Prag’da Ebru Dersleri ile Sevil Başaran’ın Hikayesi

Prag’da Ebru Dersleri ile Sevil Başaran’ın Hikayesi


ČeskoTurecko / ÇekTürk ekibimizin, suya resim çizme sanatı Ebruya ilgisi 2016 yılında Prag’da düzenlenen 5. Dünya Ebru günü ile başladı! Hatta Prag 5. Dünya Ebru gününün medya sponsoru olduğunu blogumuzdan okumuş, sosyal medyamızdan fotoğraflarımızı takip etmiş olabilirsiniz.

İşte 2016 yılında Prag 5. Dünya Ebru gününde tanıştığımız, bize Ebru sanatını ve güzelliklerini öğreten sevgili Ebru öğretmenimiz Sevil Başaran şimdi Prag’da yaşıyor ve Ebru üzerine çok güzel çalışmalar yapıyor. Biz de kendisi ile çok güzel bir röportaj gerçekleştirerek, nasıl Prag’a geldiği, Prag’da Ebru sanatı ile ilgili yaptığı çalışmaları, Ebru ile ilk tanışması, Ebrunun güzellikleri ve “sırları” üzerine konuşma fırsatı bulduk.
  • Prag’da hem yetişkinler, hem çocuklar için sık sık düzenlediği ebru workshop programlarını, derslerini takip etmek ve katılmak için tıklayınız. (Facebook ebru etkinlik sayfaları için ise buraya tıklayınız.)
  • Prag’da ebru dersleri ve workshoplarına katılım ve sorularınız için iletişim: info@ebruart.cz 

       

ÇekTürk Röportaj gururla sunar:  Prag’da Ebru Sanatçıcı ve Eğitmeni Sevil Başaran

1. Şu an Prag’da yaşayan bir ebru eğitmeni ve sanatçısı olarak, kısaca hikayenizi ve özgeçmişinizi anlatır mısınız? Ebru sanatçısı/eğitmeni olmaya nasıl karar verdiniz?

Dünyanın kültür başkentlerinden biri olan İstanbul’da büyüdüm. Üniversitede psikoloji bölümünü bitirdim. Üniversitenin son yılında beni çok etkileyen ebru sanatı ile tanıştım. Hayatımın geri kalanında ne yapmak istediğimi o zaman anladım. Ebru sanatı sınırlarımı zorladı. Oldukça sabır ve sakin bir zihin gerektiren bir sanat. Zamanla ebruya tutkuyla bağlandım. Sonra, öğretmenim olarak Kubilay Dinçer hocayı seçtim ve 2013’ten beri ondan eğitim alıyorum. İlk dersimizden birkaç ay sonra kendim ders vermeye başladım.

2. Ebru sanatını öğretmek üzere Prag’a taşınmaya nasıl karar verdiniz? Şu an Prag’da ebru ile ilgili neler yapıyorsunuz?

5. Dünya Ebru Günü 2016’da Prag’da yapıldı. O sırada, organizasyon sahibi Xenia Sulimenko Hanım için çalışma fırsatım oldu. Başarılı geçen 5. Dünya Ebru Günü’nden sonra ebru sanatının Avrupa’da tanıtımı için birlikte çalışma kararı aldık. An itibariyle, Plzenska’daki atölyemizde ders veriyor, özel workshoplar düzenliyor, yerel ve uluslararası fuarlara katılıyoruz. Ayrıca, ebru malzemelerinin Avrupa’daki distribütörü olarak çalışıyoruz.

    

3. Geçen sene 21 – 27.11.2016 tarihleri arasında düzenlenen 5. Dünya Ebru günü hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasıl bir deneyiminiz oldu ve ziyaretçilerden nasıl bir geribildirim aldınız?

Benim fikrim etkinliğin çok başarılı geçtiği yönünde. Toplantının amacı ebru sanatçıları için global bir platform yaratmak, ilham ve teknik bilginin paylaşımını artırmaktı. Xenia hanım sayesinde, ki onsuz böyle bir toplanma gerçekleşemezdi, dünyanın her yerinden birçok sanatçı birbiriyle bağlantı kurdu ve alternatif bir topluluk oluşturuldu. Şunu da belirtmeliyim ki, benim gelecek planlarım üzerinde ve ebruya bakışımda büyük etkisi oldu.

  

    

4. Ebru sanatının ne olduğunu, nereden geldiğini ve su üzerinde nasıl resim yapıldığını açıklar mısınız?

Ebru tekniğinin en az bin yıl önce Uzak Doğu’da ortaya çıktığı söyleniyor. Kökenleri Çin’de olan bu zanaat İpek Yolu ile batıya doğru taşındı. Günümüz ebru sanatının başlangıcının 8.-10. Yüzyıllar arasında Özbekistan civarında olduğu rivayet ediliyor. Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu aracılığıyla İstanbul’a kadar geldi. Burada ebru tekniği gelişimini tamamladı ve usta-çırak ilişkisiyle nesiller boyu aktarıldı. Daha sonraları Avrupalı kağıt üreticileri ve mücellitler tarafından öğrenildi ve uygulandı. Ebru yapmak için gerekenler, kıvamlı bir sıvı (bunun için genellikle bitki reçinesi kullanılmıştır) ve doğal pigment boyalardır.

