Çek Cumhuriyeti Vize ve Sigorta

Çek Cumhuriyeti Vize ve Sigorta


Çek Cumhuriyeti uzun dönem vize başvurusu oldukça zahmetli ve dikkat gerektiren bir süreç fakat kurallarına göre gerekli belgeleri hazırladıktan sonra hiç bir sorun çıkmamaktadır.

Eğer yoğun bir dönem olan tüm öğrencilerin Erasmus’a başvurduğu bir zamanda vizeye başvuru yapacaksanız, her şeyden önce randevu almanızı öneririz. Çek vizesi randevu sistemi için tıklayınız. Güncel Çek vizesi belgeleri için konsolosluk web sitelerini kontrol ediniz.

Çek vizesi ve Çek sağlık sigortası için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420775177364

Çek Cumhuriyeti’nde uzun dönem (90 günden fazla)  vizeye başvuracak Erasmus öğrencileri için gerekli belgeler;

 • Pasaport: Çek Cumhuriyeti’nden ayrılış tarihinden itibaren en az 90 gün (3 ay) daha geçerli olmalıdır, en az 2 tane boş sayfası olmalıdır ve pasaport son 10 yıl içerisinde verilmiş olmalıdır. Evlilik sonrası soy isim değişikliği olan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yeni soy isimlerine göre düzenlenmiş yeni pasaportlarını alarak başvurmaları gerekmektedir.

Not 1: Pasaport ve varsa eski vizelerin ve giriş çıkış mühürlerinin yer aldığı sayfaların A4 kağıdına fotokopileri.

 • Başvuru Formu: Üzerine uygun ebatlarda (3.5 x 4.5 cm), altı aydan daha eski ve biyometrik olmayan fotoğrafın yapıştırılıp doldurulduğu başvuru formu. Başvuru formu ve örnekleri için tıklayınız.
 • Kabul Belgesi: Okulun antentli kağıdına basılmış, orijinal, kaşeli, ıslak imzalı, Çek dilinde değilse Çekçe’ye tercüme edilmiş bir şekilde öğrencinin adı, soyadı ve gidiş – dönüş tarihlerinin yazdığı belge. Faks, fotokopi, çıktı vb. kesinlikle kabul edilmektedir.
 • Konaklama Belgesi (Proof of accommodation): Çek Cumhuriyeti’ndeki okuldan / yurtta alınmış orijinal, Çek kurumu tarafından tasdik edilmiş bir biçimde, Çek dilinde olmalı, Çekçe değilse tercüme edilip notere onaylatılmalıdır. Şayet belge kontrakt / sözleşme şeklinde gelmiş ise yetkili kişinin imzası ve tasdiğine gerek yoktur.

Çek Cumhuriyeti’nde konaklama ve resmi konaklama belgeniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com

Belgeler Bunlarla Bitmiyor:

 • Hibe Belgesi: Öğrencinin Türkiye’deki üniversitesinden alacağı Erasmus Programına katıldığını ve hibe miktarını gösteren yazıdır. Bu belge öğrencinin doğum yeri ve doğum tarihini içermeli, orjinal, ıslak imzalı olmalı ve eğer Çek dilinde hazırlanmadı ise mutlaka Çekçe tercümesi ile birlikte sunulmalıdır.
  Hibe almayan ya da hibesi başvuru sırasında henüz onaylanmayan öğrenciler kendi adlarına açılmış ve her bir dönem için en az 7.000 TL tutarında para bulunan banka hesaplarına ait bankanın antetli kağıdına yazılmış, orijinal ıslak imza ve kaşeli banka yazısını Çekçe tercümesi ve aynı hesaba ait banka kartının ön yüzünün fotokopisi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.
 • Sabıka Kaydı Belgesi (Adli Sicil Belgesi):  Adliyeden alınacak olan adli sicil belgesi üzerinde öğrencinin adı soyadının yanında doğum yeri ve doğum tarihinin gün / ay / yıl şeklinde açık olarak yazıldığından emin olduktan sonra, bu belgeye apostil mührü yaptırılıp Çekçe’ye çevrilmesi gerekmektedir.  Sadece Ankara’daki adliyelerde adli sicil kaydı ve apostil mührü aynı sayfaya yapılmaktadır, bu işlem Sizi noter onayında belli bir ücret tasarruf etmenize yarayacaktır.

Sabıka kaydınızın ve diğer belgelerinizin Çekçe çeviri işlemleri için iletişim: info@cekturk.com

Not 2: Yabancı ülke vatandaşı öğrenciler ve son 3 yılda 6 aydan daha uzun süre yurt dışında bulunan başvuru sahipleri Türkiye’den alacakları sabıka kaydına ek olarak söz konusu diğer ülkeden de sabıka kayıtlarını apostil mührü ve Çekçe’ye tercümesi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.

Çekya öğrenci vizesi ile ilgili genel bilgiler içeren videomuz aşağıda:

Çek Vizesi Olmazsa Olmazı: Çek Sağlık Sigortası

 • Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat Sağlık Sigortası aşağıdaki maili aldıktan sonra yaptırmalısınız. insurance cekturkDikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır; En az 60.000 euro teminatlı, kapsamlı ve Çek Cumhuriyeti tarafından sertifikalı şirketlerden sigorta poliçenizi yaptırmalısınız. Ailesi üzerinden SSK kapsamına giren başvuru sahipleri SGK İl Müdürlüklerinden temin edecekleri TR/CZ 111 Sigorta Belgesini sunmaları gerekmektedir. Sağlık sigortası ile ilgili Türkçe bilgiler için buraya tıklayabilir ve satın alabilirsiniz.
  MAXIMA sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.
  UNIQA sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.
  PVZP sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.

Çek Cumhuriyeti Vize ve Sigorta ile ilgili diğer blog yazımız için tıklayınız.

Not 3: Yukarıda sıralanan tüm belgelerin birer adet fotokopisiyle birlikte sunulması gerekmektedir.

Not 4: Çeviriler ile ilgili ek destek almak için bize info@cekturk.com adresimizden ulaşabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti Vize ve Sigorta için ÇekTürk sizi desteklemeye hazır!

NOT 5: GÜNCEL VİZE BİLGİLERİ İÇİN HER ZAMAN KONSOLOSLUKLARIN WEB SİTESİNİ TAKİP EDİN.

Çek vizesi, Çek sağlık sigortanız, Çekçe – Türkçe resmi çeviriler, Çek Cumhuriyeti’nde konaklama ve resmi konaklama belgesi  için bize ulaşabilirsiniz:
info@cekturk.com
+420 775177364

Tüm öğrencilere vize sürecinde başarılar dileriz! 🙂