Çek Vizesi ve Denklik Sürecinde Başıma Gelenler

Çek Vizesi ve Denklik Sürecinde Başıma Gelenler


Eveeeet ÇekTürk’teki harika ve dopdolu geçen stajımdan sonra kendi kendime dedim ki, ben Prag’a tekrar geleceğim ve nitekim öyle de oldu. Tekrar Çek vizesi almayı başardım ve tekrar Prag’dan herkese merhabalar! Ahoj!

ÇekTürk’teki tatlı mı tatlı patronlarım Ece ve Milan’a buradan tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Prag’da harika bir 3 aydı benim için ve bana tahminlerden çok fazla şey kattı. Prag’da staj yaptığım esnada yayınlanan diğer ÇekTürk blog yazılarıma da ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz. Eğer tatlı patronlarım izin verirlerse ÇekTürk blogda, stajyer olmadan ama Prag’da yaşayan bir öğrenci olarak daha fazla yazı yayınlamak istiyorum. Geri geleceğimi bildiğimden dolayı blogda bir veda yazısı yazmak istemedim, Altın Şehir Prag benim için asla bir veda olmadı. Çekya hakkında Ece’nin YouTube videosu aşağıda:

Çek Vizesi Alırken Başımdan Geçenler, Denklik (Nostrifikace) ve Daha Fazlası…

Şimdi gelelim Çek vizesi alırken neler oldu, öğrenciyseniz neler olabilir, benim başımdan neler geçti, hatalarım nelerdi (tabi ki problemsiz bir an olamaz benim için) vs sorularınıza yanıt olabileceğini düşündüğümden Prag’da öğrenci olmak isteyen tüm arkadaşlarım için yazıyorum. Başımdan çok fazla şey geçtiği için, yol gösterici olabileceğine inandığım bu yazıyı bir bağlamda kendim de dahil hepimiz için hazırladım.

Yazıyı, uzun uzun okumak istemeyenler için başlıklara ayırdım. O yüzden sizi en çok ilgilendiren başlığa gidebilir ve tecrübelerimi, olabilecekleri ve olacakları okuyabilirsiniz. Fakat tüm kısımların faydalı olduğunu düşünüyorum, yalnızca sizin için değil, eşi dostu bilgilendirmek için de olabilir.

Çek Cumhuriyeti Sigorta ve Yeşil Pasaport:

Kronolojik olarak bahsetmek gerekirse, ilk olarak Çekya’da staj süremde olanlardan bahsetmek isterim. Ben Prag’a yeşil pasaportumla Erasmus Stajı ile geldim ve ilk gelişimde de tam 90 gün kaldım. Bu süreç içerisinde yeşil pasaport olduğumu düşündüğümden sigorta da yaptırmadım (BÜYÜK HATA). Pasaport kontrolünden geçerken herhangi bir sorguya takılmadığım için de kendimi şanslı saydım ve 3 ay da hiç Schengen bölgesinden ayrılmadım fakat trajik bir şekilde 1.5 ay sonra besin zehirlenmesi yaşadım ve hastaneye kaldırıldım. Bilin bakalım neyim yoktu? SİGORTAM!Bu sebepten ötürü yeşil pasaportla gelmeyi düşünen arkadaşlarıma sesleniyorum LÜTFENsigorta yaptırın. Devlet hastanesinde kalmama rağmen 3 gün için 250 Euro para ödedim. Artı olarak durumum çok kötü olduğu için hastaneye ambulansla götürüldüm ve ambulans ücreti de 200 Euro olarak gösterildi!!!

Sigorta için ÇekTürk’ün şuraya bıraktığım adresinden sigorta çeşitlerine bakabilir, ve size en uygun olanını yaptırabilirsiniz. Lütfen bu tarz acil durumları göz önünde bulundurarak sigortanızı yaptırın, benim başıma gelmez demeyin, gelebilir.

Tüm hastane maceramda hep yanımda olan Ece ve Milan’a sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Yalnızca işveren olmaktan öte, dilini bilmediğiniz başka bir ülkede sizi önemseyen insanların olması ve hep yardımcı olmaları inanılmaz bir psikolojik destek. Doktorlarla sürekli konuşup, durumum hakkında beni de bilgilendiler ve tekrar tekrar sigortanın önemini hatırlattılar. Çek sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.

