Çekçe Çok Güzel, Gelsenize.

Çekçe Çok Güzel, Gelsenize.


Çek Cumhuriyeti’nde yaşıyor, hatta burada çalışıyor, bir çok Çek eşe dosta sahip olup da hala Çekçe öğrenmeye direnenlerden ve erteleyenlerden misiniz? Bizce buna hiç gerek yok çünkü Çekçe’de ne kadar çok istisna da olsa, oldukça güzel ve orijinal bir dil. Ayrıca size buradaki yaşamınızda bir çok kapıyı açacağı kesin! ÇekTürk ekibi olarak size Çekçe’yi keyifli bir şekilde anlatmak, sevdirmek, postlarımız yoluyla ilginç noktalarını paylaşmaya devam etmek istiyoruz. Bu nedenle Çekçe kursları ve dersleri organize ediyoruz.

Rusça ve Çekçe Benziyor mu?

Bir çoğumuz Slav dillerininin birbirine benzemesi sebebi ile Rusça ve Çekçe‘nin ne kadar benzediğini bilir. Ancak bu demek değil ki Rus vatandaşlarının Çekçe dersine ihtiyacı yok, tam tersi Rus öğrencilerden yoğun ilgi var olmakta. Her ne kadar benzer bir çok kelime bulunsa ve bu da büyük kolaylık sağlasa da, bazen tam tersi olarak kafa karıştırıcı olabilmekte. Örneğin “krásná” kelimesi, Çekçe’de güzel anlamında gelirkeni Rusça’da  çok benzer olarak “красный” (krasnia) kırmızı demektir.

Bu sorunuzun ve Çekçe ile ilgili diğer temel sorularınızın cevaplarını ÇekTürk YouTube videomuzda bulabilirsiniz:

İngilizce’den Çekçe’ye geçmiş kelimeler hangileri?

İngilizce’den (aslında bir kısmı da Latince’den) Çekçe diline geçmiş ve bu nedenle İngilizce bilenlerin hayatını kolaylaştıracak bir çok kelime mevcut (çok şükür)! : ) Profesor(ka), asistent(ka, student(ka), doktor(ka)nın yanında bir de efektivní, ideální, originální, globální gibi bir çok benzer kelime mevcut. Ayrıca konuşma dilinde ise Çekçe’de hezký / krasný (güzel / hoş) yerine, hezkej / krasnej duymak sizi şaşırtmasın.

noİngilizce ve Çekçe ile ilgili de, Çekçe’de “no” kelimesinin “ano”nun kısası olarak kullanılması sizi şaşırtmasın! Çekler’in özellikle telefonda “no no no” diye tekrar etmeleri, aslında karşısındakileri onaylamaları anlamına gelir. Bana en başta oldukça negatif gelmişti, itiraf etmeliyim.

Peki tam tersi, Çekçe’den İngilizce’ye geçmiş kelimeler hangileri?

Çek icadı olması dolayısıyla robot kelimesi Çekçe’de robota kelimesinden; Budweiser’in aslında Amerikan birası olmayıp, Çek şehri olan Budějovice’den gelmesi; kolache’ın meşhur Çek tatlısı olan koláč kelimesinden gelmesi gibi bir çok örnek mevcut aslında. Daha çok kelime görüntülemek için, tıklayınız.

kolac      budweiser

P.S. CZ: Naše kurzy probíhají, i když je zima jako na Sibiři či vedro jako na rovníku.

EN: Our classes take place even when it is cold as in Siberia (very very cold) or hot as on equator (very very hot).

P.S. 2 CZ: Někdy je sice čeština španělská vesnice a může se stát, že ve třídě budeme mít italskou domácnost, ale nakonec to všechno bude šlapat jako švýcarské hodinky.

EN: Sometimes Czech language can be a Spanish village (quite chaotic) and it can happen we will have an Italian household (emotional and sometimes agressive) in the class but eventually everything will work as Swiss watches (reliable and precise).

ČeskoTurecko / ÇekTürk’ün her ik ülkede Çekçe ve Türkçe kursları için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364