Çekya’da Çalışmak

Çekya’da Çalışmak


Çekya’da çalışmak konusu, bize en çok danıştığınız konuların başında geliyor. Çekya’da nasıl çalışabilirim?’, ‘Çekya’da nasıl iş bulabilirim? Çekya çalışma izni nasıl çıkarabilirim?’ gibi farklı sorularınıza toplu cevabımız bu mailimizde. Umarız Çekya çalışma hayalleri kuranlar için faydalı olur.

Önemli Not: ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak, kişilere iş veya staj bulma gibi bir rolümüz bulunmadığından dolayı, lütfen Çekya’da iş bulma talebiniz için bize ulaşmayın. Çekya’da iş bulduktan ve Çek firma ile sözleşmenizi imzaladıktan sonra ise Çekya çalışma izni için bize başvurabilirsiniz: info@cekturk.com, +420775177364

     

Çekya maaşlar yazımız için tıklayın. Çekya’da öğrenciyken çalışmak yazımız için tıklayın.

Çekya’da çalışmak, iş bulmak konusunda YouTube videomuz ise aşağıda:
Çekya’da İşsizlik Oranı AB’de En Düşük İşsizlik Oranlarından Biri.

Çek Cumhuriyeti’nin %2.8 işsizlik oranı ile AB’nin en düşük işsizlik oranlarından birine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Almanya’dan (yaklaşık % 3.8) bile düşük! 1995 yılından beri Çekya’daki en düşük işsizlik oranı ise geçtiğimiz yıl, yani 2018 yılında gerçekleşti. 2019 yılında da aynı şekilde devam etmesini dileriz. Kaynak için tıklayın.

 • Aslında hemen her ülkede olduğu gibi, Çek firmalar da işe alımda önceliği kendi vatandaşlarına, yani Çek vatandaşlarına verirler.
 • Sonrasında Avrupa Birliği üyesi ülkelerden vatandaşlara, çünkü kağıt işlemleri çok daha kolay hazırlanabilmektedir onlar için.
 • En son ise, Türkiye’nin de dahil olduğu AB dışı ülkeleden işe alım yapılır. Çünkü birçok ek evrak ve prosedür gerekir, bazen aylar sürebilmektedir. Genelde firmalar evrak işleri ile meşgul olmak ve ekstra masrafa girmek, hem de beklemek istemezler.

Ancak bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın. işsizlik oranı çok düşük olduğundan, Türkiye’den birçok yönetici ve diğer çalışanlar da transfer edilebilmektedir. Yani Çek firmalar, Türk çalışanlara Çekya’da oturum izni olmasa bile sponsor olup, çalışma izni çıkarmasında destek olabilmekteler.

Çekya’da yetersiz kalifiye çalışan / beyaz yakalının yanısıra, yetersiz işçiler de sorun teşkil edebilmektedir. Bu nedenle kurumsal firmalarda birçok yabancıya rastlayabilirken, özellikle işçi alımları ise Ukraynalılar’dan yapılabilmektedir.

Çekya’da Nasıl İş Bulabilirim?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak kişilere iş veya staj bulma gibi bir rolümüz bulunmadığından dolayı, lütfen Çekya’da iş bulmak için bize ulaşmayın. Çekya’da iş bulduktan ve Çek firma ile sözleşmenizi imzaladıktan sonra, Çek çalışma izni için bize başvurabilirsiniz: info@cekturk.com

Çekya’da iş ilanlarını aşağıdaki sitelerden takip edebilirsiniz:

Çekya Çalışma ile İlgili İstenenler:

 1. Çekya’da çalışmak için ilk olarak çalışma izniniz olmalıdır. Çek firmalar ilk olarak bunu soracaklardır.
 2. Eğer Çekya’da çalışma izniniz yok ise, kendinize sponsor olacak bir Çek firma bulmalısınız. (Yani sizin Çek oturumunuz olmamasını bildiği halde, sizi işe alacak ve çalışma izninizin çıkarılmasında destek olabilecek bir Çek firma diyebiliriz.)
  Çek firma ile kontratınızı imzalamanızdan sonra, Çekya çalışma inçiniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
Çekya’da Çalışmak İçin Çekçe Bilmek Gerekli Mi?