Çekya “Other” Tipi Vize vs. Full Time Öğrenci Vizesi 

İkinci olarak, Prag’a tekrar gelirim demiştim ve hala yeşil pasaportluydum. Çek üniversite kayıt için kayıt sürecine geç kalmıştım fakat okul bana Life-Long Learning programı kapsamında bir program önerdi. Bu ne demek? Bu şu demek, siz misafir öğrenci olarak okula kabul ediliyorsunuz, İngilizce programı dahilinde size 1 dönemlik öğrenci belgesi sağlıyorlar, en fazla da 2 Master dersi alıp bir sonraki seneye saydırabiliyorsunuz. Bahsettiğim Çek üniversitesinin linkine ve bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak burada şöyle bir durum var. Siz misafir öğrenci kapsamında olduğunuz için full-time öğrenci belgesi yerine başka bir öğrenci belgesi verdiklerinden, yalnızca OTHERS TYPE OF VISA kısmına başvurabiliyorsunuz. Normal olarak STUDENT VISA olmuyor. Yeşil pasaportlu olsam da dönem, bütünlemeler dahil 7-8 ay olduğu için ben de başvurmalıydım ve başvurumu Ankara’dan yaptım. Tüm belgelerimi 5 Aralık 2017’de verdim ve tam 70 gün HİÇ haber almadım. Bu sürede yeşil pasaportlu olduğum için Prag’a tekrar gelip okula başlamıştım. Daha sonra 13 şubatta beni mülakata çağırdılar. Eğer Erasmus değil de benim gibi Individual yani bir okula bağlı olmadan başvuransanız bu mülakat olayı yaygın, onu belirtmek isterim. Mülakat gittim ve 1 hafta sonra RET kararı çıktı!!! Sebebi de 36 gün sonra geldiği için itiraz da edemedim. Mülakatı İngilizce yapmıştım ve kararda da, bu kız zaten İngilizce biliyor neden İngilizce bir programa gidiyor deyip ret verdiler. Halbuki durumumu açıklamıştım, yüksek lisans öğrencisi olacağımı ve ders de alacağımı. Yine de ret çıktı. Yeşil pasaport olduğum için en fazla mayıs sonuna kadar kalabildim ve finalleri atlamak zorunda kaldım.

Tavsiyem: Mülakata çağrıldığınızda rahat davranın, okulunuzla ilgili çok detaylı bilgilere sahip olarak gidin (adres, telefon, okuldan kimle görüştünüz vs) Biliyorum çok stresli bir durum, herkes normal normal vizesini alıp giderken ben neden çağrılıyorum hissine kapılıyorsunuz fakat inanın spesifik bir durum yok. Tamamen kafalarına göre seçiyorlar kişileri.

DIPLOMA DENKLİĞİ = NOSTRIFICATION (Çekçe: Nostrifikace) 

Üçüncü olarak, tüm bu süreçte yüksek lisans kabul işlerimi halletmek için Nostrification’a yani diploma denkliğine başvurdum. Bu süreç hemen hemen herkese 30 günde sonuçlanıyor. Benim de öyle oldu ve denklik talebime de RET GELDİ! 2 ay içinde bu kadar ret aldıktan sonra psikolojim bozuldu diyebilirim. Ek olarak, Çek Cumhuriyeti’nde bir okulda yüksek lisans yapmak istiyorsanız diploma denkliği şart. Ben İngilizce okudum, diplomam da İngilizce diye düşünen varsa 2 kere düşünsün. O belgeyi almak zorundasınız. Kabul belgesi verirken sıkıntı çıkarırlar ve vizeye başvuramazsınız.

Ben Gazi Üniversitesi İktisat bölümünden mezunum ve diploma denkliği için de Vysoká škola ekonomická v Praze – Praha (Prag Ekonomi Okulu)’na başvuruda bulundum. Okulunbilgileri için bu linkebakabilirsiniz. Bana gelen ret mektubunda Makro ve Mikro derslerinin denkliği olmadığı gibi saçma bir sebep söylediler. İnanılmaz bir olaydı benim için. Temel derslerin denkliği nasıl olmaz diyerek sinir krizi geçirmiştim. Prag’daki günlerim sayılı olduğundan dolayı buna itiraz etmek istedim ve aracı bir kurumdaki bir kadına vekalet vererek Prag’dan ayrıldım. Danışman olan kadın bu itiraz sürecinin max 4 ay süreceğini söyledi ve itirazı da Çek Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’na yaptı. El mahkum kabul etmek zorundaydım, çünkü yeni bir üniversiteye başvurursam tekrar ret alabilirmişim. İtirazın bu durumda sağlıklı olduğunu söyledi. 18 Mayıs’ta yaptığı itiraz dilekçesi Temmuz başında sonuçlandı ve denklik belgemi aldım. (Şükür bir işim yolunda gitti)

Tavsiyem: İtiraz etmekten korkmayın. Evet her süreç Çekya’da inanılmaz yavaş işliyor fakat işinizi doğru kişilerle doğru zamanda yaparsanız mutlaka sonucunu alıyorsunuz. ÇekTürk’ün danışmanlık hizmetleri için buraya, Nostrification hakkında daha fazla bilgi almak için de buraya bakabilirsiniz.

