ÇekTürk Basın Gezimiz: Mariánské Lázně UNESCO’ya Hazır

ÇekTürk Basın Gezimiz: Mariánské Lázně UNESCO’ya Hazır


Çekya’nın spa ve içmeler şehirleri arasında yer alan Mariánské Lázně , 2020 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeye hazırlanıyor! Bu doğrultuda düzenlenen 2 günlük basın gezisine, ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak davet edilmekten ve Türkiye’ye bu güzel şehrin tanıtımını yapmak üzere seçilmekten ötürü çok büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Türkler tarafından Karlovy Vary kadar çok bilinmeyen bu eşsiz Çek şehri Mariánské Lázně hakkında Türkçe tek bir yazı bile yok! Biz de sizlere Mariánské Lázně basın gezimizde yaşadığımız deneyimleri ve şehrin oya gibi işlenmiş güzelliklerini bu yazımızda sizinle paylaşmak istedik. İki günlük basın gezimizin sonunda, Milan da ben de bu şehre bir kez daha aşık olduk ve Mariánské Lázně’ye en az 10 gün olmak üzere spa için gitmek üzere sözleştik.

 

Çekya Spa Üçgeni ve Karlovy Vary’nin Kardeşi Mariánské Lázně Hakkında:

Çekya’nın batısında, “spa” (bizdeki termal sular değil, minerallı sular ile spa ve içmeler) bölgesi olarak belirtebileceğimiz bir üçgen vardır ki bu şehirler arasında Karlovy Vary (Carlsbad) – Františkovy Lázně – Mariánské Lázně (Marienbad) yer alır.Karlovy Vary, zaten Atatürk’ün Birinci Dünya Savaşı sonrasında tedavi olmak için gidip, bir aydan fazla kaldığı, hatta kaldığı otelin önünde buna ait bir tabela bulunur ve bir zamanlar kaldığı oda da ziyarete açıkmış. Karlovy Vary dışında, Çekya’nın diğer spa ve içmeler şehirleri olan Františkovy Lázně ve Mariánské Lázně için ise, adeta Karlovy Vary’nin küçük kardeşleri denebilir.

  • Mariánské Lázně, merkezi park olan tek şehir. En azından bizim gördüğümüz Avrupa şehirlerinden, bu yönüyle çok farklı. Şehrin orta yerine park koyma fikri, şehir ve peyzaj planlamacısı olan Vaclav Skalnik’in fikriymiş. Kendisini tebrik ediyoruz. 🙂 (Genelde Avrupa şehirlerinde meydanlar eski arnavut kaldırımlı, yüzyıllık kilisenin bazen de belediye binasının olduğu merkezlerdir… Prag’ı düşünürseniz ne demek istediğim anlayacaksınız. Prag yazımız ve tavsiyelerimiz için tıklayın.)
  • Mariánské Lázně, belki Atatürk’ün değil ama İngiltere Kralı Kral Edward VII’nin uğrak yeri olmuş, tam 9 kere obezite tedavisi için gidip, uzun uzun kalmış.
  • Çekler kısaca bu şehre kısaca Marianky de deniyor.
  • 13.500 nüfuslu, Prag’dan yalnızca 170 km uzaklıkta şehire yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz. Prag’dan Mariánské Lázně’ye ulaşım örneğin trenle çok kolay sağlanıyor.
  • Her sene yaklaşık 286,000 ziyaretçiyi ağırlıyor. Türkler Karlovy Vary’i bildiğinden dolayı tabii oraya daha çok ziyaret ediyorlar. Ancak tedavi, spa amaçlı ve gevşeme, rahatlama amacıyle ormanların içindeki bu şehri öneririz.
  • Oplatky denen, bizim kağıt helvalarımıza benzeyen bir tatlısı da bulunuyor. Gitmişken yemeden dönmeyin ve fotoğrafı için tıklayın.
  • Mariánské Lázně’de toplamda 40 minerallı su kaynağı bulunuyor. Her birinin içindeki mineral ve diğer oralar farklı olup, üzerilerinde tek tek yazıyor. Çoğu hastalığa iyi geldiği söylenen bu mineralli su kaynakları ise 1800’li yıllarda yapılmıştır. Bunlarla ilgili daha detayı bilgiyi bir sonraki yazımızda sunacağız.

     

Mariánské Lázně Basın Gezisi 1. Gün (17 Nisan 2019 Çarşamba)

Öğlen saat 12:30’da Prag’da bulunan 5 yıldızlı Hotel Zlata Husa’da bu basın gezisinin organizatörleri ve diğer gazeteciler ile buluştuk. Gazeteciler için otelde kahve ve pasta ikramı yapıldı ve bilgilendirici broşürler, ürünler sunuldu. Saat 13:00 gibi ise, Prag’dan Mariánské Lázně’ye gazeteci otobüsümüz kalktı ve yaklaşık 10 kişilik bir ekip olarak, Mariánské Lázně’deki diğer gazeteci grubuna katılmak için çok heyecanlıydık.

