Çekya’da Yaşayan Volkan ile Röportaj

Çekya’da Yaşayan Volkan ile Röportaj


Sevgili Volkan U. ile yollarımız 2020 yılında, hatta pandemi esnasında kesişti. Kendisi bize Çekya’da oturum izni talebi ile ulaştı. Sonrasında Türkçe – Çekçe çeviriler, diploma denkliği, sağlık sigortası gibi tüm konularda da kendisine yardımcı olmaktan ötürü çok mutluyuz. Hakkımızda güzel yorumları ve pozitif geri bildirimleri için çok teşekkür ediyoruz. Çekya’da yaşayan ve çalışan bir Türk olarak kendisine başarılar diliyoruz.
“Dürüst, güvenilir ve her an yardıma hazır olmaları ile kesinlikle ÇekTürk tek adres.” – Volkan U.
Çek vizesi, oturum izni, sigorta, çeviri, eğitim danışmanlığı ve daha fazlası için bize ulaşabilirsiniz:
 info@cekturk.com , +420775177364

Çekya’da Yaşayan Türklerden Volkan

1) Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 
1984 iskenderun doğumluyum. Sağlık ve güvenlik alanında master eğitimim var. Ve yine aynı alanda sağlık ve güvenlik danışmanı olarak 10 yılı aşkın süredir çalışmaktayım.
2) Kaç senedir Çekya’da yaşıyorsunuz? Ve Çekya’ya ilk gelişiniz nasıl, ne sebeple oldu?
Çekya’ya 13 yıl önce ilk defa Erasmus sebebiyle gelmiştim. yaklaşık 10 yıldır evliliğim sebebiyle çeşitli defalar gidip gelmiştim. Ancak son 1 senedir aktif olarak Çekya’da yaşamakta ve çalışmaktayım.
Çekya’da çalışmak yazımız için tıklayın.
3) Çekya’da bir yabancı olarak yaşamak sizce nasıl? Avantajları ve varsa zorlukları neler?
Çekya hemen her Çek vatandaşının tanımladığı gibi adeta “Avrupa’nın kalbi”. Merkezi lokasyonu sebebiyle çevre ülkelere erişim ve seyahat gerçekten oldukça kolay.  Fakat Çekya’da yaşamak bir yabancı için bürokratik açıdan bakıldığında pek de kolay değil. İlk kez geldiyseniz ve uzun süre kalmayı planlıyorsanız karşılaşacağınız bürokratik gereklilikler ile ilgili mutlaka yardım almanız gerekecektir (Diploma denkliği, sertifika, oturma izni v.s.)
Çek vizesi hakkında yazımız için tıklayın. Çekya’da denklik yazımız için tıklayın.
4) ÇekTürk ile yolunuz nasıl ve neden kesişti? Daha önceden biliyor muydunuz / takip ediyor muydunuz? ČeskoTurecko / ÇekTürk hakkında neler düşünüyorsunuz?
ÇekTürk ile ilk defa oturum müsadesi başvurum esnasında, Çekya kapsamlı sağlık sigortası yaptırmam gerektiğinde tanıştık. Hızlı bir şekilde yardımda bulunmaları ve yönlendirmeleri sayesinde, Çekya oturum iznimi elde ettim. daha sonrasında diploma denkliği ve yerel profesyonel sertifikasyon gibi işlemlerimde de bana özveriyle yardımcı oldular. Dürüst, güvenilir ve her an yardıma hazır olmaları ile kesinlikle ÇekTürk tek adres.

Çekya’da ÇekTürk ile Çalışmak

5) ÇekTürk ile çalışmak nasıldı, izlenimleriniz neler oldu? ÇekTürk ile çalışmak isteyenlere, çalışmayı düşünenlere neler söyleyebilirsiniz?
ÇekTürk ile çalışmak isteyenlere söyleyeceğim tek şey aklınızda asla bir soru işareti kalmasın. Size gerekli rehberliği en doğru en güvenilir şekilde sağlayacaklardır.
Diğer referanslarımız için tıklayın.
6) Son olarak, Çekya’da yaşamak isteyen Türklere önerileriniz neler olur?
Çekya insanları, kültürü, yemekleri yaşantısı ile sizi içine çekecektir. Buna ne kadar ayak uydurmaya çalışırsanız yaşantınız o kadar kolaylaşacaktır ve bu yaşantıdan keyif alacağınızı düşünüyorum. Yaşadığınız yerin geleneklerini, yaşam şeklini kendinize rehber edininiz.
Çekya’da yaşam hakkında yazılarımız için tıklayın. Çekya hakkında yanlış bilinenler videomuz ise aşağıda:
10 maddede Çekya’da ilk günler ve şok geçirmenize sebep olarak maddeler ise aşağıda:
Çek vizesi, oturum izni, sigorta, çeviri, eğitim danışmanlığı ve daha fazlası için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364