Çek Cumhuriyeti’nde İş ve Maaşlar

Çek Cumhuriyeti’nde İş ve Maaşlar


Çek Cumhuriyeti’nde iş bulabilir miyim? Çek Cumhuriyeti’nde nerede ve nasıl iş bulabilirim?Çek Cumhuriyeti’nde iş bulmak için oturum izni gerekli mi? Çek Cumhuriyeti’nde iş ve maaşlar nasıl? Çek firmalar bana sponsor olur mu?” gibi en sık sorulan sorularınızı cevaplamak ve ÇekTürk olarak bu yazımızda sizlere Çekya’da iş hayatı ve Çekya’da maaşlar ile ilgili genel fikir vermek istedik.

 • Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak blog yazımıza ulaşmak için tıklayın
 • Önemli Not: ČeskoTurecko / ÇekTürk olarak, kişilere iş veya staj bulma gibi bir rolümüz bulunmadığından dolayı, lütfen Çekya’da iş bulma talebiniz için bize ulaşmayın. Çekya’da iş bulduktan ve Çek firma ile sözleşmenizi imzaladıktan sonra ise Çekya çalışma izni için bize başvurabilirsiniz: info@cekturk.com, +420775177364
 • Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
       

Siz de Çek Cumhuriyeti’nde ortalama maaşların ne olduğunu, çalışma koşullarınıçalışma saatlerini veya öğrenciler için part-time iş olanaklarını merak ediyorsanız, bu yazımız tam da sizler için! Hatta Şubat 2021 tarihli, en güncel videomuz da sizlere faydalı olacaktır:
Çek Cumhuriyeti, diğer Orta Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksek iş gücü maliyetine sahip olmakla beraber çok iyi eğitimli, yetenekli ve çok dilli bir iş gücüne de sahiptir. Çek Cumhuriyeti’nde son beş yılda yıllık ortalama ücret % 3 civarında büyümüştür. Eurostat‘ın sağladığı verilere göre, 2015 yılında asgari ücret seviyesi 8.000 CZK iken, 2017 yılında bu rakam 11.000 CZK seviyesine ulaşmıştır. Ocak 2018 itibari ile asgari ücreti 12.200 CZK ile en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Çekya’da işsizlik seviyesi ise Temmuz 2017’de % 2,9 olup, AB’deki en düşük işsizlik seviyelerinden biridir. Genel fikir vermesi amacı ile, Çek Cumhuriyeti’nde bazı sektörler için ortalama aylık maaşlar:

 • Bankacılık – Kurumsal Bankacılık : min 2900 Euro max 4300 Euro
 • Finans ve Muhasebe – Finansal Analist : min 1300 Euro max 1900 Euro
 • Vergi Danışmanlığı ve Denetçi : min 900 Euro max 1400 Euro
 • Pazarlama – Pazarlama Uzmanı : min 1300 Euro max 1800 Euro
 • Perakende – Bölüm Müdürü : min 900 Euro max 1400 Euro
 • Proje Yönetimi – Teslim Yöneticisi : min 2900 Euro max 4300 Euro
 • Ar-Ge – Test Mühendisi : min 1100 Euro max 1600 Euro
 • Satın Alma ve Lojistik – min 1100 Euro max 1600 Euro
 • İnsan Kaynakları- Yönetici min 900 Euro max 1300 Euro
 • Hukuk – Şirket Avukatı : min 1300 Euro max 2200 Euro

Kaynak: jobspin.cz 


Çek Cumhuriyeti’nde yarı zamanlı bir işe veya yaz döneminde bir işe sahip olmak da oldukça yaygındır. Özellikle Çek Cumhuriyeti’ndeki birçok öğrenci okurken aynı zamanda çalışıyor. Uluslararası öğrencilere yönelik de büyük şehirlerde faaliyet gösteren pek çok uluslararası şirkette çalışma seçenekleri mevcuttur. Çekya’da iş ilanları sayfamız için tıklayın.

cekturk-cek-cumhuriyetinde-is-hayati-ve-maaslar

2017 yılında Çek Cumhuriyeti’nde ortalama maaş 29.000 CZK seviyesindedir. Diğer ülkelerde de olduğu gibi Çek Cumhuriyeti’nde de bölgesel farklılıklar vardır ve ortalama aylık ücret, yaşadığınız bölgeye göre değişmektedir. Çek Ortalama Kazanç Bilgi Sistemi’ne (ISPV) göre, Çek Cumhuriyeti’nde en yüksek maaş seviyesine sahip alanlar Prag, Orta Bohemya ve Güney Moravya (Brno). Öte yandan, en düşük ücret seviyelerine sahip alanlar Pardubice ve Karlovy Vary’dir.

