Çek Cumhuriyeti’nde Vize, Oturma İzni ve Vatandaşlık

Çek Cumhuriyeti’nde Vize, Oturma İzni ve Vatandaşlık


Avrupa’nın kalbinde 10 milyon vatandaşı ile yer alan Çek Cumhuriyeti; kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. İşsizlik oranının düşük olması, kaliteli eğitim yapısı, güvenlik, yaşam maliyeti ve gelirin uyum içinde olması gibi sebepler, Türkler için de Çek Cumhuriyeti’nde yaşamayı cazip hale getiriyor. Çek Cumhuriyeti’nde vize, oturma İzni ve vatandaşlık ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır. Çekya hakkında yanlış bilinenler videomuz ise:

  • Çek Cumhuriyeti vize başvurusu, oturum izni çıkarma ve uzatma, Çekçe çeviri, Çekya sağlık sigortası, Çekya eğitim danışmanlığı için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420 775177364
  • Çekya ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz blog yazımız için tıklayın.
  • Çekya hakkında yanlış bilinenler buraya, Çekya hakkında pratik bilgiler için buraya tıklayın.
  • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
         

hp photosmart 720

Çek Cumhuriyeti’nde Vize, Oturma İzni ve Vatandaşlık
Çek Cumhuriyeti Vizesi:

1993 Yılında Kadife Devrimi ile Çekoslovakya’dan ayrılan Çek Cumhuriyeti, 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi olup Schengen bölgesinde yer alıyor yani Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen Türkiye gibi üçüncü dünya ülke vatandaşları vize almak zorunda:

  • Kısa dönem vize ile Çek Cumhuriyeti’nde 180 gün içinde en fazla 90 gün kalabilirsiniz.
  • Çek Cumhuriyeti’ne yerleşmeye karar verdiğiniz ve Çek Cumhuriyeti’nde daha uzun süre kalmak istiyorsanız uzun dönem vizeye veya oturum iznine başvurmak zorundasınız. Uzun dönem vize ve oturum izni 3 aydan fazla olan süreyi kapsamaktadır.

Uzun dönem vize başvuruları, vatandaşı olduğunuz ülkedeki Çek elçiliklerinde yapılır. Çek Cumhuriyeti’nde uzun dönem vizeye; eğitim, istihdam, iş, davet, aile ve kültür amaçlı başvurabilirsiniz. Çekya uzun dönem vizesine başvurmak için mutlaka kalış amacınız (purpose of stay) olması gerekmektedir.Uzun dönem oturum izni başvuruları; eğitim, bilimsel araştırma, istihdam, iş ve aile birleşimi amaçlı yapılabilir. Employment card ve Blue card başvuruları da uzun dönem oturum izni başlığı altında yapılır ve Çek Cumhuriyeti’nde 3 aydan fazla çalışacak kişiler için zorunludur. (Erasmus + Staj programı ile gelip 3 aydan fazla çalışacak öğrenciler hariç. Erasmus+ Programı ile 2 dönem veya yüksek lisans programı için 180 günden daha uzun süre kalacak öğrenciler uzun dönem oturum iznine başvurmak zorundadır.)

Çek öğrenci vizesi ile ilgili videomuza ise aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Çek Cumhuriyeti’nde Daimi Oturum ve Çek Vatandaşlığı:

Ancak Çek Cumhuriyeti’nde uzun dönem oturum izni ile aralıksız olarak ülkede 5 yıl yaşadıktan sonra daimi ikamet için başvuruda bulunabilirsiniz. Daimi ikametinizi aldıktan 5 yıl sonra ise Çek vatandaşlığı için başvurabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti vatandaşlığı alabilmek için Çekçe dil yeterliği, tarih ve kültür gibi başlıklardan sorumlu olduğunuz bir sınava girmeniz gerekmektedir.

cek_pasaport

Çek Cumhuriyeti’nde Sağlık Sigortası Şart!

