Çekya’da Öğrenci İken Çalışmak

Çekya’da Öğrenci İken Çalışmak


Çekya’da öğrenci iken, üniversite eğitimi alırken bir yandan çalışabilir miyim? sorusu hemen hemen tüm öğrencilerimizden gelmekte. Biz de Çekya’da okurken çalışmak konusunu bu yazımızda sizler için detaylıca ele almaya karar verdik. Çekya’da eğitim danışmanlığı, Çekya üniversiteleri ve başvurularınız için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420 775177364

  • Çekya üniversiteleri sayfamıza ulaşmak için tıklayın.
  • Çekya maaşlar yazımız için tıklayın.
  • Çekya’da çalışmak yazımız için tıklayın.
  • Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz:
         

Çekya’da Öğrenci İken Çalışabilir Miyim?

Çekya’da üniversite okurken çalışma konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken şey, sadece öğrenci vizesi ile geldiğiniz akredite programlar (lisans, yüksek lisans, doktora vb.) sırasında çalışmanızda bir kısıtlama bulunmuyor.

Çekya’da dil kursları, hazırlık programları (bazılarında part time çalışma imkanı var), film okulu, moda okulu, pilotluk okulu gibi akredite olmayan programlar esnasında (yani OTHER type visa ile) ise, Çekya’da resmi olarak çalışamazsınız.

Tabii ki Çekya’ya geliş amacınız eğitim olduğundan dolayı, okula devamlılık yapmanız önemlidir. Bazı okul ve bölümler daha esnek olabilirken, bazıları ise belirli bir sayının üzerinde devamsızlığı kesinlikle kabul etmezler.

Çekya’da üniversiteden mezun olmanızdan sonra ise birkaç ay içerisinde (6 – 9 ay arasında, güncel süreye resmi kaynaklardan ulaşabilirsiniz) Çekya’da iş bulduğunuz takdirde, öğrenci vizenizi çalışma vizesine çevirerek Çekya’da çalışarak kalabilirsiniz. Birçok Türk, Çekya’da eğitim sonrası, Çek bir firmada iş bularak bu şekilde ülkede kalmaktadır.
Çekya’da Nasıl Part Time İş Bulabilirim?

Çekya’da part time iş bulmak, full time iş bulmaya göre daha zorlu bir süreçtir. Çekya, her ne kadar AB’deki en düşük işsizlik oranına sahip olsa da, part time işlere talep çok olduğundan dolayı, daha büyük bir rekabet ortaya çıkar.

Çekya’da çalışmak, Çek Cumhuriyeti asgari ücret gibi tüm bilgiler  ile ilgili genel yazımıza, Prag iş başvuru yapmak için web sitelerine ulaşmak için tıklayın. Çekya’da maaşlar, Prag’da iş yazımıza ulaşmak için tıklayın.

Çek Cumhuriyeti Çalışma İzni

Ancak sıfırdan, yani Türkiye’den Çekya’ya gelip Çekya’da çalışmak istiyorsanız, size sponsor olacak Çek bir firma bulmanız gerekir. Bu da demek oluyor ki, sizin çalışma izninizin çıkarılmasında size destek olacak ve Çekya’Da oturum izniniz olmadan sizi kabul edebilecek bir Çek firma bulmak. Çekya çalışma izni ve Çekya employee card hizmetlerimiz için bize ulaşın: info@cekturk.com

Çekya’da çalışmak, iş bulmak, asgari ücret, maaşlar ve daha fazlası bu YouTube videomuzda:
Çekya’da Öğrenci Olmak

Çekya’da Erasmus öğrencisi iseniz, Çekya’da bir dönem veya bir yıl Erasmus yapacaksanız hayat size güzel diyoruz! 🙂 Doya doya tadını çıkarın, çevre şehir ve ülkeleri gezin ve Erasmus parti hayatını sonuna kadar yaşayın.

Ancak Çekya’da üniversite eğitimi alacaksanız, Çekya’da lisans veya Çekya’da yüksek lisans eğitimi alacaksanız, işler biraz daha ciddiye biniyor tabii. Tezli ise tez yazmanız, okulunuz uzatmamanız için özellikle devamlılığa ve sınavlardaki başarınıza odaklanmanız gerekiyor. Çekya’da üniversite eğitimi için bize ulaşın: info@cekturk.com

Çekya Öğrenci Vizesi

Çekya öğrenci vizesine başvurabilmeniz için, tabii ki bir Çek üniversiteden kabul almış olmanız gerekir. Kabul kağıdınız, konaklama kağıdınız ve diğer istenen belgeleriniz hazır olmalı, Çek vizeniz çıktıktan sonra ise Çekya sağlık sigortanızı online satın alabilirsiniz: www.cekturk.com/tr/sigorta

Çekya’da eğitim, diploma denklik, Çekçe çeviri, konaklama, Çekya sağlık sigortası
ve diğer tüm istekleriniz için bize ulaşın:

info@cekturk.com
+420 775177364