Çekçe Konuşuyor Musunuz?

Çekçe Konuşuyor Musunuz?


Çek ekip arkadaşımız sevgili Lucie’nin geçtiğimiz haftaki “Türkçe Konuşuyor Musunuz?” postuna istinaden, ben de “Çekçe Konuşuyor Musunuz” yazısı yazmak istedim. Bana sorarsanız Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan Türkler (aslında tüm yabancılar) olarak ya Çekçe’den kaçıyoruz (kaçabildiğimiz yere kadar) ya da benim gibi sürekli Çekçe kursları bulup, yazılıp yazılıp da bir türlü memnun kalamıyoruz. (Sözüm Çekçe’yi ana dili gibi bilen, çeviriler yapıp, şiirler yazabilen Türkler’den dışarı! Kendilerini sadece tebrik edebiliyorum.)

Biz hangi tarafa yakın olursak olalım; Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk vatandaşları olarak Çekçe’ye ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Restoranlarda sipariş vermek bir yana dursun; ev-iş bulmaya çalışırken, resmi dairelerde işlerimizi halletmeye çalışırken ve iş yerlerinde Çek iş arkadaşlarımızla anlaşmaya çalışırken Çekçe’nin önemini anlamayanımız yoktur herhalde.:) “Dam si pivo”, “dekuju”, “nerozumim”, “zaplatim” “ano” “ne” ile belki bir yere kadar, ama ya sonra?

Sonrası için Çekçe hakkında videomuz aşağıda:

Çok fazla olmasa da Çekler’le bir kaç ortak kelimemiz var, tabi malesef birbirimizi anlamaya asla yetmez. Bana en ilginç geleni ise čaj (çay) ve višně (vişne). Çekler’e en ilginç gelen kelimemiz ise eskiden Türkçe’deki en uzun kelimemiz olarak kabul edilen “Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdanmışsınız“.

çekoslovakya

Türkçe bilinen en uzun kelime: Çekoslovakyalışlaştıramadıklarımızdanmışsınız.

Bence yaşadığımız ülke neresi olursa olsun o ülkenin dilini bilmek, o ülkenin kültürünü, yaşam biçimini anlayabilmek adına ve insanların tanıyabilmek adına çok önemli. Bunların yanısıra sosyalleşebilmek, lokal aktivitelerin tadını çıkarabilmek, en basidinden apartmanımızdaki, sokaktaki veya marketteki yazıları, duyuruları anlayabilmek için; daha sonra ise kariyer anlamında iş bulabilmek veya mevcut işlerimizde daha güzel kıdemlere sahip olabilmek için Çekçe şart! Şart değil diye düşünenler için ise, Çekçe’nin kesinlikle artı bir değer olduğunu söyleyebilirim. Kendimize, eğitimimize yaptığımız yatırımdan değerli bir yatırım var mı acaba şu hayatta?

İşte tam da bu nedenle de Prag başta olmak üzere hem Çek Cumhuriyeti hem Türkiye’de Çekçe dil kursları ve özel dersler sunuyoruz. Düzenli sınıf kurslarının yanısıra, özel ders, arkadaş grubu kursları ve şirketler için de çalışanlarına Çekçe kursu hizmeti sağlıyoruz. Ayrıca yabancılar polisi ile anlaşmalı olan, dolayısı ile vize ile gelinebilen yoğun Çekçe kursları sunuyoruz. Çekçe kurs ve ders detayları için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’de Çekçe kurs ve dersler için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

info@cekturk.com
+420 775177364