Çekya Eczacılık Öğrencisi Berkay ile Röportaj

Çekya Eczacılık Öğrencisi Berkay ile Röportaj


Çekya eczacılık programını hem de Çekçe dilinde okuyan bir başarı örneği Berkay. Çekçe öğrenmek ne kadar zor bir konu, belki fikir sahibisinizdir. Bu zor Slav dilini iki senede Çekçe hazırlık programları ile öğrendikten sonra, Çekçe sınavlara girerek eczacılık eğitimi kazanan Berkay ile sizler için röportaj yaptık. Çekçe eğitim zorluklarını ve avantajlarını konuştuk.
Çekya Eczacılık Eğitimi Alan Berkay ile Röportaj:

1. Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba, ben Berkay. Edirne’de doğup büyüdüm. Üniversiteye kadar tüm eğitimimi de Edirne’de aldım. Anadolu öğretmen Lisesi mezunuydum ve Çekya’da eğitim almaya karar verdim.
2016 yılının sonlarında Prag’a taşındım ve şu anda Charles Üniversitesi’nin Hradec Králové şehrindeki Eczacılık Fakültesinde eczacılık okuyorum.Yaptığım araştırmalar sonucu Çekya’daki Charles Üniversitesi‘nin (Univerzita Karlova) oldukça prestijli ve dünyanın hemen her yerinde kabul edildiğini gördüm.

2. Neden ve nasıl Çekya’da eğitim almaya karar verdiniz?
Avrupa’da iyi bir üniversitede eğitim almak hep hayalimdi. Sonraları bazı acenteler üzerinden farklı üniversiteleri ve ülkeleri kıyasladığımda, Çekya’da yaşamın hem sosyal hem ekonomik anlamda benim beklentilerimle paralel olduğunu gördüm. Dillere olan yatkınlık ve Çek kültürünü de sevdiğimden bu kararı verdim.
3. Neden Çekçe dilinde eğitim almaya karar verdiniz?
Çekya’ya gelmeden önce Çekçe dili ile ilgili tek bilgim bir Slav dili ve zor bir dil olduğuydu. İstediğim sağlık bölümleri arasında İngilizce paralellerin fiyatları elbette önemli bir kriterdi ama belki de en önemlisi, bir ülkede en azından 5-6 yıl yaşayıp da o ülkenin dilini bilmemek bana göre hiç değil. 🙂
Dilin zor ve bizim için farklı olduğu bir gerçek ancak belirli bir düzeyden sonra, Çekçe’nin dünyaya bakışınızı değiştirdiğini söyleyebilirim.
Çekçe Hazırlık Eğitimi Hakkında…

4. Çekçe hazırlık eğitimini ne şekilde buldunuz?
Çekçe hazırlık eğitimi, tek sıkıntı yaşadığım yerdi. Bunun sebebi de İstanbul merkezli bir aracı kurum idi. Daha sonrasında 1 yıl da Charles Üniversitesi‘nin yabancılar için yaptığı kendi sağlık bölümleri hazırlığına gittim. Mariánské Lázně isimli şehirdeydi ve o hazırlık bana gerek dil gerek diğer dersler hakkında çok şey kattı.
Öte yandan dil konusu, sanırım, çok subjektif. Yeterli motivasyona sahip birinin elbette 1 senede Çekçe öğrenmesi mümkün (en azından B1 düzeyinde) fakat özellikle başka bir Slav dili konuşmayan bir kişi için dersleri anlama seviyesine gelmenin en az 2-3 sene alacağını düşünüyorum. Elbette ders konusu için bir elinizde hep sözlük var.Bu arada Çekçe dışında fizik, kimya ve biyoloji görüyorduk ve alanında iyi öğretmenler tarafından ders alıyorduk.
5. Çekçe dilinde üniversite eğitiminiz nasıl gidiyor? Türk öğrencilere Çekçe üniversite eğitimini tavsiye eder misiniz? Zorlukları varsa paylaşır mısınız?
Çekçe dilinde üniversite eğitimim açıkçası oldukça zor. Bölümün zorluğuyla dilin zorluğu birleşince sonuç kaçınılmaz. “Challenge” severler için biçilmiş kaftan 🙂 Bahsettiğim tüm bilgiler elbette Çekçe okumak isteyenler için. 

Çekya Eczacılık Eğitimi Haricinde Çekya’da Yaşam

 
6. Çekya eczacılık eğitimi haricinde, Çekya’da yaşamınız nasıl?
Bunun haricinde Çekya‘da yaşamayı seviyorum. Sırf bu yüzden Çekçe eğitimi bile tavsiye edebilirim. Farklı bir ülkede yaşamak insana çok şey kazandırıyor, dünyanın her yerinden arkadaşlara Türkiye’deyken sahip değildim örneğin.
7. ČeskoTurecko / ÇekTürk hakkında düşünceleriniz nelerdir?
ČeskoTurecko / ÇekTürk’ü Çekya’ya gelmeden önce internette görmüştüm. Daha önce Çekçe kurs aradığımda da yardımcı olmuşlardı ve bunun için onlara da müteşekkirim!
Çekçe Dili Hakkında Youtube Videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz:

Berkay’a bu keyifli ve Çekya’da eğitim almak isteyen diğer öğrencilere faydalı olacak röportajı için çok teşekkür ederiz.
Diğer ÇekTürk röportajlarımıza ulaşmak için tıklayın.