Tabii ki her ülkenin ana dilini bilmek ne kadar önemli ise, Çekçe bilmek de tabii ki çok daha fazla iş pozisyonu bulabilmenizde yardımcı olacak, size daha çok kapı açacaktır. Ayrıca iş yerinde Çekçe kullanmayacak olsanız bile, işe alım sürecinizde sizi diğerlerinden ayrıştıran bir özellik olabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca Çekya’da uzun süre çalışıp yaşamayı düşünüyorsanız, tabii ki ülkenin ana dilini bilmek hayatınızı da kolaylaştıracaktır.

 • Çekçe kurs ile ilgili bilgi için tıklayınız.
 • Çekçe dili ile ilgili blog yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.

Türkler Çekya’da Hangi İşlerde Çalışıyor?

Çekya’da yaklaşık 2000 Türk olduğu biliniyor, bu sayının arttığı da söyleniyor. Dolayısı ile Çekya’da Türk nüfusu çok fazla değil.

 • Çekya’da Türkler genellikle (en azından bizim bildiğimiz kadarı ile) uluslararası firmalarda beyaz yakalı olarak çalışıyor. Özellikle İngilizce – Türkçe gerektiren pozisyonlarda, Çekçe bilmeden, Türk departmanlarında çalışabilmekteler.
 • Az da olsa farklı sektörlerde kendi işini yapan ve olmazsa olmaz kebapçılar da mevcut tabii.

Çekya’da Üniversite Eğitimi ve Çek Diploması Sayesinde İş Bulma

Birçok Türk’ün yaptığı ise, Çekya’da üniversite eğitimi alarak (lisans veya yüksek lisans) hem bu esnada okul programlarına uygun ise part time, veya sonrasında Çek diplomaları sayesinde (belirli bir süre içinde) kolayca iş bulup, öğrenci vizelerini çalışma vizesine çevirerek Çekya’da çalışıp kalabilmekteler.

Eğer Çekya’da eğitim alarak bu sayede iş bulma olasılığınızı arttırmak istiyorsanız, Çek üniversiteleri seçeneklerimiz için tıklayın. Çekya’da İngilizce lisans, yüksek lisans, doktora eğitiminiz için ise bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

Çekya’da Eğitim Alırken Çalışabilir Miyim?

Açıkçası Çekya’da hangi eğitimi almak istediğinize göre değişir. Çünkü örneğin Prag’da İngilizce hazırlık veya Prag’da Çekçe hazırlık amacı ile Çekya’ya geldiyseniz, bu hazırlık esnasında ‘kursiyer’ konumunda olacağınızdan dolayı, resmi olarak çalışamazsınız. Çekya’da Çekçe hazırlık ve İngilizce hazırlık için bize ulaşabilirsiniz.

Ancak Çekya’da yüksek lisans öğrencisiyseniz örneğin, tabii ki okuldaki devamlılığınız ön planda olmak üzere part time veya sadece tez yazıyorsanız belki full time bile işlere girmeniz mümkün olabilir. (Tanıdığımız birçok Türk hem hocaları ile hem de yönetim ile görüşüyor bu konuyu. Siz de görüşebilirsiniz.) Çekya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

 • Çekya’da iş hayatı, Çekya çalışma ile ilgili tüm blog yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.

ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak kişilere iş veya staj bulma gibi bir rolümüz bulunmadığından dolayı, lütfen Çekya’da iş bulmak için bize ulaşmayın. Çekya’da iş bulduktan sonra ve Çek firma ile sözleşmenizi imzaladıktan sonra, Çekya çalışma izni (employee card) bize başburabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364