GEZİ YILDÖNÜMÜ

GEZİ YILDÖNÜMÜ


Hepimizin bildiği üzere, dün Gezi’nin 1. yıldönümü birçok şehirde, birçok şehirden transfer edilen binlerce polisle “birlikte” anıldı. Hem de “Gezi’nin anılacak bir tarafı yok” diyen Bülent Arınç’a inat, provokasyon yapmayı deneyenlere inat! Günlerce öncesinden, çiçek bırakmak için bile yanaştırılmayan Gezi Parkı gösterilerinde, toplam 103 kişinin gözaltına alındığını ancak yaralı ve ölü olmadığını “mutlulukla” belirtelim.

beyoglu

 

En çarpıcı haberlerin başında, küçücük iki çocuğun gözaltına alınması geliyor, hem de Beyoğlu Emniyet Müdürü Ünal Altıner tarafından yaka paça!

 

 
Diğer bir Dünya çapında ses getiren haber ise CNN muhabiri Ivan Watson‘un bir polisin “CAST E MÜNÜT”, “VİÇ KANAL VİÇ KANAL” sözleri ve ufak bir tekme eşliğinde emniyete götürülüp, yarım saat sonra bırakılması:

Hala içimizi yakan ve hep yakmaya devam edecek kara SOMA‘nın da yoğun olarak anıldığı, hatırlatıldığı bu protestolar esnasında başka bir iş cinayeti olarak, Kartal’da bir inşaatın çökmesi sonucu üç iç işçimiz hayatını kaybetti.

Biz de ČeskoTurecko ekibi olarak, Gezi’yi ve şehitlerimizi anmak, hatırlatmak adına Prag’da bir ormana 3 adet ağaç diktik. Belirli aralıklarla ziyaret ederek, gelişimlerini sizlerle paylaşmayı arzu ediyoruz.

20140531_175031

Tüm bunların yanında, bazı vatandaşlar  ise dün gece saat 21:00’da tencere-tava çalarak veya ışıklarını açıp kapatarak Gezi’ye destek verdi. Tüm detayları canlı olarak Halk TV‘den takip edebilirsiniz. Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de parkta olabilmeyi, o mükemmel dayanışmanın bir parçası olabilmeyi ölesiye isterken, demokrasi mücadelemizde hepimize sabır, bol şanslar diliyorum. “Güzel günler göreceğiz, güneşli günler!”