Çekya – Türkiye Ticaret İlişkileri

Çekya – Türkiye Ticaret İlişkileri


Çek-Türk ilişkileri, Çekoslovakya ile 1924’te diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bugüne kadar, daima dostane olmuştur. Çekoslovakya’nın demokrasiye geçtiği 1989’dan itibaren de ilişkiler istikrarlı bir gelişme eğilimi hakim olmuştur. Çekoslovakya’nın bölünmesinden sonra 1 Ocak 1993’te kurulan Çek Cumhuriyeti, aynı gün Türkiye tarafından tanınmıştır. Çekya ticaret talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420 775177364

2016 yılında, toplam ticaret hacmi 3,3 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiş; Türkiye’nin Çek Cumhuriyeti’ne ihracatı 804 milyon ABD Doları; Çek Cumhuriyeti’nden ithalatı ise 2,5 milyar ABD Doları olmuştur.

Çekya Ticaret – Çek Cumhuriyeti’ne Türkiye’den Başlıca İhraç Ürünleri ;

 • taşıt parçaları
 • tekstil
 • makine
 • gıda
 • kauçuk
 • plastik
 • demir-çelik

tr ihraç

Çekya Ticaret – Cumhuriyeti’nden Başlıca İthal Ürünleri ise ;

 • taşıt parçaları,
 • nükleer santral ekipmanları,
 • elektrikli makineler,
 • plastik,
 • demir-çeliktir. 

tr ithalat

Türkiye’de 30’a yakın Çek sermayeli şirket bulunmaktadır. Söz konusu şirketlerin toplam yatırım tutarı yaklaşık 2,5 milyar ABD Doları seviyesindedir. ticaret_destegi cekturkÇek Cumhuriyeti’nde 70 civarında Türk firması faaliyet göstermekte, bunların büyük çoğunluğu küçük ölçekli işletmeci ve esnaf olarak gıda, tekstil, hediyelik eşya sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Söz konusu firmalar tarafından gerçekleştirilen yatırım miktarı 150 milyon ABD Doları civarındadır.

ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak ticaret hizmetlerimizden faydalanmak istiyorsanız bize ulaşın: info@cekturk.com Çekya ve Türkiye arasında iş hizmetlerimizin tamamını görüntülemek için ise tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti, dünyanın en eski üç otomobil firmasına ev sahipliği yapmakta olup Orta Avrupa’nın ilk otomobil üreticisidir.

Üretim itibarıyle, sanayideki en büyük iş kolları otomotiv, elektronik, makine ve ekipman, cam ve savunma sanayidir. Yılda ortalama 1 milyon civarında araç üretilmektedir. Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın kalbinde yer alan konumu nedeniyle yatırım için fazlasıyla cazip bir bölgedir.

Çekya Ticaret – Çek Cumhuriyeti’nin yıllar itibariyle Türkiye’ye olan toplam ihracat kapasitesi;

 • 2010 yılında 1.041 milyon dolar,
 • 2011 yılında 1.354 milyon dolar,
 • 2012 yılında ise 1.699 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Yine Türkiye’ye olan ithalat kapasitesi ise;

 • 2010 yılında 978 milyon dolar,
 • 2011 yılında 1.303 milyon dolar ve
 • 2012 yılında 792 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

chart

Çek Cumhuriyeti’ne yönelik Türkiye’nin ihracatına baktığımızda otomotiv ana ve yan sanayi ürünleri, hazır giyim, televizyon alıcıları, altın-mücevherat, turunçgiller, ev tekstil ürünleri, aluminyum çubuk ve profiller, tütün, elektrikli ev aletleri ve demir-çelik eşyalar ön plana çıkmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin Türkiye’den ithal ettiği temel ürünler ise  :  otomotiv ana ve yan sanayi ürünleri, otomatik bilgi işlem makineleri, elektrik devreleri teçhizatı, kilitler ve sürgüler, yün, elektrikli cihazlar, elektrik kontrol ve dağıtım tabloları, elektrik motorları ve jeneratörleri, santrifüjle çalışan kurutma ve arıtma cihazları oluşturmaktadır.zentiva-luleburgaz-fabrika-ihracat-ussu-yeni-molekul-arge-1

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Genellikle sanayi alanında görülen bu ikili ilişkilere en temel örnek olarak Uşak Şeker Fabrikası, İstanbul ve Ankara TEKEL Bira Fabrikaları, SOMA, Afşin/Elbistan Termik Santrallerinin teknik donanımı gibi yatırım projeleri örnek gösterilebilir. Ek bilgi olarak Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri ve Eczacıbaşı Özgün Kimya, 2007 yılında, yaklaşık 650 milyon Euro karşılığında Çek Zentiva NV tarafından satın alınmıştır.

 

Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’nin mükemmel jeopolitik konumu dolayısıyla bu 2 ülke arasında malların gönderimi konusunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Malların gönderimi 4-6 gün arasında değişmektedir. Otobanlarda yapılan indirimler dolayısıyla da ve güvenlik açısından herhangi bir sıkıntıyla da karşılaşılmadığı için ticaretin sürekliliği kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti ve Türkiye Arasında Son 3 yılın İhracat-İthalat Hacmi Tablosu:

YILLAR İHRACAT İTHALAT HACİM DENGE
2015 769 2118 2987 -1449
2016 804 2562 3366 -1757
2016 / Ocak-Mayıs 327 999 1325 -672
2017 / Ocak -Mayıs 357 1080 1436 -723

2014 yılı itibariyle Başbakan Yardımcısı  sayın Ali Babacan’ın deklare ettiği şekilde 3.3 milyar dolara çıkan ticaret hacmiyle her geçen yıl büyüyen Türkiye-Çek Cumhuriyeti ticaret ilişkilerinin 2017 sonuna kadar 5 milyar dolarlık hedefe ulaşması bekleniyor.

turkiye-cekya-is-forumu-31-01-2017-4

Tarım yönünden bakılacak olursa Çek Cumhuriyeti Tarım Bakanı Marian Jurečka’nın geçmişte açıkladığı üzere, Çek şirketlerinin uzmanlıklarını ve know-howlarını Türk şirketleri ile paylaşmaya hazır olduklarını belirtmişti. Çek Cumhuriyeti , üretemediği sebze, meyve, balık ve diğer deniz ürünlerinin Türk firmalarının Çek Cumhuriyeti’nin ihracatına katkıda bulunmak için muazzam bir fırsat sunduğunu vurguladı. Çek şirketleri, diğer taraftan, Çek Cumhuriyeti‘nin Türkiye’nin en büyük hayvancılık ihracatçısı ülkelerinden biri olduğunu düşünmelidir.

cekturk_cekya_turkiye_ticaret_is

Çekya ticaret, pazar araştırmasıticaret desteği, işe alımmuhasebe ve vergireklamfuarçeviri gibi tüm konularda sizlere profesyonel destek ve hizmet sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm soru ve talepleriniz için iletişim:

info@cekturk.com
+420775177364