Çek Firmanın Türkiye’de Başarısı

Çek Firmanın Türkiye’de Başarısı


Ödüllü Çek şirketi CROSS Zlín, son olarak da İzmir’de tamamladıkları projeyle trafik sorununa çözüm getirerek bir başarıya daha imza attı.

Çek firma CROSS Zlín, geniş ürün yelpazesiyle çok çeşitli trafik teknolojilerini bünyesinde kapsıyor ve geliştirmeye devam ediyor. Bunlar, trafik kontrol ürünleri, trafik algılama ve hareket ettirme teknolojileri, yol durumu ve kış bakım destek sistemleri, trafik viloasyon sistemleri ve park ve ödeme sistemlerini içerir. Başarılı Çek şirketi CROSS, şehir projelerine odaklanarak ve Big Data ve Smart City kavramlarını, Invipo ve Pavis ile tamamen desteklemektedir. Smart City platformu Invipo, Intertraffic Yenilik Ödülü 2016’nın genel galibi olan şirket son olarak da İzmir’de yürüttükleri projeyle bir kez daha bir başarıya imza atmışlardır.

Türkiye’de Çek Firmalar arasında CROSS firması da yer alır.

Yol Ağı – Akıllı Trafik Nedir ?

Tanımlayıcılar (dedektörler), iletişim (uygun iletişim ağı), bilgi (veri işleme) ve uygulama (farklı hizmetler sunan uygulamalar şeklinde bilgi yayını) olmak üzere dört kattan oluşan modern bir teknolojik çözüm olan akıllı trafik sistemleridir. (ITS). Bu birbirine bağlı teknolojik çözüm, bir trafik sinir sistemi olarak çalışır.

Öncelikli olarak, Bluetooth detektör genişletme modülü ile araç manyetik imza tanımaya dayalı algoritmaları kullanıyor, buna BTTT modülü deniyor. Yolculuk süresini izlemek ve değerlendirmek için, Bluetooth araçlarından alınan değerleri yansıtan ve böylece seyahat süresi ile ilgili bilgilerini topluyor. Bu çözümün avantajı, tüm sistemin potansiyel sorunlara ve trafik sıkışıklığına anında tepki vermesidir.

İzmir’de Devrim Niteliğinde Proje

Türkiye’nin 3. en büyük şehri olan 4 milyondan fazla nüfusu içinde barındıran İzmir geçtiğimiz aylarda CROSS Zlín firmasının 3000’den fazla birbirine bağlı cihazıyla artık trafik sorunundan kurtuluyor. Yapılan yatırımlar sayesinde çok modern bu şehrin sakinleri ve ziyaretçiler artık daha kolay yaşayabiliyor.

İzmir şehrinin tamamı 3000’den fazla CROSS Zlín akıllı cihazlarıyla donatılarak ve tüm sistem 24 saat modunda bırakılarak yeni modern kontrol merkezinden sürülmekte ve yönetilmektedir. Her biri 70 inç büyüklüğünde 24 lazer panelinden oluşan en büyük video duvarlarından birinde, 400 kavşak için CROSS eDaptiva trafik kontrol merkezinin yanında çalışan bir kamera sistemi vardır ve öncelikle iletişim ve veri akışını sağlayan akıllı şehir platformu Invipo devreye girer. Şehrin tüm akıllı cihazlarıyla etkileşim kurma kapasitesin sahiptir. Çek-Türk iş ilişkilerini sağlamlaştıran bu projeye CROSS firmasının kendi web sitesinden, İngilizce ulaşmak için tıklayınız.

İzmir’de, geçişi önemli derecede iyileştiren ve tamamen uyarlanabilir trafik sistemiyle şehrin kavşaklarını kontrol eden 400’den fazla RS 4S trafik kontrolörü bulunmaktadır. Bu sistem trafiği izlemek için 209 trafik sayacı ve 110 CCTV kamera ile tamamlanmaktadır. Bütün sistem, şehir içi ulaşım, kurtarma ve polis kuvvetlerinin talepleri üzerine kurulmuştur. Bu sisteme göre, aktif olan 1500 otobüs, 164 itfaiye ve 100 ambulans bulunmaktadır. Trafik yasalarının uyumluluğunu denetleyen 163 cihazın, kırmızı ışıklarda geçişleri tespit etmesi firmanın eşsiz cihazları sayesinde artık kolaylaşmıştır.

CROSS Zlín Çek firması gelişmiş bilgi sistemiyle, trafikte seyahat saatleri azalarak, kazalarla ilgili gerçek veriler hakkında 108 değişken bilgi panosu, sürücü ve ziyaretçinin yanı sıra kurulu 30 meteoroloji istasyonundan gerçek hava durumunu tespit etmekte ve vatandaşları bilgilendirebilmektedir.

ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak CROSS Zlín firmasını tebrik ediyor ve Türkiye’de Çek firması olarak başarılarının devamını diliyoruz. Çekya – Türkiye arasında ticaret danışmanlığı ve hizmetlerimiz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364