Çekya Lisans Diploması Denkliği

Çekya Lisans Diploması Denkliği


Çekya’da yüksek lisans eğitimine kabul edilebilmeniz için, mutlaka bir önceki eğitiminiz olan Türkiye’de lisans eğitiminizin denkliğini Çekya’da almanız gerekir. Çekçe’de ‘nostrifikace‘ olarak, İngilizce’de ‘recognition of previous education‘ olarak geçer. Çekya lisans diploması denkliği süreciniz için bize ulaşın, işinizi şansa ve son dakikaya bırakmayın: info@cekturk.com, +420 775177364

Çekya lise diploması denkliği yazımız için tıklayın.

ÇekTürk – Çekya Denklik Referanslarımız:

Volkan Uysal, Nisan 2020: “Çekya’da alabileceğim en iyi danışmanlık! Çek Cumhuriyeti’nde bu şekilde mükemmel koordinasyon ve iletişim, dürüst ve güvenilir hizmetlerden daha iyisi olacağını düşünemiyorum. Mükemmel bir iş çıkarıyorsunuz ve benim gibi Çekya’da entegrasyon sürecindeki kişilere çok yardımcı oluyorsunuz. Minnettarım ve size bir kez daha çok teşekkür ederim.”

Eda Salıncak, Şubat 2019: “ÇekTürk’e pozitif referans vermek isterim çünkü çok nazik ve Çek Cumhuriyeti’nde eğitim konusunda çok yardımcı oluyorlar. Çok daha fazlasını hakettiğinizi düşünüyorum.“ 

Gülnur İşsevenler, Aralık 2019: “Çekya’da diploma denklik alanında desteğiniz için ve tüm sorularımı cevapladığınız için teşekkürler. “

Nostrifikace Nedir?

Çekçe ‘denklik’ anlamına gelen bu kelime, İngilizce’de bazen ‘nostrification’ olarak kullanılsa da, daha doğru kullanımı aslında ‘recognition of previous education’dır. Diploma denkliği sayfamız için tıklayın.

Çekya denklik videomuz aşağıda:

Çekya Lisans Diploması Denkliği Süreci

Çekçe’de “nostrifikace” denen denklik süreci, öğrenciden öğrenciye, daha doğrusu öğrencinin önceden almış olduğu derslere, sayısına göre farklılık gösterir. Dolayısıyla net bir şey söylemek veya net bir zamanlama vermek çok zordur. Bu denklik sürecinin, Çekya’da yüksek lisans eğitimine başvuracağınız üniversite ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Genel olarak Çekya için alacağınız denklik sonrası, Çekya’da herhangi bir yüksek lisans programına başvurabilirsiniz ve bu denklik her Çek üniversitesi için geçerli olacaktır.

Çekya lisans diploma denkliği konusunda genel bir fikir vermek gerekirse;

  • Çekya’da lise diploma denkliği alabilmeniz için, öncelikle istenen belgelerinizi Çekçe’ye resmi olarak çevirmeniz gerekir. Türkçe – Çekçe ve İngilizce – Çekçe resmi belge çevirileriniz için bize ulaşabilirsiniz:info@cekturk.com
  • Tüm belgeleriniz hazır olduktan sonra, belgeleriniz Çekya’da ilgili resmi kuruma değerlendirilmeleri için gönderilir. Lise diploması denklik sürecine başvuru ücreti 3.000 CZK’dır. (Lütfen başvuracağınız zamanki güncel ücreti kontrol ediniz.)
  • Çekya lisans diploması denkliği için herhangi bir sınava girmeniz istenmemektedir.
  • Çekya denklik sınavları, Çekçe dilinde yapıldığından dolayı, sınavlara resmi bir çevirmen ile girmeniz istenir.

NOT: Çekya’da lisans eğitimi alacaksanız, lisans diploma denklik süreci daha karmaşık bir süreç olup, tüm belgelerinizi teslim etmenizden sonra aylar sürebilir. Bu süreçte sınavlara Çekçe olarak, resmi tercüman ile girmeniz veya Çekya’ya gelmeniz gerekmektedir. Resmi işlem ücreti 1.000 CZK’dır.

Lisans Diploması Denklik Sürecinde Çek Üniversitelerin Sağladığı Kolaylıklar:

Bazı Çek üniversiteler, lisans diploma denkliği sürecinin özellikle Türkiye gibi vize istenen ülkelerden gelen yabancı öğrenciler için zor bir süreç olduğunu bilerek, bu doğrultuda sadece kağıt üzerinde “preparatory year” olarak geçen veya öğrenciyi “exchange student” / ‘longlife learning program’ olarak gösterilen programlar sunarlar. Türk öğrencilere kolaylık sunan bu programlar için iletişim: info@cekturk.com

  • Bu programlar sayesinde, kağıt üzerinde hazırlık veya değişim öğrencisi olarak gözüktüğünüz için, öncesinde denklik almanız ve dolayısıyla öncesinde Çekya’ya gelmenize gerek kalmaz.
  • Bu ilk “hazırlık” adı altında geçen için öğrenci vizesi değil, diğer (other) tip vizeye başvurmanız gerekir. Bu tip vize ile de Çekya’da resmi olarak çalışamazsınız. Sonrasında denkliğinizi alıp “regular student” olduğunuzda öğrenci vizesine geçerek, Çekya’da çalışabilirsiniz.
  • Bu özel senede alacağınız dersler, birinci sınıf dersleri ile tamamen aynı olup, okulu uzatma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.
  • Bazı üniversiteler, kolaylık sunan bu özel program için, sadece bu ilk yıl boyunca daha fazla ücret isterken, bazıları birinci sınıf ücreti ile kabul ederler.

Türk Öğrencilerimiz İçin Yürüttüğümüz Diploma Denkliği Sürecimiz:

Çekya diploma denklik, Çekya eğitim danışmanlığı, Çekçe çeviri, Çekya sağlık sigortası istekleriniz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364