ÇEKYA UZUN DÖNEM OTURUM İZNİ vs. UZUN DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ

Şimdi buradaki farklılıklardan bahsetmek istiyorum. Üniversiteye dair tüm belgelerimi toplayıp vize başvurusu yaparken biraz kafam karışmıştı diyebilirim, hangi vizeye başvuracağım, nasıl olacak gibisinden. Ankara Elçiliği’ni arayıp bu soruyu yönelttim ve bana Uzun Dönem Oturum İzni almamda sakınca olmadığını söylediler ve birçok yüksek lisans öğrencisinin de bu şekilde vize aldığından bahsettiler.

Ek olarak: Lütfen belgelerinizin üzerinde olan ıslak imzaların silik olmadığından emin olun ve belgeyi imzalayacak kişileri bu konuda uyarın. Gözümün önünde 1 kızın konaklama belgesindeki imza silik çıktığından dolayı başvurusu daha ilk günden reddedildi ve yeni randevu alması gerektiği söylendi. Randevu almanın da çileye dönüştüğünü düşünürsek bu önemli ayrıntılara dikkat edin. Prag’da konaklama belgesi bilgileri için bu linkebakabilirsiniz.

ÇEKYA UZUN DÖNEM OTURUM İZNİ AVANTAJLARI

ÇEKYA UZUN DÖNEM OTURUM İZNİ DEZAVANTAJLARI

  • Çekya uzun dönem oturum izni, sizin tekrardan Türkiye’ye gelip vize uzatma sürecine dahil etmez, Çek Cumhuriyeti’nden de uzatma işlemi yapabilirsiniz. Banka hesaplarınızı, adreslerini Çek Cumhuriyeti’nden sağlayıp işlemleri daha kolay hale getirebilirsiniz.
  • Size bir kart verilir ve giriş çıkışlarınız kolaylaşır, üzerinde oturduğunuz adres yazar ve biyometrik datayla korunur.
  • Çek Cumhuriyeti’nde yasal olarak çalışma hakkınız bulunur.
  • Giriş çıkışlarınız problem olmaz ve pasaportunuzda bir sürü mühre maruz kalıp gümrük memurunun dikkatini çekmezsiniz.
  • Kendini kaydettirme zorunluluğunuz yoktur fakat başınıza bir iş gelirse biraz sıkıntılı olabilir. Oturum kartı almak her işi yasallaştırdığından dolayı, göçmen ofisinin ve devletin gözünde sizi güvenli bir kişi olarak gösterir.
  • Normal uzun dönem vizesi gibi pasaportunuzda gün sayısı yazmaz ve ülkeye giriş yaptıktan sonra 3 gün içerisinde kendinizi Göçmen Ofisinden kayıt ettirmeniz ve kartınız için randevu almanız gerekir.
  • Vizeniz yine D-Type Visa’dır fakat belge vermeye gittiğinizde sizden yasal bir kontrat vererek adres göstermenizi isterler, her adres değişikliğinde de bunu ofise bildirmeniz gerekir ve yeni kartı beklemeniz gerekir. Her yeni kart 1000Kron ve 3 hafta süren işleme tabi tutulur.
  • Eğer öğrenciyseniz ve kalacak yer bulmada sıkıntı çekiyorsanız veya ev sahibiniz/yurdunuz kontrat sağlamıyorsa bu, kart almada büyük sorun çıkarır.
  • Uzun Dönem Vizesi gibi gün sayısı yazmaz, yalnızca 6 ay için 60 günlük tek girişli vize verirler. Bu sürede kartınızı almazsanız ve ülkeden çıkarsanız geri gelemezsiniz.

Tavsiyem: Tüm vize sürecinin her seferinde çok zaman kaybettirdiğini düşünürsek, oturum kartı almak avantajlıdır. Çek Cumhuriyeti’nden yapılan uzatma işlemleri çoğu kişiden duyduğum kadarıyla Türkiye’ye gidip gelmekten daha kısa sürdüğü yönünde. Erasmus öğrencisiyseniz de bu karta başvurabilirsiniz. 90 günden uzun kalınan her türlü işlem Uzun Dönem Kartı alma hakkını size sağlar.
UZUN DÖNEM OTURUM KARTI BAŞVURUSU VE PRAG’A GELDİKTEN SONRAKİ İŞLEMLER

Biliyorum yazı çok uzadı fakat bunların hepsini en ince ayrıntısına kadar anlatmayı kendime görev bildim diyebilirim.

