Çek Cumhuriyeti YÖK Denklik

Çek Cumhuriyeti YÖK Denklik


Çek Cumhuriyeti üniversiteleri YÖK tarafından tanınıyor mu? sorusu, Çekya’da eğitim alacakların bize en çok sorduğu soruların başında geliyor. Biz de her seferinde tek tek mail ile açıklamaktansa, Çek Cumhuriyeti YÖK denklik yazımıda tüm bilgileri derlemeye ve size bu şekilde yardımcı olmaya karar verdik. Çek Cumhuriyeti diploma denkliği, Çekya’da eğitim danışmanlığı, Çekya sağlık sigortası, Çekçe çeviri ve daha fazlası için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420775177364

Çek Cumhuriyeti YÖK denkliği ve Çek Cumhuriyeti diploma denkliği konularını birbirine karıştırmayın.

Çek Cumhuriyeti diploma denkliği, Çekya’da eğitim alacak (daha doğrusu akredite bir program okuyacak) her öğrenciden, eğitim almadan önce istenenlerden biridir. Akredite program ise lisans, yüksek lisans, doktora programlarıdır. Örneğin film okulu, pilotluk okulu, dil kursu, Çekçe hazırlık eğitimi veya İngilizce hazırlık eğitimi gibi programlar akredite programlar değildir. Ancak hazırlık sonrası lisans veya yüksek lisans yapacaksanız, tabii ki bu esnada denkliğinizi almanız gerekir.

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri YÖK tarafından tanınıyor mu?

YÖK nedir? YÖK’ün açılımı ile başlayalım; YÖK, Yükseköğretim Kurulunun kısaltmasıdır. Adı üzerinde, Türkiye’de yükseköğretim (üniversite eğitimi) ile ilgili konuların hepsinden sorumlu olan kurumdur.

YÖK, Çek Cumhuriyeti üniversitelerini tanıyabilir. Peki neye göre? Ancak YÖK tanıması, birçok kritere göre değişiklik gösterir. YÖK, okuyacağınız üniversitenin yapısı, kadrosu, eğitim sistemi ve uygulamaları gibi kriterlere bakılarak ve eğitim kurumunun ‘üniversite’ vasfı taşıp taşımadığına göre karar verilir.

Çoğunlukla devlet üniversiteleri ve hatta köklü özel üniversiteler YÖK tarafından tanınır. Hatta dünya sıralamasında ilk 1000’de olan üniversiteler zaten neredeyse ‘otomatik’ olarak tanınır. Çek üniversiteleri dünya sıralaması listesine ulaşmak için tıklayın. Göreceğiniz üzere, Çek Teknik Üniversitesi ve Charles Üniversitesi gibi, ilk 1000’de yer alan birçok Çek üniversitesi bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti YÖK Dilekçe Nasıl Yazılır?

Çekya’da, daha doğrusu yurtdışında okuyacağınız herhangi bir üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için YÖK’e dilekçe yazıp göndermeniz gerekir.

  1. Dilekçeye adınızı, soyadınızı, telefonunuzu, adresinizi, istenen okulun tam adını (Orjinal adı, İngilizce adı, Türkçe adı), okulun bulunduğu ülkeyi, şehri,  ilgili bölümün adını, almak istediğiniz eğitim düzeyini (ön lisans, lisans, yüksek lisans) yazmalısınız.
  2. Bu dilekçeyi YÖK Denklik Birimi’ne posta ya da kargo ile göndermelisiniz.
  3. Cevap en geç 15 gün içinde dilekçede belirteceğiniz adresinize postalanacaktır.
  4. YÖK denklik dilekçesi örneği ise, kendi web sitelerinde bu şekilde bulunmaktadır. Bu dilekçe örneği, işinizi kolaylaştıracaktır.
  • YÖK telefon (Denklik İşlemleri ve Başvuru Sorgulama): 444 8 965 (444 8 YÖK)
  • YÖK adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı – 06539 Bilkent / ANKARA
  • YÖK email: denklik@yok.gov.tr
  • YÖK web sitesi: https://www.yok.gov.tr

Çekya’da eğitim YouTube videomuz aşağıda:

Çek Cumhuriyeti diploma denkliği ise bambaşka bir süreçtir:

Çek Cumhuriyeti diploma denkliği, Çekya’da eğitim danışmanlığı, Çekya sağlık sigortası, Çekçe çeviri ve daha fazlası için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364