Çekçe Türkçe Online Sözlük

Çekçe Türkçe Online Sözlük


czech_alphabet

Yabancılar genellikle Çekçe’yi zor bir dil olarak görerek, öğrenmeye korkar. İlk duyulduğunda kulağa zor gelen bu dil gerçekten gözüktüğü gibi mi? Belki de düşündüğünüz kadar zor değildir, hatta ilerleyen zamanlarda yabancılar için keyifli bile olabilir. Belki turist olarak Çek Cumhuriyeti’ne geldiğinizde Ahoj (Merhaba) ya da Děkuji (Teşekkür ederim) gibi basit kelimeler dışında bilmeniz gerekmiyor olabilir. Fakat öğrenci, çalışan gibi uzun süreli yaşamak için Çek Cumhuriyeti’ne gelecekseniz, Çekçe bilmemek sizi biraz zorlayabilir.  Çekçe, Hint-Avrupa Dilleri’ne bağlı Slav dillerinin Batı kolunu oluşturan diller arasındadır.

Çekçe Türkçe Talepleriniz

Çekçe – Türkçe çeviri, kurslar, dersler istek ve talepleriniz için iletişim: info@cekturk.com

  • Çekçe ile ilgili yanlış bilinenlerden biri ise, çoğu kişinin Çeklerin Kiril alfabesini kullandığını düşünmesidir. Fakat Çekler, 42 harften oluşan Latin alfabesi kullanırlar. Hatta kendi alfabemizde bulunan Ç ve Ş harflerini Çek alfabesinden almışız ancak onlarda č ve š olarak yer almaktadır.

* Slav dillerinden birini biliyorsanız Çekçe öğrenmeniz daha kolay olabilir. Örneğin Rusça, Lehçe gibi dillerle neredeyse aynı olan kelimeleri var. Slovakça’dan bahsetmiyoruz bile çünkü hemen hemen Çekçe ile aynıdır.

Fakat bir Türk olarak, Çekçe’yi bir kursa gitmeden öğrenmek zor veya uzun süreli olabilir. Çünkü internette Google Translate dışında sözlük bile bulmak zorken, telaffuzları bile zor olan kelimeleri öğrenmekten bahsediyoruz.

Çekçe öğrenme yolunda ise size yardımcı olması adına, keşfettiğimiz süper bir Çekçe – Türkçe online sözlüğü sizinle paylaşmak istiyoruz: www.dict.com/Cekce-Turkce

Evet Çekçe zor bir dil olabilir fakat size hatırlaması kolay birkaç kelime söyleyelim. Bu kelimeler İngilizce kelimelerin sonuna “-ovat” ekinin gelmesiyle fiiller oluşuyor.

smskovat sms yollamak
faxovat faks çekmek
scanovat taramak
relaxovat rahatlamak
chatovat sohbet etmek
kontrolovat kontrol etmek

cekce-kitap-ve-gozluk

Prag’da yoğun Çekçe kursları ile Çekçe öğrenerek, Çek vizesi ile kurs süreniz boyunca Çek Cumhuriyeti’nde yaşama hakkına sahip olabilirsiniz. Vize ile Prag’da yoğun Çekçe için tıklayınız. 

Evren Boyraz, Kasım 2016:“Çek Cumhuriyeti’nde, vize ile Prag’da Çekçe dil kursuna katılma sürecimdeki destekleriniz için size, ÇekTürk ailesine çok teşekkür ederim. Sonrasında Prag’daki etkinliklerinize de katılma fırsatı yakalayarak, ÇekTürk ailesini daha da yakından tanıma fırsatı buldum. Çekçe dil kursları dahil, her türlü konuda bilgi sahibi olup bizleri bilgilendirmeniz takdire şayan. Tebrikler! “

Çekçe ile ilgili blog yazılarımızın tamamı için tıklayın.

Çekçe kurs, Çekçe özel dersler, Çekçe çeviriler, Prag Çekçe hazırlık eğitimi ve daha fazlası için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

dil kursu cekturk universite university cekturk ceviri translate cekturk sigorta insurance cekturk
Lise highschool cekturk konaklama cekturk diploma denkligi cekturk prag_kurs_yaz_okulu_cekturk-768x512 - Kopya