Çek Cumhuriyeti Hakkında Pratik Bilgiler

Çek Cumhuriyeti Hakkında Pratik Bilgiler


Çek  Cumhuriyeti hakkında pratik bilgiler öğrenmek ister misiniz? İlk olarak Çekya hakkında yanlış bilinenler videomuz ile başlayabilirsiniz:

  • Turistlerin hala bu mevsimde Prag başta olmak üzere Çek Cumhuriyeti’ne akın akın gelmekte olduğu;
  • Yeni akademik dönemin çok yakında başlayacak olması ile öğrencilerin Çek üniversitelerinde eğitim için Çekya’ya gelecek olması
  • İş adamlarının ise her mevsimde ihtiyacı olduğu üzere; sizinle bu postumda Çek Cumhuriyeti hakkında en sık sorulan sorulardan yola çıkarak, sizlerle Çek Cumhuriyeti hakkında pratik bilgileri paylaşacağım.
  • Çek Cumhuriyeti’nde ticareteğitim turizm sigortaçeviriÇekçe dersleri – Çek üniversiteleri ve diğer hizmetlerimizin tamamı tıklayınız. Soru ve talepleriniz için iletişim: info@cekturk.com ,+420 775177364, WhatsApp: +905354182108
  • Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz:
         
Çek Cumhuriyeti Hakkında Pratik Bilgiler

Nüfusu 11 milyon civarında ve başkenti Prag (Praha) olan Çek Cumhuriyeti’nin para birimi Çek Korunası‘dır (CZK / Kč).  1918’te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan, 1993’te ise Çekoslovakya Birliği’nden ayrılmış olan Çek Cumhuriyeti, 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Konum olarak ise çok özel bir yere sahip olup, Avrupa’nın tam göbeğinde yer alır. (Çekler “Avrupa’nın kalbi” demeyi tercih etmekteler.)
Çek Cumhuriyeti hakkında yanlış bilinenler postumuz için ise tıklayın.

 

Çekya Para Birimi

Çek Cumhuriyeti hakkında pratik bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Postumuzu okumaya devam edin. Prag’la birlikte toplam 14 ili bulunan Çek Cumhuriyeti’nde, her ilin kendi meclisi vardır. Bu arada Estonya’dan sonra, yüzde 60 oranla Avrupa’nın en büyük ikinci ateist nüfusunu barındıran Çekya‘da, kilise ve manastırlar ibadetten çok konser-etkinlik salonu ve müze olarak hizmet vermektedirler.

1 Euro günümüzde (Ağustos 2015) 27 Çek Korunası‘na eşittir. Döviz bürolarında değişik kur oranları görebilirsiniz bu sebeple size Prag için en iyi kur oranlarını bulabileceğiniz Old Town Meydanı’nda bulunan, EXCHANGE s.r.o isimli döviz bürosunu önerebilirim. Prag’da güvenli şekilde döviz bozdurmak ile ilgili blog yazımız için tıklayınız.

 

Çek müzelerin hemen hepsi Pazartesi günü kapalı. Prag’da gezilecek müzeler yazımız için tıklayınız. Pazar günleri ise, bazı butik mağazalar kapalı olabilirken, marketler açık oluyor. Prag’da alışveriş merkezleri (AVMler) blog yazımız için tıklayınız.

Restoran, kafe ve barlarda ise, şaşırtıcı bir şekilde içeride sigara içmek hala yasal  ama bazı restoranlarda sigara içilen ve içilmeyen odalar mevcut. Her ne kadar bu odalar / duvarlar çok etkili olmasa da.(Güncelleme 08/07/2017: Çekya’da sigara içme yasağı 31/05/2017 tarihi itibariyle yasallaşmıştır. Konu ile alakalı İngilizce blog postumuz için tıklayınız.)
Prag, bilindiği üzere Avrupa’nın en gözde ve en çok turist çeken şehirlerinden bir tanesi ve sıralamada ilk beşte yer alıyor. Prag’da yaklaşık 100’e yakın hostel bulunmakta ve milyonlarca turisti ağırlamaktadır. ÇekTürk turizm hizmetlerimiz (Prag’da Türk rehber,  Orta Çağ gecesi, Çek gecesi, otel rezervasyonu vb.) için tıklayınız. Prag’da gezilecek yerler, gidilecek cafe-restoran-barlar, müzeler, galeriler, parklar ve daha fazlası için tıklayınız.

Prag’da Market Alışverişi

Bir diğer Çek Cumhuriyeti hakkında pratik bilgilere gelecek olursak; Albert, Billa, Lidl, Penny, Zabka, Tesco ise başlıca süpermarketleri. Kozmetik mağazalarının başında ise DM ve Rossman geliyor. Bizim “bakkal” diye tanımladığımız marketleri ise hep Asyalılar, küçük bir kısmını ise Araplar işletiyor. Bunun başlıca nedeni ise Komünizm zamanda Prag’a gelen Vietnamlılar’ın önce tekstil işine girip, tekstil işleri iyi gitmeyip batınca, Prag’daki tüm marketleri ele geçirmesidir.

Çek Cumhuriyeti hakkında pratik bilgiler şimdilik bu kadar! Sizi postlarımla, Çek Cumhuriyeti ile ilgili değişik alanlarda aydınlatmaya ve sizlerle deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim. Çek Cumhuriyeti hakkında yanlış bilinenler postumuz için ise tıklayın.

ÇekTürk olarak Çek Cumhuriyeti’nde ticareteğitim turizm sigortaçeviriÇekçe dersleri – Çek üniversiteleri ve diğer hizmetlerimizin tamamı tıklayınız. Soru ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364
Whatsapp: +905354182108
     

cekturk_brosur1

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

 konaklama cekturk diploma denkligi cekturk dil kursu cekturk ceviri translate cekturk  universite university cekturk sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk ise alim 1 cekturk ticaret_destegi cekturk