Basın toplantısının yapıldığı otele ucu ucuna yetişmiştik. Şehrin belediye başkanının konuşması ile başlayan konferans, şehrin Turizm Derneği temsilcisinin konuşması ile devam eti. Sonrasında Mariánské Lázně’de görev alan doktorun sunumu çok ilginçti. Marketing yetkilisi ise bize istatistikler sundu.

   

Otelde bize akşamüstü sunulan ikramlar eşliğinde diğer gazeteciler ve Mariánské Lázně yetkilileri ile birebir tanışma fırsatı bulduk. Çek doktor bize Kral Edward VII’nin kaldığı Royal Cabin’i gösterdi. 1897 – 1909 yılları arasında tam 9 kez Mariánské Lázně’ye gelmiş ve obezite tedavisi görmüş. Koltuğu bile obez bir kişiye göre yapılmış ve ayarlanmış.

  

Sonrasında otobüsler ile otellerimize yerleşmek üzere bırakıldık. Spa & Wellness Hotel St. Moritz otelimizden çok memnun kaldık. Merkeze yalnızca 17 dakika yürüme mesafesinde ve yolun her iki tarafı da orman olunca, zaten anlamıyorsunuz.

Akşam ise şehir tiyatrosunda, biz gazeteciler için çok güzel bir konser ayarlanmıştı: Prague Rhythm Kings grubu tarafından swing ve jazz tarzında 1923 – 1932 yılları arası şarkıları çaldılar ve seslendirdiler.

 

Mariánské Lázně Basın Gezisi, 2. gün (18 Nisan 2019 Perşembe):

Mariánské Lázně’de uyanmak apayrı bir huzur ve keyif… Otel balkon kapısını açar açmaz yemyeşil yüzyıllık ağaçları görmek, tertemiz orman havasını içinize çekmek ve kuş seslerini dinlemek kadar huzurlu bir güne başlayış olabilir mi?

Sabah ilk iş kahvaltıdan önce havuza girip sporumuzu yaptık, açık büfe kahvaltımızı ettik (Milan’ın en sevdiği şey otel kahvaltılarıdır!) ve sabah saat 10:00’da şehir merkezindeki Info Center’ın önünde gazeteci ekibimizle ve tur rehberimizle buluştuk.

1) Mariánské Lázně Mimari ve Tarihi Gezisi: İki saatlik bu turda, Chopin’in evi, belediye binası, otel binası, tabii ki Kolonada (bizde mesir yeri veya gezinti yeri olarak geçiyor) ziyaret ettik. Bir mimar eşliğinde çok detaylı bir gezi oldu.

2) Mariánské Lázně Şehir Müzesi: Hızlıca yaptığımız şehir müzesi turunda, geçmişten günümüze yerli halkın yaşamı, evleri, kıyafetleri ve daha fazlasını görme şansımız oldu.

3) Eşsiz Mariánské Lázně Manzarası ile Hotel Esplanade Spa & Golf Resort Ziyareti: Burada otel yetkilisi tarafından şampanyalar ile karşılanıp, otelin kısa bir tanıtımından sonra, tepede yer almasından dolayı tüm Marienek merkezine hakim şampanyalarımızı yudumladık.

4) Mariánské Lázně Royal Golf Club’da Enfes Bir Öğle Yemeği ve Kapanış

Marianske Lazne’ye tam dokuz kez gelen ve obezite tedavi gören İngilizce Kralı Kral Edward VII tarafından 21 Ağustos 1905 tarihinde kurulmuş olan bu golf kulübünü ziyaret edip, tarihini öğrenme fırsatı bulduk. Ayrıca golf seven yerli halk için sporun yanı sıra sosyalleşmek için çok güzel bir yer olduğunuz, topluluğun da golf kulübüne kaktılarınızı atlamamak lazım!

Akşamüstü Prag’da tekrar gazeteciler otobüsü kalktı. Ancak biz bu güzel şehrin, güzel havanın tadını çıkarmak ve çok sevdiğimiz Çek arkadaşlarımızla vakit geçirmek için bir gece daha kaldık. Konaklamamızı ise arkadaşlarımıza ait olan Marienbad Apartman’da yaptık. Marienbad Apartman ile ilgili yazımıza ulaşmak için tıklayın. (Çekçe) Şehrin tam merkezinde olan bu konaklama imkanı ve booking.com üzerinden rezeravsyonlarınız için tıklayın.

Mariánské Lázně Gezisi, 3. gün (19 Nisan 2019 Cuma)

Şansımıza hava çok güzeldi, zaten Paskalya nedeni ile de resmi tatildi. İçmelerden son sularımızı içerek, Çek arkadaşlarımıza Marienbad Apartment için yardım ederek ve birçok fotoğraf çekerek son günün de tadını çıkarttık. Akşamüstü tren ile sadece iki saatlik bir yolculuk ile Prag’a döndük.

 

Gazeteciler için profesyonelce organize edilmiş, birçok güzel bilgi ve sonrasında keyifli zaman içeren geziden sonra biz eminiz ki, Mariánské Lázně şehri 2020 yılında UNESCO’ya girmeye hazır! Siz ne dersiniz? Çekya’daki UNESCO ile ilgili blog yazımız için tıklayın.

Mariánské Lázně geziniz ve şehir, spa seçenekleri hakkında sorularınız için bize ulaşın:
info@cekturk.com