Çekoslovakya Bağımsızlık Günü

Çekoslovakya Bağımsızlık Günü


96 yıl önce bugün Çekoslavakya Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti ve bağımsız bir ülke olarak anılmaya başladı. 28 Ekim 1918 Pazartesi günü Viyana’dan, Avusturya-Macaristan’ın ateşkes önerisini kabul ettiği haberi ulaştı ve ABDmasaryk Başkanı Woodrow Wilson tarafından bu haber duyuruldu.

Çekoslovakya, kurucusu Başkan Tomáš Garrigue Masaryk ‘ın Amerika’dan esinlendiği özgürlük, demokrasi, güçler ayrılığı gibi ilkeler üzerine kuruldu. Ancak ne yazık ki bu ilkeler faşist kuvvetleri uyguladığı baskı ve şiddetle terkedildi, çiğnendi. Kominist rejimle birlikte bu durum II. Dünya Savaşı’nın hemen ardından değiştirildi. Ülkenin tamamıyla özgür ve demokratik hale gelmesi 40 yıl daha gerektirdi.

Bugün sadece Çekoslo1918_narodni_divadlovakya’nın bağımsız bir ülke olarak ilan edilmesi kutlanıyor gibi görünse de aslında altında yatan anlam Çekler için çok daha derin. Bağımsızlıkla birlikte monarşiden demokrasi yönetimine geçmeleri onlar için dönüm noktalarından biri oldu. Ayrıca bu ülke kurulduğunda Avrupa’da sadece Fransız ve İsviçre Cumhuriyeti mevcuttu, tüm Avrupa’da 96 yıl önce büyük yankı yaptığını tahmin etmek zor olmamalı.

Çek Cumhuriyeti transatlantik toplumun ayrılmaz bir parçası ve toplumsal değerlerini paylaşmakla kalmıyor, bu değerleri savunmaya  devam ediyor.