Çek Cumhuriyeti’nde Sağlık ve Sağlık Sigortası

Çek Cumhuriyeti’nde Sağlık ve Sağlık Sigortası


Her yıl milyonlarca kişi, Prag başta olmak üzere Çek Cumhuriyeti’ne okumaya ve ziyaret etmeye gelir. Prag, Brno, Ostrava, Liberec… Her Çek şehrinin kendine özgü özellikleri ve güzellikleri vardır. Bunca güzellik keşfedilmeyi beklerken siz neyi bekliyorsunuz? Siz de dayanamayıp, Çek Cumhuriyeti’ne gelmeyi mi planlıyorsunuz? Fakat bir problem var ve yapmanız gereken çok önemli bir şeyi unutmuşsunuz: Çek sağlık sigortası!

 • Çek sağlık sigortası online satın almak için tıklayın.
 • Çekya seyahat sağlık sigortası sorularınız için iletişim: info@cekturk.com , +420 775177364
 • Çek sigorta yazılarımızın tamamına ulaşmak için tıklayın.

AB vatandaşı olmayan kişilerin (öğrenci / turist) Çek Cumhuriyeti’ne gelirken seyahat sigortası yaptırması zorunludur. Seyahat sigortası, zorunlu olmasının dışında aslında sizlere çok kolaylık sağlar. Çek Cumhuriyeti’nde sağlık sigortanızın olmadığını varsayalım ve Çek Cumhuriyeti’nde doktora gitmeniz gerektiğinde tedavinizin bütün masraflarını siz karşılayıp, ek bir gider edinmiş olacaksınız!

ÇekTürk olarak sizlere, Çek Cumhuriyeti sağlık sigortanız için yardım etmeye hazırız. En hızlı ve ucuz yoldan sigortanızı yaptırmak için tıklayınız. Türkçe form doldurma lüksü ile sağlık sigortanızı satın almak için tıklayınız.

cek_cumhuriyeti_saglik_sigortasi

Çek Cumhuriyeti’nde iki çeşit sağlık sigortası vardır:

 1. Çek Cumhuriyeti’nde kısa dönem – acil durum sağlık sigortası (min 30.000 EUR)
  90 günün altında kalan kişilerin kısa dönem sağlık sigortası yaptırması yeterlidir. Bu sigorta acil ve gerekli durumları kapsar.
 2. Çek Cumhuriyeti’nde uzun dönem – geniş kapsamlı sağlık sigortası (min 60.000 EUR)
  Uzun dönem sigortasını ise 90 günün üstünde Çek Cumhuriyeti’nde kalacak kişiler yaptırmalıdır. Örneğin Erasmus öğrencileri, stajyerler, uzun dönem oturacak kişiler bu gruba dahildir. Uzun dönem sağlık sigortası daha geniş kapsamlıdır ve sizleri Çek Cumhuriyeti’nde en rahat ettirecek şekilde planlanmıştır.

cekturk_cek_cumhuriyeti_saglik_sigortasi

DİKKAT DİKKAT! (Çek Cumhuriyeti Sağlık Sigortası)

 • www.cekturk.com/sigorta üzerinden yaptırdığınız sağlık sigortanız, tüm resmi kurumlarda (konsolosluklar dahil) geçerlidir.
 • Çek Cumhuriyeti’nde sağlık sigortanız, geliş tarihinizden en az bir gün öncesini ve kalış tarihinizden en az bir gün sonrasını kapsamalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti’nde henüz bir adresiniz yok ise, öğrenim göreceğiniz / çalışacağınız kurumun adresini yazabilirsiniz. Kalacak yer için “proof of accomodation” belgeniz için bizimle iletişime geçiniz: info@cekturk.com
 • “Öğrenciyim” seçeneğini tıklayarak öğrenci indiriminizi almayı unutmayınız.
 • Sigortanızı online olarak yaptırdıktan sonra, mailinize pdf olarak sigorta poliçeniz ulaşacaktır. 

Artık sigortanızı yaptırdınız ve Çek Cumhuriyeti’ne gitmeye hazırsınız! Diyelim ki Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a geldiniz. Gezilmesi gereken ünlü turistik merkezlere gidiyorsunuz, şehrin o tarihi havasını hissedip, ünlü Çek biralarını tadıyorsunuz, bir yandan yeni insanlarla tanışıp konserlere, müzelere gidiyorsunuz. Fakat bir gün ne olsun, sakar arkadaşınız kendini incitti! Sağlık sigortanızı yaptırmış olduğunuz için hemen bir doktor veya hastaneye görünebilirsiniz. 

Çek Cumhuriyeti’nde doktora gitmeden önce bilmeniz gereken faydalı bilgiler var:

 •         Sigortanızı online satın alırken karşınıza birkaç belge çıkacak, bunları bilgisayarınıza indirin, çünkü daha sonra bunlar size ektsra bir mail ile yollanmayacaktır. Önceden okuyun ve kontrol edin.
 •         Sigortanızın neleri, ne kadar karşıladığını bilin. Örneğin, geniş kapsamlı sağlık sigortası diş doktoru harcamalarını da karşılıyor. Bunları bilirseniz doktorda/hastanede sürprizlerle karşılaşmazsınız.
 •         Sağlık sigortası kartınızı tüm seyahatiniz ve orada bulunduğunuz süre boyunca yanınızda taşıyın. Bazı acil durumlarda yabancılar polisine göstermeniz gerekebilir.
 •         Eğer başınıza bir şey gelirse, bir yere gitmeden önce sigorta kâğıdınızda bulunan numarayı arayın ve sağlık sigortanızın hangi hastane/doktorla anlaşması olduğunu öğrenin. Diğer türlü gittiğiniz yerle anlaşması yoksa bütün masrafları sizin karşılamanız gerekecektir.
 •         Herhangi bir acil durumla karşılaştığınızda adınızı ve sigorta numaranızı, irtibat numarasını doğru bir şekilde heceleyin.

Türkçe dil desteğiyle Çek Cumhuriyeti’nde sağlık sigortanızı yaptırmak için tıklayınız.

ÇekTürk olarak sizlere Çek Cumhuriyeti’nin en büyük üç sigorta şirketlerinden, Uniqa, PVZP ve Maxima sigorta şirketlerinden faydalanma fırsatını sunuyoruz. Online sigorta yaptırmanın kolay ve hızlı olması çok hoşunuza gidecek. Ayrıca öğrenciyseniz size özel öğrenci indiriminden de faydalanacaksınız, “Öğrenciyim” seçeneğine tıklamanız yeterli.

Çek Cumhuriyeti’nde size için en uygun sağlık sigortanızı seçmek için tıklayınız.

 • UNIQA sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayın.
 • MAXIMA sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayın.
 • PVZP sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayın.

uniqua-saglık-sigorta-çekya         maxima-sağlık-sigorta       Logo PVZP 160 x 160 px

 

Çek sağlık sigortası sorularınız ve destek için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775 177 364