Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Kampüs Gezimiz

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Kampüs Gezimiz


Geçtiğimiz sene bahar aylarında, Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi kampüsünü, Çek iş partnerimle birlikte, siz Türk öğrenciler için ziyaret ettik. ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak, önde gelen Çek üniversitelerden Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi ile birlikte çalışmaktan, resmi acenteleri olarak Türk öğrencilere danışmanlık sunmaktan gurur duyuyoruz.

 Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde eğitim için iletişim: info@cekturk.com, +420775177364

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

 • Prag Yaşam Bilimleri Üniversitesi olarak da bilinir. Kısa adı ise Çekçe CZU (Česká zemědělská univerzita v Praze), İngilizce CULS (Czech University of Life Sciences)’tır.
 • Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi bir devlet üniversitesidir.
 • Dünya sıralamasında ilk 200’de yer alıyor, aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere.
 • Toplam 7 fakültesi var, en popüler olanı ise ekonomi ve yönetim fakültesidir. Bunun haricinde mühendislik, agrobiyoloji, çevre bilimleri gibi fakülteleri de mevcut.
 • Kendi yurdu bulunan büyük bir kampüsü mevcut. Prag 6’da bulunan bu kampüsten şehre ulaşımı ise, Prag’da her yere olduğu gibi toplu taşıma ile oldukça kolay.
 • Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nin bir güzelliği de hazırlık programı olup, kabul şartlarının çok daha kolay olmasıdır.
 • Daha detaylı bilgi ve bölümleri için tıklayın. Diğer Çek üniversitelerini incelemek için tıklayın.

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Türk Öğrenciler ile Röportajımız:

“Bir yıl önce Prag’da yüksek lisans için araştırmalara başladığımda kendi başımaydım ve her şeyi bizzat okullarla halletmeye çalışıyordum. Çeşitli sebeplerden başarısız geçen bu sürecin sonunda ÇekTürk’ü buldum. Tek bir mailim bana Prag’ın kapılarını açtı.

Her konuda sonsuz destek verip, geçmişte yaşadığım sorunlarda dahi bana yardımcı olmaya çalıştılar ve bunu gönülden yaptıkları için kendileriyle iletişim kurmaya hiçbir zaman çekinmedim. Buradan her iki kurucusuna da çok teşekkür ediyor, bu güzel kuruluşun büyüyerek daha çok kişiye ulaşabilmelerini diliyorum. Burada yaşarken bile iletişimi koparmayıp nasıl olduğunuzu merak eden bir kuruluşla çalışmak paha biçilemez. Gerçekten isteyen ve çabalayan herkese öneririm.”  – Gizem Keskin, Mart 2018

Bizimle Çekya eğitim danışmanlığı alanından çalışmış olan Türk öğrencilerimizin fikirleri ve pozitif geri bildirimleri için tıklayın.

Prag Yaşam Bilimleri Üniversitesi – ÇekTürk Ziyareti, 19.4.2018

Prag 6’da bulunan kocaman (18 hektar) kampüsü o kadar güzel ki ve yeterli ki, öğrenciler isterse tüm vaktini bu keyifli kampüste geçirebilir. Bizim ziyaret ettiğimiz Nisan  ayında ise hava o kadar güzeldi ki, her yer yemyeşil, ağaçlar çiçek açmış, süs havuzları ve daha fazlası:

 

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi binaların içi yepyeni, gıcır gıcır, her bir fakülte yenilenmiş. Bizde, Türkiye’de maalesef ki devlet üniversitelerini düşündüğünüzde eski püskü, duvarlarından sıvaları çıkmış, bazen öğretmenlerin bile gelmediği bir eğtim düşünüyorsanız, burada yanılıyorsunuz.

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Ekonomi fakültesinden yetkililer ile görüştük. Kendileri zaten fuar nedeniyle de Türkiye’ye gelmiş, İstanbul’u tanıyorlardı ve biz zaten bir süredir tanıştığımız için, mevcut konuların üzerinden geçtik. Türk öğrencilerin sık sorduğu soruları ilettik.

Yurdu, yemekhanesi (hatta yemekhanesinde Paşabahçe bardaklar var!), yeşilliği, bankları ile oldukça iç açısı.

Yemek menüleri her gün aşağıda göreceğiniz camlı dolapta sergileniyor. Fiyatları da orada yazıyor. Göreceğiniz üzere öğrenciler için oldukça ucuz, 30 – 60 CZK arasında değişiyor genellikle, okul dışından gelenlere ise birazcık daha pahalı oluyor. Ancak oldukça doyurucu, salataları ve çayları ile birlikte zengin bir okul yemekhanesi menüsü denebilir. Yemekhane de oldukça büyük.

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi’ne kış aylarında yaptığımız ilk ziyaretimizden kampüs videosu aşağıda:

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi – Çevre Bilimleri Fakültesi Binası:

Neden ÇekTürk ile Çekya’da Eğitim?

Çekya’da eğitim alanında ÇekTürk ile çalışmak bir ayrıcalıktır. Bunun sebepleri ise aşağıda:

 • Çekya’nın başkenti Prag’da olmamız, ve ülkeye, dile, kültüre, eğitim sistemine en hakim kurum olmamız.
 • Çekya’ya Türkiye’den öğrenci gönderen kurum olmamız.
 • Çek ve Türk ekip üyelerinden oluşmamız ile hem ana dilinizde hizmet verebilmemiz, hem de Çek kültürünün ve eğitim sistemini içinde olmamız
 • Çekya’da herhangi bir belge, kayıt, resmi işlemlerinizi zamanında, birebir olarak ülkede yetiştirebilmemiz
 • Çek üniversiteleri ile birebir çalışmamız, üniversitelerin resmi acentesi olmamız sebebiyle okullardaki birebir kontaklarımız sayesinde başvurularınızı adım adım takip edebilmemiz, herhangi bir değişiklikte müdahale edebilmemiz.
 • Öğrencilere esneklik sağlayarak, ekonomik seçenekler ve paketler sunmamız. Fiks bir paket değil, kendi istek ve ihtiyaçlarınıza göre oluşturabileceğiniz paket fırsatı sunmamız.

Prag’da üniversite eğitimi ile ilgili videomuz ise aşağıda:

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde ve diğer Çek üniversitelerinde eğitim, Çekya eğitim danışmanlığı ve Çekya eğitim danışmanlık paketlerimiz için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364