ÇEK TARİHİNDE BEKLENEN EN SICAK GÜN: BUGÜN!

ÇEK TARİHİNDE BEKLENEN EN SICAK GÜN: BUGÜN!


Hepimiz zaman zaman (hatta çoğu zaman) Çek Cumhuriyeti’nin soğuk ve dondurucu havasından şikayet edip, sıcak iklimleri ve ülkemizi özlemişizdir. Ancak bu ara Çek Cumhuriyeti’nde yaşanan sıcaklar, bize ülkemizi aratmayacak türden diyebiliriz.

Prague_hot_weather

Çek Cumhuriyeti haricinde, Almanya, Fransa ve Hollanda’da da, özellikle Temmuz ayından itibaren yaşanan, uzun dönemli sıcak hava dalgaları, insanları şaşırtmaya devam etmekte. Konu ile ilgili haberi, İngilizce olarak buradan okuyabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde bazı restoranlarda içeride ve dışarıda çeşitli soğutma sistemleri, ayrıca sokaklarda Prag Belediyesi tarafından sulama çalışmaları devam ediyor! Bana oldukça komik ancak etkili gelen bu araçların fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz. Naplavka’da da benzer “insanları sulama” sistemleri geliştirilmiş bulunmakta, sıcaktan bunalanlar bu su püskürten duşların altına girip çıkmakta!

kropici_vuz_praha

Çek bakanlıklarından bazılarında ise, son iki gündür sıcak havadan dolayı, saat 14:00’te resmi olarak çalışma saati sonlandırılıyor ve çalışanlar havuzlara, göllere, klimalı yerlere gidebiliyor.

Rekor sıcaklıklar, Çek haberlerine de sıkça konu olmakta. İdnes haberini buradan ve buradan okuyabilirsiniz. Tarihin en sıcak günü olması beklenen bugün, 39 derece ile rekor sıcak bekleniyor.  Anlaşılan havuz ve göller hafta sonu da dolup taşacak! Güzel ve sıcacık hafta sonları dileriz. 🙂