Çek Cumhuriyeti Yabancılar Polisine Kayıt


Çek Cumhuriyeti’nde yaşam için gelenler, öğrenciler veya çalışanların, Çek yabancı polis kayıtları ile ilgili yoğun sorularına cevap vermek, kendilerine ışık tutmak istedik. Gerekli belgeleri de içeren detaylı bilgiyi, kendi tecrübemden de yola çıkarak blog yazımda sizlerle paylaştım. Çekya vizesi, Çek Cumhuriyeti yabancılar polisi, Çekçe çeviriler, Çekya sağlık sigortası gibi tüm talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364 

Çek Cumhuriyeti Yabancılar Polisi ve Kayıt İşlemleri

1) Çekya’da öğrenci yurdunda kalıyorsanız ;

Eğer üniversitenin sizin sunduğu öğrenci yurdunda kalıyorsanız, yurt sizin yerine yabancılar polisine kayıt yapıyor. Bu durumda, yabancılar polisine kayıt için gitmenize gerek yok. Ancak özellikle Shengen / EFTA üyesi ve Avrupa Birliği’ne bağlı bir ülkenin vatandaşı değilseniz, yurt yönetimine yabancılar polisine kayıt durumuzu mutlaka sormalısınız!

Ancak kayıt işlemleriniz yapılmamışsa, sizin yapmanız gerekmekte. Nasıl yapılacağını öğrenmek için ise okumaya devam edin.

2) Özel bir dairede kalıyorsanız ;

a) Eğer Avrupa Birliği, Shengen veya EFTA üyesi bir ülkenin vatandaşı değilseniz, 3 gün içerisinde şehrinizde bulunan yabancılar polisi ofisine giderek kaydınızı bir an önce yaptırmanız gere, aksi takdirde para cezası ödemek zorunda kalırsınız.

b) Avrupa Birliği, Shengen veya EFTA üyesi bir ülkenin vatandaşı iseniz, 30 gün içerisinde yabancılar polisine kayıt işleminizi yapmak zorundasınız.

Gerekli belgeler ;

  • Yanınızda getirmeniz gereken belgeler pasaport, vize, seyahat sağlık sigortası ve kaldığınız yerden alacağınız kira/yurt sözleşmesidir.
  • Yabancılar polisinde ise doldurmanız gereken iki tane form bulunmaktadır. Aşağıdaki form Başvuru Formu olup, tarafınızca doldurulduktan sonra yabancılar polisinde kalacaktır. Burada sadece ev sahibinizin ismini bilmelisiniz, diğer bilgiler sadece sizinle alakalı bilgilerdir. Aşağıda formu detaylı olarak görebilirsiniz:
IMG_2809

Yabancılar Polisine Kayıt Formu (ön tarafı)

IMG_2820

Yabancılar Polisine Kayıt Formu ( arka tarafı, kayıt işlemi bittikten sonra)

Bu form ise ülkeye giriş yaptığınızı gösteren bir belge (soldaki) ve kayıt işleminiz bittikten sonra arkasına ev adresiniz ve kayıt olduğunuz günün tarihi atılarak  bu belge (sağdaki gibi) Sizde kalacak.

Çalışma Saatleri:

Pazartesi  : 07:00-18:00
Salı            : 07.30 – 15.00
Çarşamba: 07:00-18:00
Perşembe : 07.30 – 16.00
Cuma        : 08:00-12:00

Yabancılar polisi Nerede ?

Yabancılar polisinin açık adresi Olšanská 2, Praha 3. Buraya 9 veya 26 numaralı tramvaylara binip, Olšanská durağında inerek veya  Flora yönüne giden yeşil (A) metroyu kullanıp Želivského durağında inerek ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti’ndeki tüm yabancılar polisinin adreslerine ulaşmak için tıklayınız.

Tüm yukarıda bahsettiklerim, ülkeye ulaştığınızda yapacağınız ilk kayıt için geçerli işlemlerdir. Adres değişikliği, vize uzatma gibi konularda ise İç İşleri Bakanlığı’na ait aşağıdaki ofislere gitmeniz gerekmektedir;
– Eğer Prag 2, 4, 5, 10 bölgelerinde yaşıyorsanız, Cigánkova 2, Praha – Chodov,
– Eğer Prag 1, 3, 6, 7, 8, 9 bölgelerinde yaşıyorsanız, Koněvova 32, Praha – Žižkov ofisleri ziyaret etmeniz gerekmekte. Yabancılar polisini değil!

Umuyorum bu bilgiler kafanızdaki soru işaretlerini gidermiştir. Bir sonraki yazımda yine Çek Cumhuriyeti’ne gelişinizde hayatınızı kolaylaştıracak, sizi para cezaları ödemekten ve resmi belgeler içinde kaybolmaktan kurtaracak bilgiler paylaşacağım. 

Çek vizesi, Çekya’da oturum izni, Çekya’da oturum uzatma, Çekya sağlık sigortası, Çekçe çeviri gibi tüm talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420775177364