Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus Staj Heyecanı

Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus Staj Heyecanı


Avrupa komisyonu tarafından açıklanan sonuçlara göre Çek Cumhuriyeti, en popüler 12 Erasmus ülkesi arasında yer almaktadır. Örneğin 2012-2013  eğitim yılında, 615 Türk öğrenci  Çek Cumhuriyeti’ne Erasmus programı için gelmiştir. Bu sayı sadece Erasmus eğitim programından yararlanan öğrencileri değil, aynı zamanda Erasmus + stajı yapan öğrencileri de kapsamaktadır.  Erasmus + programı, az çok staj programı olarakta bilinmektedir. Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus fırsatına sahip olabilirsiniz.

erasmus internship

Erasmus Staj Programı Nedir ?

Erasmus stajı (diğer adıyla Leonardo Da Vinci programı) Avrupa Birliği’nin mesleki eğitim ve uygulama programlarından bir tanesidir. Bu staj, şirketlerde ve ya bölümle alakalı küçük firmalarda, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda yapılabilir. Staj, genellikle ücretsizdir ama harcamalarını karşılamak üzere aylık hibe ödemesi yapılmaktadır. Stajyer olarak yurt dışında 6 aydan daha fazla kalmak da mümkündür.

 

Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus Fırsatı

Kimler Başvurabilir ve Nasıl Başvurulur ?

apply erasmusErasmus stajına öğrenci olarak yada mezuniyetten sonraki bir yıllık süre içerisinde başvurabilirsiniz. Tüm işlemler üniversite aracılığıyla yürütülmektedir. Öncelikle üniversitenizin Erasmus staj programına dahil olup olmadığını öğrenmeniz gerek. Eğer dahil ise; üniversite tüm gerekli bilgilerin yanında ne zaman ve nasıl başvuru yapılacağı hakkında bilgi verecektir. Genelde öğrencilerin geçmesi gereken bir dil sınavı vardır.  Sınavı geçtikten sonra staj yapılacak şirket/organizasyon bulunması gerekmektedir; bunu öğrencinin yapması gerek  böylece öğrenci kendi beklentilerine ve çalışma alanına uygun bir yer bulabilmektedir. Stajyer öğrenci, stajdan sonra kazandığı deneyimlerin yazılı olduğu Europass sertifikası almaya hak kazanacaktır.

internship

Çek Cumhuriyeti’nin Erasmus için popüler bir destinasyon olduğunu söylemiştik. Türk insanları genellikle, sosyal hayattan, arkadaş canlısı insanlardan, Çek Cumhuriyeti’nin merkezi konumundan dolayı diğer ülkelere kolay ulaşımından çok memnunlar. Çek Cumhuriyeti’nde yaşamak, Türkiye’ye göre daha ucuz ve burada katılacak bir çok aktivite ve etkinlikler var. 

Çekçe konuşamıyor için utanmamak, sıkılmamak gerekli. Çünkü bir çok uluslararası firma, Çek Cumhuriyeti’nde temsil edilmekte ve firmalarda da İngilizce bilenler oldukça çok sayıda. Organizasyonel ve bilgisayar yenetenekleri yönetim alanında staj yaparken geliştirmek mümkün. Aynı zamanda Çek Cumhuriyeti müdendislikte önemli bir yer almaktadır, zira otomobil endüstrisi birinci sıradadır ve bunlar müdendislik okuyanlar için iyi bir bilgi kaynağı olabilir. Kimya alanında ise  uzun bir geleneğe sahip bir çok firma Çek Cumhuriyetinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Faydalı Linkler:

Çek Cumhuriyeti sağlık sigortası, Prag konaklama, Türkçe – Çekçe çeviriler, Çekçe ve İngilizce kurslar, Çek üniversiteleri eğitim ve diğer talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364