yeşil metro hattındaki Staroměstská durağında inip 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Astronomik Saat Kulesi’ni önündeki kalabalık sayesinde hemen fark edeceksiniz! Prag’da görülmesi gereken diğer tarihi ve turistik yerler için tıklayınız!

Wenceslas Meydanı (Václavské náměstí) daha bilinen ismiyle Vaclav Meydanı, Prag’da yer alan ana meydanlardan biridir. Tarih boyunca Çek Cumhuriyet’inde yaşanan birçok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. Bu olaylardan en bilineni 1969 yılında Jan Palach adlı öğrencinin kendini burada yakmasıdır. Günümüzde hala gösteriler, kutlamalar ve etkinlikler için geleneksel bir toplanma yeridir! Kurulduğu dönemde at pazarı olarak kullanılan meydan, günümüzde otel, restoran, kafe ve kulüplere ev sahipliği yapmaktadır. Meydanda bulunan görkemli Aziz Vaclav At Heykeli burada yer almaktadır. Ayrıca, Neo Rönesans etkilerini taşıyan ve ihtişamlı bir yapı olan Prag Ulusal Müzesi bu meydanda yer almaktadır. Bu meydana ulaşmanın ise birçok yolu mevcut! Bazılarından bahsetmek gerekirse, 6 numaralı tramvay ile Václavské náměstí durağında inerek yaklaşık 2 dakika yürüme mesafesindeki bu meydana ulaşılabilir, metro ile kırmızı metro hattı ile yeşil metro hattının bağlandığı durak olan Muzeum (C+A) durağında inip yürüme mesafesindeki Vaclav Meydanı’na ulaşabilir veya sarı metro hattı ile yeşil metro hattının birleştiği Můstek (A+B) durağından da ulaşabilirsiniz! Ayrıca Můstek (A+B) durağından Havelská Pazarı’na (Havelská tržnice) ulaşmak yalnızca 2 dakika!

Havelská Pazarı (Havelská tržnice), Prag’da yer alan ve yıl boyunca açık olan pazarlardan biridir. Prag, sokak pazarları konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Pazar yerinde sebze, meyve, çiçek, sanat ve el işi ürünler, deri ürünler, tahta oyuncaklar, seramik çeşitleri ve hediyelik eşyalar bulabilir ve her gün 09:00 – 18:00 arasında ziyarete açık olan bu pazarlarda oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz! Havelská Pazarı’na ulaşmak için, metro ile sarı metro hattı ile yeşil metro hattının bağlandığı durak olan Můstek (A+B) durağında inip yalnızca 2 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz! Dizide Aslı Enver’in bisiklet sürdüğü yer tam olarak burasıdır! Prag’da yer alan diğer alışveriş yapabileceğiniz yerler ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız!

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag oldukça tarihi ve romantik atmosferiyle dizi ve filmlerde genellikle tercih edilmektedir.

Çekya gezi / turizm hizmetlerimiz ve sorularınız için iletişim:
info@cekturk.com.tr
+420775177364

Çekya’da İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

tekne turu cekturk turkce rehber cekturk orta cag gecesi cekturk transfer cekturk  bira bisikleti cekturk bira spa cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583  bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk  pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  26cb1c551c22ee82c0dfc960c0e09e8a--glass-design-d-art images