Çek Cumhuriyeti Erasmus Öğrencilerinin Dikkatine!

Çek Cumhuriyeti Erasmus Öğrencilerinin Dikkatine!


Sevgili Çek Cumhuriyeti’ne gelecek Erasmus öğrencileri, nihayet Eylül ayı geldi çattı! Sizler için yeni bir eğitim yılı başlıyor. Çek Cumhuriyeti’ne gelmek için sabırsızlandığınızı sizlerden gelen mail ve mesajlar sayesinde çok iyi biliyoruz ve birebir takip ediyoruz. Çek Cumhuriyeti Erasmus Öğrencilerinin Dikkatine! Bu postumuz sizin için! Tabii Çek vizesi, Erasmus belgeleri, konaklama gibi yeni yeni sorular beraberinde geliyor.

Çek Cumhuriyeti, Çekya, CZ, çektürk, czech Başta Prag olmak üzere, Brno, Ostrava, Pilsen, Liberec ve diğer şehirlere çok kısa süre içinde, geleceğinizi bilerek, öğrenci dostu ÇekTürk olarak siz Erasmus öğrencilerinden gelen yoğun sorulara bu blog yazımızda birer birer yanıt vermek istedik.

Çek Cumhuriyeti Erasmus Öğrencilerinin Dikkatine!

1. Çek Cumhuriyeti (Erasmus) vizesi için istenen belgeler nelerdir?

    • Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul’dan başvuru yapacaksanız Çek vizesi için gerekli belgeler için tıklayınız.  (Erasmus Öğrencileri için Uzun Dönem Vize – Oturum İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler)
  • Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Ankara’dan başvuru yapacaksanız Çek vizesi için gerekli belgeler için tıklayınız.

2. Çek Cumhuriyeti için hangi vizeye başvuru yapmalıyım?

Öncelikle hangi amaç ile gelip, ne kadar kalacağınız netleştikten sonra, aşağıdaki listeyi inceleyip karar verebilirsiniz:

Cek_Cumhuriyeti_Erasmus_Prag

” Randevu alırken kalış amacına ilişkin dikkat edilmesi gerekenler:

  • Turistik, ticari, aile veya arkadaş ziyareti, kültür, spor veya konferansa katılım amacı ile 90 günden daha az kalmak için vize başvurusunda bulunanların SCHENGEN (KISA SÜRELİ- SHORT TERM VISA)  VİZESİ olarak,
  • Erasmus Programı kapsamında 1 sömester (6 aya kadar) için eğitim amaciyla vize başvurusunda bulunan öğrencilerin UZUN SÜRELİ VİZE –EĞİTİM ( LONG TERM VISA FOR STUDY)  olarak,
  • Erasmus Programı kapsamında 2 sömester veya master programları (6 aydan daha uzun) için başvuruda bulunanların UZUN SÜRELİ OTURUM İZNİ- EĞİTİM (LONG TERM RESIDENCE PERMIT FOR STUDY) olarak randevu almaları gerekmektedir.

3. Çek Cumhuriyeti vizesi için nereden randevu alabilirim?

“Kısa Süreli (Schengen) ve Uzun Süreli Vize başvuru işlemleri sadece VISAPOINT Online Randevu Sistemi ile yapılabilmektedir. Randevusu olmayan kişilerin başvuruları kesinlikle kabul edilemeyecektir.”

Çek Başkonsolosluğu vize sistemi VISA POINT ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

4. Çek Cumhuriyeti vizesi için istenen sağlık sigortamı (Erasmus sigortası) nasıl ve nereden yaptırabilirim?

Çek Cumhuriyeti için Çek firmalarından sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Türkiye’deki sigortalarınız Çek Cumhuriyeti’nde geçerli olmayacaktır. Bunun için ÇekTürk sigorta sayfamızı buradan inceleyebilirsiniz.

cek_cumhuriyeti_saglik_sigortasi

Biz de size kolaylık sağlamak için ÇekTürk olarak sizlere, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük – köklü ve güvenilir firmalarından, sigortanızı online olarak yaptırma fırsatı sunuyoruz. Online formu doldurmanız, online ödeme yaparak satın almanız yeterli. Ödemenizden hemen sonra pdf olarak sigorta poliçeniz mail adresinize ulaştırılmaktadır.

  • UNIQA Çek sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.
  • MAXIMA Çek sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.
  • PVZP Çek sağlık sigortanızı online satın almak için tıklayınız.
logo_maxima_pojistovna_160 logo_pojistovna_uniqa_160_160 Logo PVZP 160 x 160 px

5. Çek Cumhuriyeti’nde “konaklama belgesi (proof of accomodation) nedir? Bu belgeyi nereden, nasıl alabilirim?

Konaklama (Accomadation) Belgesi: Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe olarak gelmiş olmalıdır. Konaklama belgesinin  Çek Cumhuriyeti’nde noter tarafından onaylanmış olarak gelmesi gerekmektedir. Kontrat şeklinde gelen konaklama belgeleri ise orijinal imzalı gelmeli ve başvuru sahibi tarafından konsolosluk önünde imzalanmaldır.

Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversite tarafından konsolosluğumuza özel databox yöntemiye gönderilen konaklama belgeleri ile ilgili olarak ise başvuru sahibinin konsoloslukla irtibata geçerek belgesinin tarafımıza ulaşıp ulaşmadığını teyit alması tavsiye edilmektedir.

Konaklama belgenizi ÇekTürk olarak biz resmi olarak yaptırarak, orijinal belgenizi adresinize gönderebilmekteyiz. Detaylar için tıklayınız.
+ Konaklama belgesi ve Çek Cumhuriyeti’nde yurt / ev / oda talapleriniz için ise iletişim: info@cekturk.com
6. Çekçe – Türkçe resmi belge çevirilerimi nasıl / kime yaptırabilirim?

Resmi Çekçe – Türkçe belgelerinizi hem Türkiye’de hem Çek Cumhuriyeti’nde çevirebilmekteyiz. ÇekTürk çeviri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmeniz ve belgelerinizin scan / fotoğraflarını bizimle paylaşmanız yeterli: info@cekturk.com

Çekçe - Türkçe - İngilizce - Slovakça dilleri arasında çeviri hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’ne gelecek tüm öğrencilere şimdiden kolaylıklar dileriz. Tüm istek ve ihtiyaçlarınız için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz: info@cekturk.com ve +420 775177364

Çek Cumhuriyeti Erasmus Öğrencilerinin Dikkatine!

Çek Cumhuriyeti’ne şimdiden hoş geldiniz! 🙂
Çek Cumhuriyeti’nde eğitim, turizm, , sağlık sigortası, dil kursu, etkinlik, Çek üniversiteleri gibi tüm konularda sizlere profesyonel destek sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm soru ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364

cekturk_brosur1 cekturk_brosur2

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz:

konaklama cekturk diploma denkligi cekturk dil kursu cekturk ceviri translate cekturk  universite university cekturk sigorta insurance cekturk Lise highschool cekturk  ticaret_destegi cekturk