İsim Gününüz Kutlu Olsun.

İsim Gününüz Kutlu Olsun.


Çekler için doğum günleri kadar önemli bir gün olan isim günlerinden (Çekçe “svátek“) bahsetmek istiyorum. Doğum günleri tadında kutlanan isim günlerinde; isim günü kutlanan kişiye hediyeler alınması, çiçekler verilmesi geleneklerden biri haline gelmiştir. Ancak önemli hatırlatmalardan biri, alınan çiçek sayısının tek sayıda olması gerektiği. Çift sayıda hediye edilen çiçekler Çek Cumhuriyeti’nde cenazelerde taziye dilekleri için kullanılmaktadır.

czech_name_daysYılın her günü için bir isim atanmıştır. Listeyi görmek ve sevdiklerinizin isim günlerini kutlamak için tıklayınız. Bu liste Katolik ve Ortodoks dini için önem arz eden azizlerden esinlenilerek oluşturulmuştur. Komünizm döneminde hangi günün hangi isme karşılık geleceğine karar veren kilise komünitesi değiştirilmiş ve bu konu ile ilgili yeni bir grup oluşturulmuştur. Komünizmin sona ermesiyle bu görev yeniden kiliseye bırakılmış ve ajandaya yeni isimler eklenmiştir. Yeni isimlerin eklenmesi bir hayli önem teşkil etmektedir, çünkü ismi ajanda da yer almayan bebeklerin rahipler tarafından baptist edilmeleri yasaktır.

Geçmiş yıllarda Çek Cumhuriyeti’nde ailelerin çocuklarına isim vermelerine izin verilmemekteydi, yeni doğanlar doğdukları güne denk gelen ismi alırlardı. Ailelerin çocuklarının isimlerini seçme hakkı olmamasını kişisel olarak her ne kadar üzücü bulsam da ülke geleneklerinden biri olduğunu ve bir takım avantajlarının da bulunduğunun farkına vardır. Özellikle doğum günlerini hatırlamakta pek iyi sayılmam diyorsanız isim günleri, kendinizi afttermeniz için sizin kurtarıcınız olabilir : )

Bazı Çek iş yerlerinde aynı isme sahip çalışanların bir araya getirilerek kutlama yapıldığı çok yaygın olmasa da süregelen uygulamalardan bir tanesi. Hatta bazı televizyon ve radyo kanalları isim günlerini izleyicilerine hatırlatmaktadır.

Bizler de isim günü kutlama geleneğinin Çek Cumhuriyeti’nde tozlu raflara kaldırılmamasını umuyor ve Otylie isimli okuyucularımızın isim gününü kutluyoruz.