Çek Cumhuriyeti’nde Türkoloji Başkadır

Çek Cumhuriyeti’nde Türkoloji Başkadır


Çek Cumhuriyeti’nde, hem de Prag Charles Üniversitesi’nde Türkoloji bölümü olduğunu biliyor muydunuz?

CekTurk_turkoloji

Tarihe bakacak olursak; Çek Cumhuriyeti’nde son birkaç yıldır Yakın Doğu’ya ve Türkiye’ye karşı olan ilgi artmaktadır. Çek Cumhuriyeti küçük bir ülke olmasına rağmen, Yakın Doğu ülkeleri ve Türkiye ile ilişkileri uzun zamandan beri sürmektedir. Daha öncesinde Osmanlı İmparatorluğu ile bu ilişkiler süregelmiştir.

Türkoloji ise bir bilim dalı olarak 19. yüzyılın ortasında, Oryantalistlik bilim dalının parçası olarak ortaya çıkmıştır. O zamanlarda neredeyse tüm Avrupa’da var olan ‘Oryant modası’, Avusturya ve onun çerçevesinde de Çek toplumunu etkilemiştir.

Charles Üniversitesi Türkoloji Bölümü

Türkoloji bölümü, ülkenin en eski üniversitelerinden biri olan Karlova Universitesi’nde yer almaktadır. Hatta Prag Türkoloji bölümünün mazisi 1950’li yıllara rastlamaktadır. Ancak eğitim, 1970 ile 1990 yılları arasında durdurulmuştur. Komünist rejim sona erdikten sonra ise üniversitede Türkoloji bölümü yeniden açılmış; yeni nesil Türkologlar yetişmeye başlamış; Türkoloji, yavaş yavaş canlanmıştır.

1990-2000 yılları arasında Prag Karlova Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nden mezun olanların toplam sayısı yedi kişidir. Yani, 1950’lerden beri Türkoloji’yi bitirenlerin üçte birini oluşturmaktadır. Türkoloji Bölüm Başkanı Sayın Petr Kučera‘yı, ekibimizden Milan Hnatek ve Ece Ergüney’in geçtiğimiz sene ders esnasında ziyaret etmiştir. Bu sayede Türkoloji öğrencileriyle tanışarak iletişimde bulunma, Türkçe pratik yapmalarına katkı sağlama fırsatları olmuştur.

Çekçe’ye çevrilmiş Türkçe kitaplarımızdan bazılarını görüntülemek için tıklayınız. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Orhan Pamuk’un bir çok eseri çevrilmiş olmakla birlikte, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nedim Gürsel gibi önemli edebiyatçılarımıza da rastlamak mümkün.

Orhan Pamuk Kniha2              orhan_pamuk_kniha       Orhan Pamuk Kniha3

1934 Prag doğumlu Luděk Hřebíček gibi değerli bir Türkolog‘a da yer vermeden geçmeyelim. Kendisi aynı zamanda Uygurca, Kazakça gibi dillere de hakim ve çevirilerini profesyonel olarak yapmakta. Kendisi hakkında detaylı (Çekçe) bilgi için tıklayınız.

Türk Dili Çekya’da

Türk dili ve kültürünün Çek Cumhuriyeti’nde ilgi görüyor olması biz Türkler için gurur ve mutluluk verici. İnanıyoruz ki Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasında ticari ve özellikle turistik ilişkiler yoğunlaştıkça, Çek Cumhuriyeti’nde Türkçe tercümanlara gereksinim ve Türkçe diline duyulan ilgi de artacaktır.

ÇekTürk olarak biz de sizlerden gelen talepler doğrultusunda Türkçe kurslarımızı sunuyoruz. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğunu eşleri/sevgilileri Türk vatandaşları olan Çekler ve Ruslar oluşturuyor. Ve onların dilimize ve kültürümüze duydukları ilgi bizi bir hayli mutlu ediyor. 🙂

Türkçe kurslarımız ve özel derslerimiz için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’de Çekçe – Türkçe – İngilizce dil kurslarımızın tamamı için iletişim:

info@cekturk.com
+420 775177364