Çek Kasabasında Avcı Balosu: Myslivecký Ples

Çek Kasabasında Avcı Balosu: Myslivecký Ples


Çek Cumhuriyeti’nde birkaç yıldır yaşayan, Çekler ile sürekli iletişimde olan, Çek güzelim arkadaşlara ve hatta çok güzel bir Çek aileye sahip olan ve tüm bunlara bayılan bir Türk olarak; Çekler’den sık sık sektörlere ve ilgi alanlarına göre farklı balolar meşhur balolar düzenlendiğini duyardım. Örneğin her sene Çek Cumhuriyeti’nin farklı bölgelerinde düzenlenen Çek itfaiyeci, polis baloları vb. Bu baloların amacı, kar amacı gütmeyen kuruluşların tanıtımının yapılması ve aktivitelerini desteklenmesidir.

Hatta kendi işim gereği de Çek Cumhuriyeti’nde bir çok girişimcilik ve iş etkinliğine (balolar, ödül törenleri, firma kutlamaları vb.), firma yarışmalarına yoğun olarak katılma fırsatı bulmaktayım. Ancak bu sefer, daha lokal (ve nihayet işten bağımsız!) ve geleneksel bir etkinlik olan, 800 kişilik bir Çek kasabasının her sene kutladığı, bu sene ise 50.si düzenlenen bu eşsiz avcı balosu etkinliğine dün akşam katılma fırsatı buldum:

Myslivecký ples 2017 (Avcı Balosu 2017), Malá Hraštice (Çek Cumhuriyeti’nin Kasabası)

21.1.2017 Cumartesi akşamı 20:00

Peki neresi bu Malá Hraštice?

 • Prag’ın güneyinde, yalnızca 800 kişilik şirin bir kasaba
 • Prag’a yaklaşık 35 km uzaklıkta
 • Toplu taşıma çok zor diye duydum, trenler ve bazı otobüsler gidiyor diye biliyorum ancak çok seyrekmiş.
 • Yaşayan insanların bir kısmı Prag’da çalışıyor, o kadar yakın aslında! Bazıları da araba tamiri, pastanecilik veya ormanlarda çalışıyorlar.
 • Burada Praglılara (“pražák”) o kadar “tuhaf” bakmıyorlar diyebilirim, çünkü Moravya’ya kıyasla çok daha alışıklar ve iç içeler.
 • Tam da bu nedenle Prag’da göre farklı bir aksanları da yok.
 • Ayrıca Velká Hraštice denen büyük versiyonu vardır ancak çok da küçüktür. Yaklaşık 430 insan yaşamaktadır. Eskiden daha büyüktü, trene yakın ve bağlantılı.

ÇekTürk geleneksel Çek avcı balosunda!

 

Çok sevgili Çek arkadaşlarımızın (hatta biri ortağım Milan ile İstanbul CzechTrade’deki çalışma döneminden tanışıyorlar) daveti ile gittiğimiz bu etkinlikte gözüme çarpan en hoş detaylar ve ufak bilgiler aşağıda:

  • Çekçe’de “sokolovna” denen, ev havasında bir kültür merkezinde düzenleniyor.
  • Bu Çek kasabasının sakinlerinden herkes birbirini tanıyor, tabii biz hariç!
  • Evlerden alkol ve içecek getirmek kesinlikle yasak, ancak ilginç bir şekilde yemek getirilebiliyor. Masaların üzeri silme chlebičky ve cips denebilir! (Bizde olsa mezeler, kısırlar altın gününe dönerdi sanıyorum!)
  • Çekler bu avcı balosunda birlikte sürekli danslar ediyorlarPolka dansı başrolde! Vals ve “çaça” da beraberinde… (Neredeyse her Çek, ortaokulda / lisede dans kursuna gider. Ve burada vals, polka gibi dansları öğrenirler. Onlar için çatal – bıçak kullanmayı öğrenmek kadar doğal olan bu duruma başka bir yazımda yer vereceğim.)

