Çekya Lise Diploması Denkliği

Çekya Lise Diploması Denkliği


Çekya’da lisans eğitimine kabul edilebilmeniz için, Türkiye’den aldığınız lise diplomanızın Çekya’da denkliğini almanız gerekir. Aslında sadece Çekya’da değil, hemen her ülkede, yurtdışında aldığınız bir önceki eğitim diplomanızın denkliğini almanız istenir. Biz de bu yazımızda, sizinle Çekya’da lise diploma denklik sürecini paylaşmak istedik.

Nostrifikace nedir? sorusunun cevabı aşağıdaki videomuzda:

Çekya Lise Diploması Denkliği Süreci (Nostrifikace)

Çekçe’de “nostrifikace” denen denklik süreci, öğrenciden öğrenciye, daha doğrusu öğrencinin önceden almış olduğu derslere, sayısına göre farklılık gösterir. Dolayısıyla net bir şey söylemek veya net bir zamanlama vermek çok zordur. Bu denklik sürecinin, Çekya’da lisans eğitimine başvuracağınız üniversite ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Genel olarak Çekya için alacağınız denklik sonrası, Çekya’da herhangi bir lisans programına başvurabilirsiniz ve bu denklik her üniversite için geçerli olacaktır.

Çekya lise diploma denkliği konusunda genel bir fikir vermek gerekirse;

  • Çekya’da lise diploma denkliği alabilmeniz için, öncelikle istenen belgelerinizi Çekçe’ye resmi olarak çevirmeniz gerekir. Türkçe – Çekçe ve İngilizce – Çekçe resmi belge çevirileriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
  • Tüm belgeleriniz hazır olduktan sonra, belgeleriniz Çekya’da ilgili resmi kuruma değerlendirilmeleri için gönderilir. Lise diploması denklik sürecine başvuru ücreti 1.000 CZK’dır. (Lütfen başvuracağınız zamanki güncel ücreti kontrol ediniz.)
  • Çekya’da resmi kurum belgelerinizi inceledikten sonra, sizden Çekya’da bazı konularda denklik sınavlarına girmenizi ister. (Türk öğrenciler için bugüne kadar duyduğumuz kadarı ile hep sınavlara girmeleri istendi, sınavsız denklik verilmedi. Ancak bazı yabancı öğrencilerden, sınavlara girmeleri istenmeyenler de olmuş. Ayrıca bu sınavlar, üniversitenin kendi sınavlarından bağımsızdır ve öğrenciden öğrenciye konuları ve sayısı farklılık gösterecektir.)
  • Çekya denklik sınavları, Çekçe dilinde yapıldığından dolayı, sınavlara resmi bir çevirmen ile girmeniz istenir.
  • Eğer denklik sınavlarında başarısız olursanız, tekrar sınavlara girebilirsiniz ancak tekrar sınav ve çeviri ücreti ödemeniz gerekir. (Yaklaşık olarak 3.000 CZK sınav ücreti, lütfen güncel olarak teyit ediniz.)

NOT: Çekya’da yüksek lisans yapacaksanız, lisans diploma denklik süreci çok daha kolay bir süreç olup, tüm belgelerinizi teslim etmenizden yaklaşık bir ay sonra süreç sonuçlanır. Bu süreçte herhangi bir sınava girmeniz veya Çekya’ya gelmeniz gerekmemektedir. Lisans diploma denkliği için istenen resmi işlem ücreti 3.000 CZK’dır.

NOT 2: Bazı Çek üniversiteleri, kendi içlerinde kurdukları departmanları sayesinde öğrenciye direkt denklik hizmeti verebilmektedirler.

Lise Diploma Denklik Sürecinde Çek Üniversitelerin Sağladığı Kolaylıklar:

Bazı Çek üniversiteler, lise diploma denkliği sürecinin özellikle Türkiye gibi vize istenen ülkelerden gelen yabancı öğrenciler için zor bir süreç olduğunu bilerek, bu doğrultuda sadece kağıt üzerinde “preparatory year” olarak geçen veya öğrenciyi “exchange student” olarak gösterilen programlar sunarlar. Türk öğrencilere kolaylık sunan bu programlar için iletişim: info@cekturk.com

  • Bu programlar sayesinde, kağıt üzerinde hazırlık veya değişim öğrencisi olarak gözüktüğünüz için, öncesinde denklik almanız ve dolayısıyla öncesinde Çekya’ya gelmenize gerek kalmaz.
  • Bu ilk “hazırlık” adı altında geçen için öğrenci vizesi değil, diğer (other) tip vizeye başvurmanız gerekir. Bu tip vize ile de Çekya’da resmi olarak çalışamazsınız. Sonrasında denkliğinizi alıp “regular student” olduğunuzda öğrenci vizesine geçerek, Çekya’da çalışabilirsiniz.
  • Bu özel senede alacağınız dersler, birinci sınıf dersleri ile tamamen aynı olup, okulu uzatma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.
  • Bazı üniversiteler, kolaylık sunan bu özel program için, sadece bu ilk yıl boyunca daha fazla ücret isterken, bazıları birinci sınıf ücreti ile kabul ederler.

Çekya Denklik Hizmetleri – Referanslarımız:

Volkan Uysal, Nisan 2020: “Çekya’da alabileceğim en iyi danışmanlık! Çek Cumhuriyeti’nde bu şekilde mükemmel koordinasyon ve iletişim, dürüst ve güvenilir hizmetlerden daha iyisi olacağını düşünemiyorum. Mükemmel bir iş çıkarıyorsunuz ve benim gibi Çekya’da entegrasyon sürecindeki kişilere çok yardımcı oluyorsunuz. Minnettarım ve size bir kez daha çok teşekkür ederim.”

Eda Salıncak, Şubat 2019: “ÇekTürk’e pozitif referans vermek isterim çünkü çok nazik ve Çek Cumhuriyeti’nde eğitim konusunda çok yardımcı oluyorlar. Çok daha fazlasını hakettiğinizi düşünüyorum.“ 

Gülnur İşsevenler, Aralık 2019: “Çekya’da diploma denklik alanında desteğiniz için ve tüm sorularımı cevapladığınız için teşekkürler. “

Çek üniversiteleri eğitim danışmanlığı,  Çekya lise ve lisans diploma denklik hizmetleri , Çek sağlık sigortası ve Çekçe çevirileriniz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364