Çekçe’nin Cazibesine Neden Karşı Koyuyoruz?

Çekçe’nin Cazibesine Neden Karşı Koyuyoruz?


Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan yabancılar olarak biliyoruz ki hemen hemen hepimizin yapılacaklar listesinin başında Çekçe öğrenmek veya mevcut Çekçemizi ilerletmek geliyor. Ancak bir şekilde liste başındaki bu isteğimizi zamanla gerilere doğru attığımıza ya da ertelediğimize fazlaca tanık oldum. Açıkçası neden Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan yabancılar olarak Çekçe öğrenmek istemediğimizi ve sürekli kaçış yolları aradığımızı merak edip, küçük bir araştırma yaptığımda genelde aynı nedenleri bahane olarak gösterdiğimizi gördüm. Hep beraber neden Çekçe’ye bu derece mesafeliyiz, gelin görelim. : )

Çekçe’nin Cazibesine Neden Karşı Koyuyoruz?

  • Çek Cumhuriyeti dışında Çekçe’nin kullanıldığı herhangi bir alan olmaması ve popüler bir dil olmaması nedenlerin başında gelmektedir. Bu belki kısa süreliğine burada yaşayanların göstereceği bir bahane olabilir, ancak uzun yıllar boyunca burada yaşayan/yaşayacak kişilerin mazereti olmamalı. Kendisine Çek Cumhuriyeti’nde bir hayat inşa edenler için, eğitim şart diyoruz : )
  • Çekçe öğrenmek için gerekli ders saat sayısı malesef ki diğer dillere nazaran daha fazla. Almanca, İtalyanca, İspanyolca vb. dilleri öğrenmek için 600 ders saati gerekliyken, Çekçe için bu saate sayısı 1100’e ulaşıyor. Ancak kişisel fikrim; gün içerisinde zaman ayırdığımız konuları düşündüğümde, yaşadığımız ülkenin dilini öğrenmek için de muhakkak uygun bir zaman dilimi yaratabiliriz.
  • Çek Cumhuriyeti’nde çalışan yabancıların çoğunun uluslararası şirketlerde çalıştığını biliyorum ve iş dilinin İngilizce olması nedeniyle, Çekçe öğrenmeye çok hevesli olmadıkları da saptanılan başka bir gerçek. İşiniz İngilizce olabilir ancak burada çalışıyor olmanız bana uzun bir dönem boyunca bu ülkede yaşayacağınızın ipucunu veriyor. Çekçe’den bir süre bu mazeretle kaçacak olsanız da, bir süre sonra kaçışınızın olmadığını fark edeceksiniz.
  • Çekçe öğrenmekle vakit kaybetmek yerine Çek kültürünü tanımakla meşgul oluyorum. Çekçe öğrenmeden Çek kültürünü elbette tanıyabilirsiniz ancak bu söylediğim 1 haftasını Çek Cumhuriyeti’nde geçirmek üzere planlamış bir turist için geçerlidir. Eğer uzun dönem bu ülkede kalacaksanız, Çekçe sizi yerli insanlarla yakınlaştıracak ve tam anlamıyla bu kültürü tanımanıza, adapte olmanıza yardımcı olacaktır.

-İngilizce gibisi yok, Çekçe’deki kadın/erkek/nötr isimler sinir bozucu diye düşünüyorsanız bir çok dilde isimlerin, sıfatların cinsiyete göre çekimlendiğini; bunun sadece Çekçe’ye özel olmadığını bilmelisiniz. İngilizce öğrenmek bu açıdan pek çok dili öğrenmekten daha kolay olabilir ancak tahmin edebileceğiniz üzere neredeyse hepimiz İngilizce biliyoruz. Kariyerinize Çekçe dil bilginizin olumlu etkileri olacağından ve bu anlamda fark yaratabileceğinizden şüphe duymuyorum.

-Diğer bir madde Çekler’in, Çekçe konuşmaya çalıştığımızda bizi anlamadıkları ve biraz hevesimizin kırılmasına yol açması. Kesinlikle doğru bir tespit, çoğu Çek yabancıların Çekçe konuşmalarına alışık değil ve bizi anlamakta güçlük çekiyorlar. Yabancıların Türkçe konuşmaya çalışmaları Türkler için her zaman çok eğlenceli gelmiş ve bizleri mutlu etmiştir. Hatta Türkiye’de tanıştığım ve İstanbul’da yaşayan Avustralya’lı bir arkadaşım, aksanının düzelmesinden ve insanların onu artık sempatik bulmayacaklarından korktuğunu ifade etmişti. Çekler’in aynı tavrı benimsemiyor oluşunu avantaj olarak görüyor ve  bizim aksanımızı düzeltmeye teşvik edecektir diye düşünüyorum.

-Çekçe öğretmenleri çok soğuk ve Çekçe kursları çok pahalı diye düşünüldüğünü de araştırmam sırasında fark ettim. Ancak bu kişilerin henüz ÇekTürk’ün Dil Kursları‘yla tanışmamış olduklarını kısa sürede anladım. Charles Üniversitesi “Yabancılara Çekçe Öğretme” bölümü mezunu ve ilgili alanda pek çok tecrübesi bulunan, güleryüzlü, sizleri Çekçe’den soğutmayacak eğitmenlerimizle tanıştıktan sonra tüm önyargılarınızın son bulacağını düşünüyorum.

PetraBarborakarolina

Çekya ve Türkiye’de Çekçe (Türkçe, İngilizce, Almanca…) ders ve kurslarımız için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364