ÇEK CUMHURİYETİ’NDE İŞ – 12 : YATIRIM (TURİZM SEKTÖRÜ)


Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın en çok ilgi gören turizm ülkelerinden birisidir. Gezmeye elverişli iklimi, doğal güzellikleri ve çok sayıdaki tarihi ve kültürel eserlerinin bütünü, Çek Cumhuriyeti!ni Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri haline getirmektedir.

Yılda 6 milyonun üzerinde turistin geldiği Çek Cumhuriyeti’ni 2014 yılında 8 milyon turist ziyaret etmiştir. Ki bu sayının yüzde altmışından fazlası Prag’ı ziyaret etmiştir. Prag, sunduğu eşsiz tarihi eserleri ve önemli sanat yapıları ile  Avrupa şehirleri arasında 6., dünyada ise 12. sırada yer alan en çok ziyaret edilen şehirdir. Başkent Prag’ın yanında Çek Cumhuriyeti turistler için oldukça çekici ve bir o kadar da ucuz farklı turistik güzergâhları barındırmaktadır. Spa merkezi olarak da anılan Karlovy Vary, orta çağ mimari harikası olarak görülen Český Krumlov, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Güney Moravya Bölgesindeki Lednice-Valtice Bölgesi turistlerin yoğun ilgi gösterdiği diğer turistik mekanlardır.   Bu da, turizm sektörünün Çek ekonomisi için en önemli gelir kaynaklarından birisi olduğunu göstermektedir.

Avrupa’nın merkezinde yer alan konumu da Çek Cumhuriyeti’ni turistler için oldukça çekici kılmaktadır. Başkent Prag, Berlin, Viyana, Budapeşte, Polonya ve geri kalan daha birçok noktaya tren ya da otobüsle sadece birkaç saat uzaklıktadır. Schengen vizesinin sunduğu dolaşım özgürlüğü de , buraya gelen turistlerin çoğu için ucuz ve kolay gezi sağlamaktadır.

Çek Cumhuriyeti pahalı turizm alternatiflerine göre daha uygun seçenekler sunmaktadır. Çok çeşitli alternatifler ve cazip fiyatlar sunan oteller ve restoranlar, Çek Cumhuriyeti’nin eşsiz tarihi eserleri , kültürü ve nefes kesen doğal güzellikleri burayı turizm için en çekici yerlerden birisi yapmaktadır.

Toplam iş gücünün % 3.9’unun sadece otel ve restoranlarda istihdam edildiğini düşündüğümüzde, turizm sektörünün Çek pazarındaki yerinin önemini de görebiliriz.