  • Yemeklerden bahsetmek gerekirse, açıkçası hayatımda böyle leziz bir gulaş yemedim!
  • Aynı zamanda hayatımda bu kadar tavana asılı vahşi hayvanı bir arada görmedim! Üstüne üstlük bu hayvanlar donmuş vaziyette kafaları bacakları ile bir bütün halinde tombolada kazananlara büyük bir gururla hediye ediliyordu.
  • Videoda göreceğiniz üzere kasaba sakinleri tarafından avlanmış olan bu hayvancıklar adeta yaka paça götürülüp kazanan “şanslıya” hediye ediliyorlardı. Avlanan ve tombalada hediye edilen hayvanlar arasında tavşanlar, ördekler, domuzlar ve ceylanlar, geyikler vb. bulunuyor:

 • Avcılık Çek Cumhuriyeti’nde çok popüler ve özel eğitimi alınmakta. Çek avcılar tam zamanlı iş olarak bunu yapıyorlar ve aslında doğayı koruyorlar.  Hayvanı seçme, ormanı koruma, ağaçları seçme. Ve uygun olmayan hayvanlar seçilip vurulur, doğada çok olanlar vurulur vb. Tarımla bağlantılı, çünkü en nihayetinde bölgedeki tarımı koruyor.
 • Yabani hayvanlar diğer marketlerde aldığımız hayvanlara göre daha uzun dayanıyormuş ve daha farklı pişirilmesi gerekiyormuş. Yabani hayvanlarda daha az yağ, daha çok kas var ve bu nedele bazen daha sert ve daha ağır kokulu olabilmektelermiş.
 • Tüm gece boyunca aralıksız müzik çalan Çek müzik grubunun adı Dynamic ve sadece bu etkinlikler için çalıyorlar! Eğlendirmesini çok iyi biliyorlar diyebilirim. Müzikler genelde çok gelenekseldi, Çekler bir ağızdan söylüyorlardı. “Stanky” ve “Ach synku” gibi Çek klasik şarkılarının yanısıra, günün anlam ve önemine uygun olan avcı ve itfaiyeci şarkıları da bolca çalındı.

   

Sanırım bu etkinliğe giden ilk yabancı, hatta ilk Türk oldum! Kara kaşıma ve kara gözüme gelen (Çekler’in dediğine göre bizi egzotik buluyorlar) bir çok bakış yerini hep birlikte dans etmeye ve birbirimize sürekli gülümsemeye bıraktı. 🙂 Ama gecenin sonunda Çek amcalarla ve teyzelerle çılgınca dans etme, hatta onlardan (yani işin profesyonellerinden) çeşitli dans türleri öğrenme fırsatı bile buldum.

Benim için etkinliğin tek negatif tarafı içeride sigara içilmesiydi, özellikle orada 6 saat geçirdikten sonra nefes almak zorlaştı. Bildiğiniz üzere Çek Cumhuriyeti gibi modern ve gelişmiş bir ülkede hala iç mekanlarda sigara içme yasağının olmaması her gün şaşırdığım bir durum ancak 31 Mayıs’ta gelecek sigara yasağını 4 gözle bekliyoruz! Tartışma ve onay kısmı sürmekte. Sigara yasağı ile ilgili detayları merak edenler buraya tıklayabilir.

Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan ve çalışan bir Türk olarak, her zaman Çek geleneklerini tanımayı, keşfetmeyi çok seviyorum ve işimden fırsat buldukça hep devam ediyorum. Bence burada yaşayan herhangi bir yabancı olarak kültüre en güzel adapte olmanın ve keyfini sürmenin yolu bu! Ayrıca Çekler’i tandıkça görüyorsunuz ki aslında sanıldığı kadar soğuk değiller ve size duvarlarını kaldırdıklarında aslında pamuk gibiler, çok yardımseverler ve güleçler. Sadece bize göre biraz daha “kişisel alanlara” ihtiyaçları var ki, bu da aslında çoğu zaman gerekli olabiliyor, benim görüşüme göre.

 

Bu güzel Çek kasabasındaki orijinal avcı etkinliğini 3 kelime ile özetlemek gerekirse:

Otantik, geleneksel ve dans dans dans!

Alkolü hiç saymıyorum bile. Şatlar (panák) çok içildi diyebilirim. Hatta yepyeni bir Çek içkisi limonlu Fernet Citrus’u denedim. Jägermeister’e benzettikleri bu içki, gerçek Jager’den daha güzel diyebilirim. Lokal biralar da vardı, adını bile bilmediğimiz ve bir o kadar da leziz. Geleneksel avcı içkisi ise gecenin yıldızı borovička idi!

Bu tür geleneksel Çek baloları itfaiyeciler ve poliser vb. için de düzenleniyor. Bundan sonra vakit buldukça daha sık takip edip sizlerle de paylaşmaya çalışacağım! Umarım hoşunuza gitmiştir, benim ömrüm boyunca unutamayacağım orijinal bir balo oldu.

Başka etkinliklerde, başka izlenimler ile tekrar görüşmek üzere! 

Güzel pazarlar. 🙂