Çek Cumhuriyeti’nde İlk Ay

Çek Cumhuriyeti’nde İlk Ay


Öncelikle sizlere kendimi tanıtarak başlamak istiyorum.  Ben Tuğçe Çakırca, Erasmus Placement Plus programıyla stajyer öğrenci olarak geldiğim Çek Cumhuriyeti / Prag’da yaklaşık bir aydır yaşıyorum. ÇekTürk ekip üyelerinden biriyim ve sizlerle Çek Cumhuriyeti’nde İlk Ay boyunca edindiğim tecrübeleri, gözlemleri paylaşmak istiyorum.
Çek Cumhuriyeti’nde İlk Ay nasıl geçti?

Herkesten duyduğum “İlk bir ay zor geçecektir, adaptasyon süreci zorlayacaktır.” yorumlarının aksine; dolu dolu bir ay oldu benim için. Özellikle Prag o kadar büyüleyici bir şehir ki sokaklarında kaybolmak bile bir dezavantaj değil, aksine yeni yerleri keşfedebileceğiniz bir fırsat. Çok düzenli, ulaşımı son derece konforlu, tarihi açıdan zengin ve sistemli bir şehir. Benim gibi düzen konusunda takıntılı biriyseniz, bu ülkede yaşamayı çok seviceksinizdir.
Şüphesiz ki beni şaşırtan noktalar da oldu. Kapalı mekanlarda sigara içme yasağının olmaması(Güncelleme 07/08/2017: 31/05/2017 itibariyle, Çek Cumhuriyeti’nde kapalı mekanlarda sigara içmek yasaklanmıştır.), su tüketircesine bira tüketilmesi, kütüphane kantinlerinde cin-tonik satılması, gece kulüplerden çıkan çakırkeyif olmuş gençlerin şehrin ortasındaki hamile kadın heykeline tırmanmaları, uyuşturucu maddelere karşı tanınan yasal tolerans bunlardan birkaçı. Ancak beni daha çok etkileyen şey insanların bu kadar özgür, hür iradeleriyle hareket edebildiği bir ülkede;  herhangi şiddet içeren bir olayla karşılaşmamış olmam ve işlenen suç oranlarının da bir o kadar düşük olması. Geldiğim ülke Türkiye’de bir kadeh alkol tükettikten sonra küfürlere başlanmasına, kavgaların çıkmasına o kadar alışmışım ki, bu insanların birbirlerine duydukları saygı beni derinden etkiledi.
Çekler, genel olarak biz Türkler’den çok farklılar ve evet daha mesafeliler. Özellikle geçirdiğim ilk haftamda, Çekler’in soğuk ve yardımseverlikten bihaber olduklarını düşünüyordum. Şu anda ise daha farklı yorum getirebiliyorum. Bana kalırsa sadece kendilerini ilgilendiren detaylarla, kendi hayatlarıyla meşgul olmaya çalışıyorlar. Sizin hayatınıza müdahil olmaktan ya da başkalarını yönlendirmekten hoşlanmıyorlar. Birey olmanın anlamını tam olarak kavramış bir toplum ve bu da takdir ettiğim diğer bir yönleri.

İş hayatı ile ilgili olarak tbmm_alkol_kavga_ise başarılı bir iş etiği izlediklerini söyleyebilirim. Dakikler, sonuç odaklılar ve direkt iletişimi tercih ediyorlar. Türkiye’de çalıştığım firmalarda gördüğüm o saatler süren yemekler, kahve ve sigara molalarına burada rastlamadım. Ancak uluslararası Çek firmalarında çalışan Türkler’in bu kültürü getirmeye çalıştıkları duyumlarını alıyorum. İş hayatı ile ilgili hizmetlerimiz için tıklayınız. Çek Cumhuriyeti – Türkiye arasında ticaret hizmetlerimiz için ise tıklayınız.

Çekya Erasmus Öğrencileri

Erasmus öğrencileri için bir diğer güzel haber ise Çek Cumhuriyeti’nde özellikle bizim yaş gruplarımızdaki hemen hemen herkes İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşabiliyor ve aksanları diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha anlaşılır. Özellikle Prag sokaklarında yürürken, kulak misafiri olduğunuz konuşmaların  neredeyse yarı yarıya İngilizce ve Çekçe olduğunu fark edeceksinizdir. Çek Cumhuriyeti’nde Çekçe dil kurslarımız için tıklayınız. Prag’da vize ile yoğun Çekçe kursları için tıklayınız.
Erasmus öğrencisi olarak geliyorsanız, vize işlemleri esnasında bir çok ihtiyacınız olacaktır. Türkçe – Çekçe resmi çeviriler için buraya, Çek Cumhuriyeti’nde sağlık sigortası yaptırmak için buraya tıklayınız. Prag’da ve Çek Cumhuriyeti’nde konaklama için ise bizimle info@cekturk.com adresimizden iletişime geçebilirsniz.

Burada yaşayacaklar için küçük bir tavsiye, unutmayın ki başka bir ülkeye adım atıyorsunuz. Farklı bir kültürle ve sizden belki de tamamıyla farklı yaşam stillerine sahip insanlarla tanışacaksınız. Sadece ön yargılarınızdan kurtulmaya ve bir takım farklılıkları yargılamamaya çalışın. Aksine bu farklılıklardan ne kadar çok şey öğrenebileceğinizi , hayatınıza ekleyebileceği artı değeri düşünün!  Videoyu izlediğinizde burada yaşadığınız ya da yaşayacağınız için ne kadar şanslı hissetmeniz gerektiğini anlayacaksınız. : ) 

Çek Cumhuriyeti’nde eğitimturizmsigortaçeviri gibi her alanda soru ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364

cekturk_brosur1     cekturk_brosur2

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

konaklama cekturk diploma denkligi cekturk dil kursu cekturk ceviri translate cekturk  universite university cekturk sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk