Çekya Diploma Denkliği

Çekya Diploma Denkliği


Çek üniversitelerine başvuru yapabilmek için yeterli bir İngilizce seviyesi, CV, transkript ve benzeri genel belgelerin yanısıra, son eğitiminizden aldığınız diplomanız ve bu diplomanızın Çekya’da diploma denkliği istenir. Diploma denkliği, son aldığınız eğitimin Çekya’da geçerli olması demektir. Bu yazımızda Çek üniversitelerine başvurmak isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında gelen ‘Çekya’da nasıl diploma denkliği alırım?’ gibi Çekya denklik sorularınızı cevaplayacağız.

  • Çekya’da lisans eğitimi almak isteyenler için lise diploması denkliği,
  • Çekya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için ise lisans diploması denkliği istenir.
  • Çekya diploma denkliğinden apayrı bir konu olan ancak çok merak ettiğiniz Çekya üniversiteleri YÖK denkliği yazımız için tıklayın.

Çekya denklik süreci gözünüzü korkutmasın. Doğru adımlar, doğru belgeler ve yönlendirmemiz ile ÇekTürk olarak yanınızdayız.

Çekya Denklik Süreci – Nasıl Alınır ve Referanslar:

” Çekya’da alabileceğim en iyi danışmanlık! Çek Cumhuriyeti’nde bu şekilde mükemmel koordinasyon ve iletişim, dürüst ve güvenilir hizmetlerden daha iyisi olacağını düşünemiyorum. Mükemmel bir iş çıkarıyorsunuz ve benim gibi Çekya’da entegrasyon sürecindeki kişilere çok yardımcı oluyorsunuz. Minnettarım ve size bir kez daha çok teşekkür ederim.” Volkan U., Nisan 2020: 

1. Çekya’da Lise Diploması Denkliği   (lisans eğitim başvurusu için)

Lise diploması denkliği daha zorlu bir süreçtir. Bunun nedeni ise, Çekya’da lise diplomanısı denkliği alabilmek için, Çekya’ya gelip sınavlara girmeniz istenir. Resmi kurumların incelemesinden sonra, hangi alanlardan kaç sınava gireceğiniz size bildirilir. Dolayısıyla lise diploma denkliği kişiden kişiye, aldığı eğitimden alacağı eğitime göre değişiklik gösterir.

Çekya’da lise diploma denkliği almanız ise aylar sürebilir. Resmi kurumun istediği ücret ise 1000 CZK’dir.

Çekya’da bazı lisans programlarda ise, ilk sene hazırlık senesi altında okurken, diploma denkliği almanıza müsaade edilir. Hem bu programlar hem de diploma denkliği hizmetlerimiz için iletişim: info@cekturk.com

Çekya lise diploma denkliği detaylı yazımız için tıklayın.

 

2. Çekya’da Lisans Diploması Denkliği   (yüksek lisans eğitimi başvurusu için)

Çekya’da lisans diploması denkliği almak daha kolay bir süreçtir. Çekya’ya gelip herhangi bir sınava girme gibi bir durum söz konusu değildir.

Yaklaşık 1 ayda bu süreç sonuçlanır. Resmi kurumun istediği ücret ise 3000 CZK’dir.

Bazı programlar için, ilk sene hazırlık senesi altında denklik almanıza müsaade edilir. Hem bu programlar hem de diploma denkliği hizmetlerimiz için iletişim: info@cekturk.com

Çekya lisans diploması denklik süreci detaylı yazımız için tıklayın.

  • Çek üniversiteleri ile ilgili diploma denkliği dahil en sık sorduğunuz soruların cevapları için tıklayın.
  • Çek vizesi ve diploma denkliği alırken Bilge’nin başına gelenler için tıklayın.
  • Çek üniversiteleri ve Çekya’da eğitim ile ilgili tüm blog yazılarımız için tıklayın.

Çekya denklik videomuz aşağıda:

Çekya’da diploma denkliği ve ücretsiz eğitim danışmanlığı ve Çekya eğitim danışmanlık hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364