Çorlu ve Prag Buluştu: Türk Çek İş Forumu

Çorlu ve Prag Buluştu: Türk Çek İş Forumu


Çek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bu sabah 9:00 – 12:00 saatleri arasında Prag’daki binalarında, Türkiye’den gelmiş olan ÇİSAD’ı (Çorlu İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği) çok güzel bir şekilde ağırladı. Türkiye’den 19 ziyaretçi firması bulunan etkinliğin, başta Czech Invest ve Czech Trade olmak üzere Çek katılımcıları da vardı. ÇekTürk / ČeskoTurecko olarak, iş ortağım Milan Hnátek ile biz de orada bulunmaktan ve Çorlu’dan gelen firmalarımızla birebir tanışmaktan, iş fırsatları üzerine konuşmaktan ötürü onur duyduk. (Aynı zamanda son dakika ortaya çıkan acil bir ihtiyaçtan ötürü, kendilerine İngilizce – Türkçe tercüme desteği vermiş oldum, fotoğrafta göreceğiniz üzere.)

czech_turkish_forum_1

ÇİSAD, Çorlu’da 2002 yılında, yalnızca 7 iş adamı tarafından kurulmuş olup, 2015’te 50 üye sayısıne ulaşmıştır. Üyelerin arasında sanayiciler ve değerli iş adamları bulunmaktadır. Çorlu’da 7 sanayi bölgesinin olması ise sanayiye verilen önemi vurguluyor.

Program akışı ise aşağıdaki gibiydi: (Her bir sunum 10’ar dakika olmak üzere)
Sn. Lukáš Martin: Çek Cumhuriyeti Sanayi Federasyonu, Uluslararası İlişkiler Direktörü
Sn. Necmi Uğurlu: Çek Cumhuriyeti T.C. Konsolosluğu Ticari Ataşesi,
Sn. Celal Öğücü: ÇİSAD Yönetim Kurulu Başkanı
Sn. Müjdat Aygan: ÇİSAD Temsilci Üyesi
Sn. Ondřej Štec, CzechInvest
Sn. Michal Nedělka, CzechTrade
Sn. Jan Poličasnký, Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Odası Temsilcisi
10:10 – 12:00 Networking

czech_turkish_forum_3

ÇekTürk / ČeskoTurecko olarak Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’nin iş ilişkilerine yapmakta olduğumuz katkıdan ötürü çok mutluyuz. Ekibimizin yarı Çek – yarı Türkler’den oluşması sebebi ile her iki tarafa olan yakınlığımız, iki tarafın da ihtiyaçlarına aynı yakınlıkta cevap verebilmek ve kendileriyle kurduğumuz keyifli iletişimden dolayı haz duyuyoruz. Bizm en temel ve en keyifli avantajımız ise 2 sene gibi bir süre içerisinde en büyük Çek-Türk topluluğu haline gelmiş olmamız, bu sayede bir çok güzel insan, iş adamı ve firma tanımış olmamızdır. Biz ÇekTürk olarak sizlere her zaman her alanda destek vermeye, Çek Cumhuriyeti’ndeki bariyerlerinizi birlikte aşmaya, uzun vadeli “aile doktorunuz” olmaya hazırız. İlginiz için teşekkürler!

NOT: Aşağıdaki fotoğrafta ortağım Milan Hnátek ve Czech Trade İstanbul’dan eski çalışma arkadaşları Yavuz Yılmaz ve Gabriela Ptáčková‘yı görebilirsiniz.

czech_turkish_forum_4