Kaynak: jobspin.cz , ceskenoviny.cz

 

Çek Cumhuriyeti’nde iş hayatı kurallarına gelirsek;

  • Çek Cumhuriyeti’nde çalışma saatleri, kurumsal hayatta çoğunlukla 08.00-16.00 veya 09.00-17.00 olarak değişiklik göstermektedir.
  • En güzel haber ise Çek Cumhuriyeti’nde hafta sonları çalışılmamaktadır. Hatta bazı şirketlerde (örneğin Mercedes firmasının bazı departmanları) cuma günü yarım gün çalışılmaktadır.
  • Öğle araları ise çoğunlukla yarım saattir, ancak duyduğumuza bir saate uzatılmasına da firmalaran bazıları çok da tepki göstermezler.
Çalıştığınız ülkenin ana dilini bilmek, sanıyoruz dünyanın her yerinde çok büyük bir avantajdır. Eğer uluslararası bir firmada çalışmayacaksanız, Çekçe bilmeniz gerekmektedir. Ancak uluslararası firmalar için iyi derecede İngilizce bilmeniz yeterli olacaktır. Çekçe kurs ve dersler için iletişim: info@cekturk.com

cekturk-cek-cumhuriyetinde-maslar-ucretlerjpg

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti’nde iş hayatını kıyasladığımızda;

(Türkiye’deki yoğun çalışma koşullarını ve uzun mesaileri saymazsak) ilk akla gelen şeyler ulaşım ve yemektir. Türkiye’deki pek çok şirketin, özellikle de İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde servis imkanı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Çek Cumhuriyeti’nde insanlar toplu taşıma kullanmayı tercih ettikleri için böyle bir imkana ihtiyaç duymuyorlar. (Okul servisi denen bir şey de yok aynı zamanda!) Çek Cumhuriyeti’nde yemek konusu da şirketten şirkete, kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar yemek kartı sunarken, bazıları ise kendi yemekhane / cafelerinde yemek sunabilmektedir. Bunun dışında Türkiye’de olduğu gibi Çek Cumhuriyeti’nde de mesaiye kalma durumunuzda, yasal olarak ek olarak ücretlendirilirsiniz.

Eğer Türkiye’de yaptığınız işinizi, Çek Cumhuriyeti’nde devam ettirmek isterseniz bunun için diploma veya sertifika denkliğine ihyiyacınız olacaktır. Diploma ve sertifika denkliği hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın. Çek Cumhuriyeti’ndeki iş ilanlarımızı takip etmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde nasıl iş bulurum? Oturma izni gerekli mi?

Çek firmalar genellikle her ülkede olduğu gibi kendi vatandaşlarına, özellikle ana dili bilen ve vize / oturum derdi olmayan adaylara işe alımda öncelik vermektedir. Ancak Çek vizeniz veya oturma izniniz yoksa da, bazen Çek firmalar sizin özel bir yeteneğinizden dolayı (Türkçe dil bilginiz, IT bilginiz, tecrübeniz vb.) size sponsor olup, belge işlemlerinizde destek olabilir.

Çekya’da bir çok Türk, üniversite eğitimi almak için gelerek, sonrasında Çek diplomaları sayesinde kolayca iş bulabilmektediler. Çek Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimi almak istiyorsanız, ücretsiz eğitim danışmanlığımız için bize ulaşın: info@cekturk.com

ÇekTürk’ün bireyleri iş veya staja yerleştirme gibi bir rolü bulunmamaktadır.
Çek Cumhuriyeti’nde bize ulaşan iş ilanlarını takip etmek için tıklayınız.
Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak blog yazımız için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti’nde iş hizmetlerimiz için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364