Çek – Türk İş İlişkileri: Bilinenden Daha Fazlası

Çek – Türk İş İlişkileri: Bilinenden Daha Fazlası


Çoğumuz Çek – Türk iş ilişkilerinin son yıllarda, özellikle komünizm dönemi sonrası başladığını sanarken, aslında bu sağlam ilişkinin kökleri ilk ticari sözleşmenin imzalandığı geçen yüzyılın yirminci yıllarına uzanmaktadır. O zamanki Çekoslovakya (1993 yılında Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ayrıldığının tekrar altını çizelim) Türkiye’de yer alan aşağıdaki sanayi organizasyonlarında faaliyet gösterdi:

  • Uşak şeker fabrikası
  • Efes bira fabrikası
  • Soma ve Afşin Elbistan B elektrik santrali
  • Kırşehir araç lastikleri fabrikası

Günümüzde ise, Çek – Türk ticaretimizin son on yılda dinamik bir şekilde büyüme göstermiş olduğunu ve milenyumum başından beri dış ticaret hacminin on kat büyüdüğünü görüyoruz. Bilindiği üzere Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında hiçbir politik ve ekonomik problem bulunmamakta; bu da yatırımlara olumlu anlamda yansımaktadır.

Çekya’da bulunan Türk markaları yazımız için tıklayınız

     

Çek firmalarının Türkiye’deki aktiviteleri ise;

  • Enerji santrali Soma’dır. (Burada, kömür madeninde hayatını kaybetmiş işçilerimizi tekrar rahmetle anıyoruz). Santralin direktlerinden biri ZAT adlı Çek şirketidir.
  • Bizlerin Skoda olarak bildiği Doosan Škoda Power Türkiye’de faaliyet gösteren diğer bir Çek grubudur.  Soma, Erdemir, Çankırı Orta, Bolu Göynük, Hatay CCPP, Yunus Emre gerçekleştirdikleri projelerdendir.
  • AZD Praha S.R.O. – Cross Zlın A.Ş. iş birliği de önemli ortaklıklardan bir tanesi.
  • Saran Holding’in iş hacmini ikiye katlayan Çek turizm şirketi Çedok’u satın almaları da örnek verilebilecek başarılı projelerden bir diğeri.
  • Ayrıca son yıllarda gerçekleştirilen önemli ortaklıklardan biri de dev Çek ilaç firması Zentiva’dan geldi. . Zentiva, Eczacıbaşı İlaç’ı 460 Milyon Euroya satın aldı.
  • Kozel Çek birası, Anadolu Efes tarafından Türkiye’de üretilmektedir.

Türkiye’de bulunan Çek firmaları yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

     skoda efes

Çek – Türk ticareti gelişmesinde, ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak Türk ve Çek şirketlere profesyonel destek sunmaktayız: www.cekturk.com/tr/is  Bugüne kadar PRECIOSA, ALBATROS MEDIA gibi uluslararası dev firmaların, ayrıca SMT MEDİKAL gibi firmaların Türkiye pazarına açılmasında birlikte çalıştık. Medikal, bijuteri, yayıncılık, cam ve daha bir çok sektörde Çek – Türk ticareti gelişiminde önemli katkılarımız oldu.

Çek Cumhuriyeti’nde pazar araştırması, ticaret desteği, işe alım, muhasebe ve vergi, reklam, fuar, çeviri gibi tüm konularda sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm soru ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364

Çek – Türk iş ve ticaret alanında yazı dizimizin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

pazar_arastirmasi cekturk ticaret_destegi cekturk ise alim cekturk  toplanti_odasi cekturk  images.ing

fuar cekturk ceviri cekturk   muhasebe vergi