En Anlamlı Günlerimizden: Zafer Bayramı

En Anlamlı Günlerimizden: Zafer Bayramı


“30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

zafer

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için kutlanır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilir. 9 Eylül 1922’de Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.
  • Türk bayramları yazılarımızın tamamına ulaşmak için tıklayın.
  • Çek bayramları yazılarımızın tamamına ulaşmak için tıklayın.
  • Çek – Türk dünyasından haberler, ilanlar, blog yazıları ve daha fazlası için bizi sosyal medyadan takip edin: Facebook – Instagram – Youtube

Çekya ticaret, Çekya’da eğitim danışmanlığı, Prag turizm ve gezi, Çekya sağlık sigortası, Çekçe çeviri gibi profesyonel hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364
WhatsApp: +9053541821208