Çek Cumhuriyeti’nde İş – 7: Türk Markaları Çek Pazarında

Çek Cumhuriyeti’nde İş – 7: Türk Markaları Çek Pazarında


Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan Türkler olarak, alışverişlerimiz sırasında Türk markalarını Çek mağazalarında görmek bizler için kimi zaman şaşırtıcı olsa da aynı zamanda gurur verici olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Market alışverişlerimde bireysel olarak Türk balığına, pek çok marka Türk bisküvisine, Duru köftelik bulgura, Marmara Birlik markalı zeytinlere, Çaykur Rize çayına, Kurukahveci Mehmet Efendi markalı Türk kahvesine vb. pek çok ürüne rastladım. Gıda ürünlerinin bir kısmı Almanya’dan geliyor olsa da; Türk markalarına, Çek Cumhuriyeti’nde erişimin bu kadar kolay olması ve iki ülke arasındaki ticaretin gün geçtikçe gelişiyor oluşu oldukça hoşnut edici.

Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayınız. 

YPasabahce_Cekeniden bireysel bir örnekle devam etmem gerekirse, Christmas alışverişimi yaptığım sıralarda uğradığım mağazalarda gördüğüm bir başka Türk markasından bahsetmeliyim. Paşabahçe markalı gördüğüm bardak ve seramik mutfak eşyalarının; Çek Cumhuriyeti gibi kristalleriyle ünlü bir ülkede yer bulamabilmesi takdire şayan doğrusu. Bohemia Kristalleri ve Moser gibi A sınıfı güçlü markaların arasında, Paşabahçe’nin de yer bulmuş olması son derece başarılı olduklarının kanıtı niteliğinde.

Çilek l99401-cilek-logo-26257Mobilya, Çek Cumhuriyeti’nde yürüttüğü başarılı çalışmalarla karşımıza çıkan başka bir Türk markası. Brno’da ve Prag’da konumlandırılmış iki mağazası ile hizmet vermekte olan firma pek çok Çek e-shop sitesinde de ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir. 66 ülkede faaliyet gösteren Çilek Mobilya’nın uluslarası anlamda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiğini düşünüyorum.

D&P Parfümeri, Çek Cumhuriyeti’nde sahip olduğu bayilikle satış faaliyetlerini sürdüren Türk markaları arasında yer alıyor. 37 ülkede yüzlerce satış noktasıyla hizmet vermekte olan firma, Çek Cumhuriyeti’nde de rağbet görüyor.

Beko_Cek

Son zamanlarda dikkatleri üzerine toplayan bir diğer Türk markası ise Beko olsa gerek.Özellikle ilan panolarında ve televizyon reklamlarında sıkça karşımıza çıkan Beko’nun güçlü bir pazarlama strateji izlediğini söyleyebilirim. Kurumsal kimliklerini dinamikleştirdiklerine inandıkları yeni logolarının lansmanlarını geçtiğimiz yılın Eylül ayında yaptılar ve FC Barcelona futbol takımına sponsor olmalarıyla da uluslararası gündemde bir hayli yer aldılar.

Beko’nun Çek Cumhuriyet medya araçlarında yayınladığı, Çekçe reklamını henüz görmediyseniz, aşağıda görüntüleyebilirsiniz:

Çek Cumhuriyeti’nde Türkiye’yi, ülkemizi en güzel şekilde temsil edecek markalardan biri de siz olmak ister misiniz? Firma/şube kurulumu hizmetlerimizle sizlere en iyi şekilde, gerektiğinde hukukçularımız aracılığı ile destek olmaktan memnuniyet duyarız.

Çek Cumhuriyeti’nde pazar araştırması, ticaret desteği, işe alım, muhasebe ve vergi, reklam, fuar, çeviri gibi tüm konularda sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm soru ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420775177364

Çek Cumhuriyeti’nde İş yazı dizimizin tamamını görüntülemek için tıklayınız.