Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Çek Liseleri


students-high school-Czechia

Çek Liseleri ile ilgili daha detaylı bilgi vermek gerekirse; Çek Cumhuriyeti’nde öğrenciler 9 yıllık zorunlu eğitimi tamamladıktan sonra 3 farklı lise türünden birini seçerler. Bunlar:

  • Genel liseler (gymnázium)
  • Teknik liseler (střední odborná škola – SOŠ)
  • Meslek liseleri (střední odborné učiliště – SOU)

Çekya’da lise eğitimi, Çekya üniversite eğitim danışmanlığı, Çek vizesi, Çekçe çeviri, Çek sağlık sigortası ve daha fazlası için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com, +420775177364, WhatsApp: +905354182108
     

Genel Liseler

Herhangi bir alana yönelmeden geniş çaplı eğitime odaklanan bu okullar öğrencileri üniversiteye hazırlamaktadır. Öğrenciler bu liselere 9 yıllık zorunlu eğitimi tamamladıktan sonra başlarlar ve burada eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler bu sürecin sonunda maturita olarak adlandırılan final sınavına girerek eğitimlerini tamamlamış olurlar. Bunun dışında öğrencilerin ilköğretim döneminde, daha erken başlayabildikleri gymnaziumlar da vardır ve bu okulların eğitim süresi 6 veya 8 yıldır.

Teknik Liseler

Teknik liseler 4 yıllık mesleki eğitimin ardından maturita final sınavı ile tamamlanan liselerdir.Bu liselerde,hem genel liselerin dersleri hem de meslek lisesi dersleri görüldüğü için bu iki lise türü arasında konumlandırılabilirler. Burada eğitimini tamamlayan öğrenciler teknoloji, bilim, ekonomi, sağlık ve pedagoji gibi alanları ile ilgili bilgi sahibi olurlar ve üniversite eğitimine devam edebilirler.

Meslek Liseleri

Meslek liseleri çıraklık eğitimi sağlayan okullardır. Bu okullarda eğitim süresi çoğunlukla 3 fakat bazen 1 veya 2 yıl da olabilmektedir. Öğrenciler final sınavına girip çıraklık sertifikasını aldıktan sonra eğitimlerini tamamlarlar. Öğrencilere gerekli el becerilerinin verilmesi için burada eğitim süresinin yarısı staj için ayrılmıştır.

Maturita Sınavı

Maturita sınavı 4 yıllık liseleri bitirmek için girilen final sınavıdır.Üniversitelerde ve profesyonal okullarda eğitim görmek için maturita sınavına girmiş olmak gerekmektedir. Yetişkin sınavı da denilen bu sınavın temel amacı öğrencilerin geçmiş eğitim yıllarında öğrendiği bilgileri test etmektir.

Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır.Bunlardan ilki seçilmiş bir konuda yazı yazılmasını da kapsayan Çek dil sınavıdır. Bu yazılı sınavın amacı öğrencinin gramer bilgisini ve yazı yazma becerisini test etmektir.İkinci aşama ise öğrencilerin edebiyat bilgilerinin ve seçilen bir yabancı dilde yetkinliklerinin test edildiği sözlü sınavdır. Genel liselerde 2 yabancı dil eğitimi görmek zorunludur.Öğrencilerin aynı zamanda ek olarak niteliklerine göre matematik, biyoloji, tarih, fizik alanlarından 2 tanesini seçmesi gerekir.

Yabancı diller İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Rusçadır.Öğrencilerin bu dillerden birinde yazma, okuma, dinleme ve konuşma becerilerinde B1 seviyesinde olmaları gerekmektedir.

Matematik sınavı ise kısa bir yazılı sınav ve sonuçların sözlü olarak açıklanmasını kapsar.

ÇekTürk sizleri Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Çek Liseleri hakkında detaylı bilgi sağlıyor. İletişim için: info@cekturk.com

 

Çek Cumhuriyeti’nde uluslararası liseler de bulunmaktadır.Bu liseler eğitim dilleri İngilizce olduğu için hem yabancı öğrenciler hem de dil becerilerini geliştirmek isteyen Çek öğrenciler için önemli bir fırsattır.

ÇekTürk sizleri Çek Cumhuriyeti’nde bulunan 2 farklı uluslararası lise hakkında detaylı bilgi sağlıyor.

1.Karlovy Vary’de Uluslararası Lise

cekturk-international-high-school

Dünyanın her yerinden, farklı birikimlerden öğrencileri bulunduran uluslararası bir lisedir. İngilizce seviyeniz yeterli değilse dahi okul bünyesinde 1 veya 2 yıllık İngilizce eğitimi görerek burada öğrenci olabilirsiniz.

Karlovy Vary’de uluslararası lise ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

2.Prag’da Amerikan Lisesi

english-education-in-prague-american-high-school

Hem Prag’ın hem de Çek Cumhuriyeti’nin ilk Amerikan lisesi olan bu lise öğrencilere hem uluslararası bir ortam hem de Amerikan teknolojisi ile çok iyi bir eğitim sağlamaktadır. Ayrıca fiyatları oldukça makuldür.

Prag’da  Amerikan lisesi ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti’nde lise eğitimi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, yukarıda bahsedilen uluslararası liseler ile ilgili sorularınız, başvuru talepleriniz için Çekya’da eğitim hakkında ücretsiz danışmanlığımız aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz:

info@cekturk.com
+420 775 177 364
Whatsapp: +905354182108
     

İlginizi Çekebilecek Diğer Hizmetlerimiz:

sigorta insurance cekturk konaklama cekturk cek vize vizum visa cekturk ceviri translate cekturk dil kursu cekturk diploma denkligi cekturk  universite university cekturk