Çek Cumhuriyeti vizesine veya oturum iznine başvururken uygun bir sağlık sigortanız olmalıdır. Pasaportunuz Çek Cumhuriyeti’nden ayrılış tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerli olmalıdır, en az 2 tane boş sayfası olmalıdır ve pasaport son 10 yıl içerisinde verilmiş olmalıdır. Tüm resmi kurumlarda geçerli ve vize için zorunlu olan Çek Cumhuriyeti’nde sağlık sigortanızı satın almak için tıklayınız.1. Çek Cumhuriyeti’nde İş Kurmak

Çek Cumhuriyeti’nde yatırım yaparak kendi işinizi kurabilirsiniz. Daha sonraki aşamada işveren olduğunuz için oturum iznine ve daimi ikamet iznine başvurmanız mümkündür. Ancak sağlam bir iş planınızın, neden çekya’da sürekli oturum sahibi olmanız gerektiği için sağlam argümanlarınızın olması, mülakatlardan başarıyla geçmeniz ve daha birçok belge hazırlığı gerekmektedir. Çekya’da iş kurmak otomatik olarak oturum almak demek değildir! 

Çek Cumhuriyeti’nde firma kurulumu hakkında destek sunmamaktayız. Ancak pazar araştırması, müşteri / partner araştırması, sanal ofis, toplantı odaları, çeviriler ve daha fazlası hakkında iş hizmetlerimizi incelemek için tıklayınız.2. Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim

Çek Cumhuriyeti’nde üniversite (lisans – yüksek lisans – doktora) eğitiminiz esnasında çalışabilir ve tamamladıktan sonra da Çek diplomanızın da avantajı ile iş bulduğunuz takdirde, Çek firmalarda çalışma hakkına sahip olabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde eğitim hakkında detaylı bilgi ve Çek üniversiteleri, Çekçe ve İngilizce dil kursları ve tüm eğitim hizmetlerimiz için tıklayınız.

3. Çek Cumhuriyeti’nde Çalışmak

resident-permit-1564118

Çek Cumhuriyeti’nde çalışabilmek için, Çek firmalarının çoğunun soracağı çalışma izniniz olmasıdır. Diğer bir yöntem ise, kendinize çalışma izni istemeyen Çek bir sponsor şirket bulup ve gerekli evrakları temin ettikten sonra çalışma izni için başvuru yapmanız olacaktır.

Çek Cumhuriyeti’nde iş ilanları çoğunlukla “oturma izni olan” kişiler içindir. Nadiren ise, uluslararası alanda geçerli ve özel bir sertifikanız / yetkinliğiniz var ise özellikle uluslararası firmaların size sponsor olmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’ndeki iş ilanlarını görüntülemek için tıklayınız. ÇekTürk’e iş ilanı vermek için tıklayınız.

4. Yoğun Çekçe Kursları

Yabancılar polisi ile anlaşmalı olan Çekçe kursumuza yazılarak vize başvurusu yapmak mümkün. Bu sayede uzun dönem Çek Cumhuriyeti’nde kalabilirsiniz. Bu esnada kendinize yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

Vize ile Çek Cumhuriyeti’nde Çekçe kursları hakkında detaylı bilgi ve hizmetlerimiz için tıklayınız.

5. AB Aile Üyesi Durumundan Faydalanmak / Çek veya AB Vatandaşı ile Evlenmek

Bir Çek vatandaşı ile evlendikten sonra aile birleşimi sebebiyle uzun dönem oturum iznine başvurmanız gerekiyor. Başvurunuzdan sonra 5 yıllık oturum iznine sahip oluyorsunuz.

Prag’da düğün organizasyonu hizmetlerimiz için tıklayınız.
ÖNEMLİ NOT: Lütfen güncel ve kesin bilgi için konsolosluk veya elçilikler ile iletişime geçiniz. Ankara ve İstanbul konsoloslukları arasında dahi koşullar farklılık gösterebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi, Çek sağlık sigortası, çeviriler, konaklama, Çek üniversitelerinde eğitim için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364

     

Şimdiden tüm süreçlerinizde kolaylıklar dileriz!

Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87ek_Cumhuriyeti
http://www.mzv.cz/jnp/en/information_for_aliens/long_stay_visa/diference_between_long_stay_vise_and/index.html
http://www.mvcr.cz/mvcren/article/citizenship-of-the-czech-republic.aspx
http://www.mvcr.cz/mvcren/article/immigration.aspx
http://cizinci.cz/en/
http://www.icpraha.com/wp-content/uploads/2016/04/ICP_brozura_2015ENG.pdf
http://www.migrace.com/en/counselling/en
http://www.mvcr.cz/mvcren/article/a-visa-for-a-stay-of-over-90-days-long-term.aspx?q=Y2hudW09MTE%3d

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

konaklama cekturk diploma denkligi cekturk dil kursu cekturk ceviri translate cekturk  universite university cekturk sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk ise alim 1 cekturk ticaret_destegi cekturk