 

5. Ebru sanatının faydaları ve avantajları nelerdir?

Öncelikle, ebru genel ruh halinizi iyileştirir. Stres atmak için birebirdir. Zihni yatıştırıcı bir etkisi vardır ve kimileri bunu bir tür meditasyon olarak görür. Dahası, ebru en çok çocuklar tarafından sevilir. Dikkat eksikliği problemleri olan çocuklarda dikkat süresini uzatabilir. Son olarak, ebruda yanlış yoktur. Yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz!

6. Türkiye’de ve Çek Cumhuriyeti’nde ebruya ilgiyi kıyaslarsak? Dünyada ve Çekya’da insanların ebruya ilgisi sizce nasıl?

Bence Çekya’da çok potansiyel var. Avrupa’da insanların sanata ve elişine karşı daha açık fikirli bir yaklaşımları var. Türkiye’de geleneksel yöntemleri korumaya yönelik bir yaklaşım bulunurken, dünyanın diğer her yerinde yeni tekniklerin ve tasarımların keşfi ön planda.

7. Ebruyu her şeye uygulamak mümkün gibi görünüyor, hatta son moda bunu insan vücuduna uygulamak! Ebrunun uygulama alanıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Bazı ustalar ebruyu kağıda uygulamakta ısrar etseler de, ebru tekniğini pratikte her şeye uygulamak mümkün. Ebru tekniğini tuval, kumaş, ahşap, deri, seramik vb. değişik yüzeylere uygulayarak bunu günlük yaşamda her alanda kullanabilirsiniz. Kendi ebrulu kupanızı yapabilir; çocuğunuzun oyuncak bebeğine ebrulu elbise dikerek birlikte zaman eğlenceli zaman geçirebilir; ebrulu saksılarla bahçenizi süsleyebilir; el yapımı ebrulu deri cüzdanlarla son modayı siz yaratabilirsiniz.

8. Ebru sanatının geleceğiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

“Bodymarbling” denen yeni bir trend var. Birkaç sene önce ABD’de ortaya çıktı ve geçen yıl tüm dünyaya yayıldı. Biz de Çekya’da ve çevre ülkelerde birkaç etkinlikte body marbling performansı sergiledik. Bu sene bunu daha da ileriye taşımak ve mor ışıkta parlayan neon boyalarla misafirlerimizin gönlünü kazanmak istiyoruz.

   

9. Ebru yapmak isteyenler Prag’daki derslerinize ve atölye çalışmalarınıza nasıl katılabilirler? Başlamadan önce bilmeleri gereken neler var ve derslerde ne öğrenecekler? Herkes kolaylıkla öğrenebilir mi?

Facebook sayfamızda ve web sitemizde tüm ders programını bulabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz konuyu ve katılım sağlayabileceğiniz tarihi seçebilirsiniz. Sonra, websitesi üzerinden, email ile veya telefonda rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Pozitif bir tutum ve güleryüz dışında beraberinde getirmeniz gereken bir şey yok. Derste temel teknikleri ve desenleri öğretiyoruz. Her hafta farklı bir konu işliyoruz. Dolayısıyla, daha iyi öğrenebilmek için düzenli katılım veya birden fazla konuya katılmanızı tavsiye ediyoruz. Dersler genel olarak İngilizce yapılıyor, fakat atölyemizde tabii ki Çekçe de konuşuluyor.

10. Ebru sanatına başlamak isteyen kişilere önerileriniz/tavsiyeleriniz nelerdir? Özellikle sizin atölyenizde, ebru derslerine başlamayı niçin tavsiye edersiniz?

Verimli bir haftasonu geçirmek, yeni yollardan yaratıcılıklarını ortaya koymak isteyen kişilere ebruya başlamayı tavsiye edebilirim.

Ve bir an önce başlamalısınız! Derslerimiz genç ve yaşlı herkese uygun. Derste herkes kendi teknesinde çalışır, ve dersin ikinci yarısında serbest çalışmayı teşvik ediyorum. Ebruyu kendince, özgürce keşfedebilmeleri için onlara yeterince alan sağlamaya çalışıyorum. Tabii sadece kağıt üzerine ebru yapmıyoruz. İstek üzerine özel konulu atölye çalışmaları da düzenliyoruz.

    

Prag’da hem yetişkinlere, hem çocuklara yönelik ebru derslerini ve workshoplarını kaçırmayın! Prag’da ebru workshop programları için:  www.ebruart.cz/ebru_events (Facebook etkinlik sayfası)
Yaklaşan Şubat 2018 etkinliklerinden örnekler ise aşağıdaki gibi:

Prag’da ebru dersleri, workshopları ve sorularınız, katılım için iletişim:
+420 734 188 891
info@ebruart.cz