Çek Cumhuriyeti Vize ve Vize Uzatma

Çek Cumhuriyeti Vize ve Vize Uzatma


Çek Cumhuriyeti vize işlemleriniz, vize uzatma işlemleriniz, oturum izniniz ve daha fazlası için ÇekTürk yardımınıza koşuyor!
Çek vizesinin farklı türleri vardır: kısa dönem ve uzun dönem olarak ikiye ayrılır.

  • Çek Cumhuriyeti’nde 90 günden kısa kalışlar için kısa dönem vizeye başvurmak gerekir.
  • Çek Cumhuriyeti’nde 90 günden uzun kalışlar için uzun dönem vizeye başvurmak gerekir.

Türkiye’den Çek vizesi başvurusu İstanbul veya Ankara’dan yapılmaktadır:

  • İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun konsolosluk bölgesi şu şehirlerden oluşmaktadır: İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve  Zonguldak.
    İstanbul Çek Konsolosluğu Adres: Abdi İpekci Cad. No:71, 34367 Maçka, İstanbul
  • Ankara Çek Konsolosluğu ‘ndan Çek vizesi başvuru yapabilecek olanlar bu yukarıdaki şehirlerine dışında kalanlardır.

Çekya uzun dönem vizesinin çıkması oldukça uzun sürebilir. Bunun da küçük ve nispeten daha homojen bir ülke olmalarına bağlayabiliriz. Yabancı oranı sadece % 4 olduğu söylenir. Ayrıca Avrupa’nın en güvenli ülkelerinden biridir, suç oranı yok denecek kadar azdır. Prag ise, dünyanın en güvenli 6. şehri seçilmiştir.

1. Çek Cumhuriyeti Kısa Dönem Vize

Çek Cumhuriyeti’nde 90 günden az kalıyorsanız, kısa dönem vizeye başvuru yapabilirsiniz. Örneğin turist olarak, bir akrabanızı ziyarete geliyor olabilirsiniz veya 90 günden az Erasmus stajı yapacak olabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti turist vizesi ile yazımıza başlayalım. Turist vizesi aslında en kolay çıkan vize türüdür. Burada dikkat etmeniz gereken Çekya’nın otel rezervasyonu kabul etmediği, mutlaka otelinizin ödemesinin yapılıp, dekontunun vize başvurusu esnasında paylaşılıyor olmasıdır.

Çekya turist vizesi ile Schengen vizesine sahip olacağınızdan dolayı, örneğin Almanya, Avusturya, Macaristan, Polonya gibi yine AB’deki ülkelere geçiş yapabilirsiniz.

Çek turist vizesi genellikle tam olarak kaç gün başvuru yaptıysanız o şekilde çıkar. Diğer ülkeler gibi aylarca çıktığı pek görülmemiştir ,ancak çok nadir de olsa istenen gün sayısından biraz daha fazla verildiği olmuştur.

Çek Cumhuriyeti ticari, mesleki, eğitim ve projelere katılım amaçlı başvurular da bu gruba girebilir. Çek Cumhuriyeti kısa dönem vize başvurunuz ve hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com , +420775177364
2. Çek Cumhuriyeti Uzun Dönem Vize

Çek Cumhuriyeti’nde 90 günden fazla kalış yapacaksanız, uzun dönem vizeye başvuru yapmanız gerekir.

Çek Cumhuriyeti öğrenci vizesi ile başlayalım. Bize en sık sorulan sorulardan birisi olduğu için ve Çekya’da eğitim danışmanlığı verdiğimiz öğrencilerimizle birlikte bu adımları attığımız için. 90 günden fazla kalış yapacağınız için, ancak en fazla bir seneye kadar başvuru yapabilirsiniz. Sonrasında Çek Cumhuriyeti vize uzatma işlemlerine geçmek gerekir.

Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi konusunda gelirsek, genellikle en az bir dönem olduğu için 90 günden fazla sürmektedir. Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi kaç günde çıkar? sorunuzun cevabı ise resmi olarak 60 gündür. Ancak yoğun dönemlerinde uzadığını duyuyoruz maalesef ki, en fazla 85 gün olarak duymuştuk.

Çek Cumhuriyeti öğrenci vizesi için gerekli evraklar için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com
Çek Cumhuriyeti Vize Uzatma

Örneğin Çekya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi alacaksanız, vizeniz bitmeden önce bu uzatma işlemlerine geçilmesi gerekir. Bize ulaşabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Çalışma İzni

Çek Cumhuriyeti’nde bir firmadan iş teklifi aldıysanız ve sözleşmenizi imzaladıysanız, artık Çekya çalışma izni başvurusu yapabilirsiniz. Çekya çalışma izni ve employee card hizmetleri için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

Çek Cumhuriyeti Vize Reddi

Çekya vize reddi durumunda, itiraz hakkınızı kullanmanız mümkündür. Ancak belirli bir gün içinde bu itirazı yapmak gerektiği için, hızlı davranmak gerekir. Vize reddi konusunda bize ulaşabilirsiniz.

Çek Sağlık Sigortası Çek Vizesinin Olmazsa Olmazı!

Çek vizesi için istenen belgelerden birisi de Çekya sağlık sigortasıdır. Bunu da mutlaka Çek bir firmadan yaptırmanız gerekmektedir. İşte bu adımda da ÇekTürk olarak yanınızdayız, Çek sigorta şirketleri ile iş birliğimiz sayesinde size online sigorta satın alma imkanı sunuyoruz. Sigorta sayfamıza ulaşmak ve online satın almak için tıklayın.

Size sunduğumuz ve tüm resmi kurumlarda, konsolosluklarda geçerli olan ve  üç büyük – güvenilir Çek sigorta firmasından hesaplamanızı yapabilir ve size en uygun olanı kolayca online ödeme yaparak alabilirsiniz:

Not: Çek sağlık sigortası fiyatları birçok kritere (yaş, kalınacak süre, kalınacak tarihler, öğrencilik durumu, firma vb.) göre değiştiğinden dolayı, en sağlıklısı size sunduğumuz 3 büyük – güvenilir Çek sigorta firmasından hesaplamanızı yaparak, size en uygun olanı kolayca online ödeme yaparak almanız olacaktır:

!! Çekya’da 90 günden fazla kalacaksanız, kapsamlı sağlık sigortası (comprehensive health insurance) yaptırmanız istenir. Çekya’da uzun dönem kalacaksanız, en az 400.000 EUR teminatlı sigorta yaptırmanız istenir.

!! Sigorta formunu doldurup, online ödemenizi yapmanızdan hemen sonra sigorta poliçeniz, formda belirttiğiniz mail adresinize Çekçe olarak ulaşır. Bunun çıktısını alarak, konsolosluğa veya diğer resmi kurumlara götürmeniz yeterli olmaktadır.

!! Öğrenci iseniz formda ‘öğrenciyim’ seçmeyi ve öğrenci indiriminizi almayı unutmayın.

Çek sağlık sigortası fiyatlar ile ilgili blog yazımız için tıklayın.
TR CZ 111 Belgesi Çek Sigortası Yerine Geçer Mi?

Evet, TR CZ 111 belgesi Çek sağlık sigortası yerine geçer. Çekya ve Türkiye arasında olan bir anlaşma sayesinde, TR CZ 111 belgenizi alabilirsiniz. TR CZ 111 belgesi nedir, nereden ve nasıl alınır gibi detayları içeren yazımız için tıklayın.

Çekya sağlık sigortası ile ilgili videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Çek vizesi, Çek sağlık sigortası, Çekçe çeviri gibi tüm işlemleriniz için bize ulaşabilirsiniz: 
info@cekturk.com
+420775177364
Whatsapp: +905354182108