Oturum kartına 22 Ağustos’ta başvurdum ve inanılmaz hızlı bir şekilde cevap aldım. 3 hafta sonra tabi ki olmazsa olmaz olan mülakata çağırıldım. YİNE! Gerginliğimin ve stresimin boyutunu ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Bu dönemde yeşil pasaportumun süresi bittiği için 10 yıllık bordo pasaport almıştım ve önceki reddimin sistemde görünmeyeceğinden çok emindim fakat tabi ki öyle olmadı. Bir Bilge klasiği olarak kendimi yerden yere atıp dövünmeye başlamıştım bile, neden bu kadar çok şey beni buluyor diye. Herkes normal normal vizesini alıyor gidiyor ama nedense hep beni buluyor bu talihsizlikler. Ha, belge mi eksik? Güvensiz belge mi? HAYIR ASLA! Ben de herkes gibi zorunlu olan belgeleri sunuyorum fakat bu şanssızlıktan bir türlü kurtulamıyorum. Zaten belge eksik olsa burada mutlaka bahsederdim. Bir kere ret aldık ya, arkası kesilmez!

Eğer oturum kartına başvuruyorsanız mülakatlar Çekçe-Türkçe yapılıyor. Elçiliğin atadığı tercümanı kabul ettiğinizi gösteren bir belge imzalıyorsunuz ve mülakat başlıyor. TAM 1.5 SAAT SÜRDÜ! Evet yanlış okumadınız, mülakat tam 1.5 saat sürdü ve olumlu geçtiğini söyleyebilirim. Her şeye hazırlıklı olarak gitmiştim. Genel olarak hep okulla ilgili soru sordular. Bu sebepten okulunuzla ilgili bilgilere lütfen tam sahip olun. Dersleriniz, dönemin başlangıç tarihleri, ne kadar para yatırdığınız, okuldan kimlerle görüştüğünüz, diploma denkliği nedir (!), sömestr nedir (!) gibi sorulara hazırlıklı olun.

Çek Vizesi Mülakatı

Mülakatın sonunda son soru olarak, neden önceki vizemden ret aldığım soruldu ve bembeyaz olduğumu söyleyebilirim. Hiç beklemiyordum bu soruyu. Çünkü pasaport değiştirdim ve sistemde görünmez sanıyordum. Arkadaşlar sistem pasaport numarasına göre değil doğum tarihine göre işliyor. Bakanlığa mail attığınızda bile doğum tarihinizi soruyorlar. O sebepten pasaport değişikliğine güvenmeyin. Her şeyiniz kayıt altında.

Mülakat perşembe günü yapıldı ve pazartesi günü vizemin çıktığı mailini aldım. Sigortamla birlikte gidip 17 Eylül’de vizemi aldım.
Çek Vizesi – Yabancılar Ofisi Kayıt

Prag’a gelir gelmez bavulumla Prag 6’da bulunan İçişleri Bakanlığı ofisine gidip Registration yapıp kart randevusu aldım. Burada da şöyle bir durum var, geldikten sonra 3 gün içinde kayıt olmazsanız 3000 kron para cezası ödemeniz gerekir. O yüzden acele edin! Zaten kartı almak için 60 gününüz olduğundan vaktiniz başından sınırlı diyebilirim. El mahkum o ofise gidip kayıt O-LA-CAK-SI-NIZ. (Registration için kaldığınız yurtlar veya otel/hosteller kayıt yapıyor diye biliyoruz.)

UYARI!: Lütfen oturum kartı değil de normal uzun dönem öğrenci vizesi aldıysanız kayıt olmanıza gerek olmadığını söyleyen kişilere kulak asmayın! Randevunuzu alın veya almayın gidip göçmen ofisine kayıt yaptırın. Herhangi bir ücrete tabi değil, yalnızca gidip ‘ben buradayım’ diyorsunuz. Ne gerek var demeyin, bu size daha sonrasında başınıza bir iş gelirse (Allah korusun) avantaj sağlar ve göçmen ofisinde kayıtlı olduğunuzu gösterir.
Normalde sistemden randevu alıp gitmeniz gerekir fakat aşırı yoğun olduğundan ve gününüz de kısıtlı olduğundan Sídliště Na Dědině’deki bakanlığın adresine gidip randevusuz kayıt olabilirsiniz. Baştan söylemek istiyorum, tam 3.5 saat bekledim! Yalnızca pasaportumu aldılar, biyometrik data ve kalacak yer kontratı teslim etmek için gün verdiler. Kartı alırken 40€ = 1000Kron para ödeyeceğimi söylediler.

Buraya kadar sabırla okuduysanız çok teşekkür etmek istiyorum. Umuyorum hiçbiriniz bu kadar şeye maruz kalmadan sorunsuzca vizelerinizi alır ve harika bir dönem/sene geçirirsiniz. Yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız başka arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti sağlık sigortası, Çekçe çeviri belgeleriniz, Çekya eğitim danışmanlığı ve daha fazlası için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364