Çek Cumhuriyeti Corona Virüsü

Çek Cumhuriyeti Corona Virüsü


Geldik Nisan ayına… Çekya’da ilk corona vakasının görüldüğü 1 Mart 2020 tarihinin üzerinden tam bir ay geçmiş. Çek Cumhuriyeti corona virüs ile mücadele ediyor ve bence gayet başarı ile bu süreç yönetiliyor. Çok sıkı önlemler daha sürecin en başında alındı ve Çekler de kurallara uyarak durumun diğer ülkelere nazaran daha iyi olmasına yardımcı oluyorlar denebilir.
Çek Cumhuriyeti’nde Koronavirüs Yazılarımız

ÇekTürk olarak sizlere bu konuda ilk günden beri Türkçe olarak bilgilendirmeye devam ediyoruz ve bize Çek Cumhuriyeti’nde koronavirüs ile ilgili sıkça sorduğunuz soruları bu yazılarımızda cevaplamaya çalışıyoruz.

Çek Cumhuriyeti Koronavirüs YouTube Videomuz (1 Nisan 2020 tarihinde çekildi):

1 Nisan 2020 – Çek Cumhuriyeti Corona Virüsü Son Durum

 • Çek Cumhuriyeti corona virüsü vaka sayısı: 3.330
 • Çek Cumhuriyeti iyileşenlerin sayısı: 45
 • Çek Cumhuriyeti koronavirüs sebepli ölümlerin sayısı: 32

Çekya’nın önde gelen medya kanallarından idnes.cz web sitesinde bu rakamlar sürekli güncelleniyor ve sürecin tamamı transparan olarak ilerliyor:

Çek Cumhuriyeti’nde Corona Virüse Karşı Nasıl Mücadele Veriliyor?

Şahsen Çek Cumhuriyeti’nde salgın ile mücadele sürecinin çok başarılı yönetildiğini düşünenlerdenim. Önlemler ‘düşük’ sayılara bakılmaksızın çok hızlıca alındı. İlk günlerden beri çok sıkı önlemler alındı. BUnlardan bazıları aşağıda:

 • Çok hızlı şekilde okullar, restoranlar, oteller, mağazalar ve avmler kapatıldı.
 • Sınırlar en başta riski ülkeler olmak üzere, zaman içinde tüm ülkelere kapatıldı. Bilgimiz dahilinde yalnızca ticari araçlar sınırlar arası seyahat edebiliyor, onlar da her seferinde polis kontrolünden geçiyorlar. OHAL’de seyahat kısıtlamaları ile ilgili bilgiye bakanlığın sitesinden ulaşabilirsiniz.
 • Yine çok hızlı şekilde sokağa çıkma yasağı getirildi. Sadece işe zorunlu olarak gitmesi gerekenler ve market, eczaneye gidenler var. Tabii hava almak için yürüyenler çok az sayıda da olsa var, herkes ne kadar evinin etrafında yürür ise, o kadar iyi. Toplu taşıma kullanmak hele bu günlerde en riskli şey.
 • Dışarıda maske takmayanlara para cezası kondu. (20.000 CZK yani yaklaşık 5000 TL para cezası). Evet, maske takmak yüzde yüz koruma sağlamıyor dense de, en azından virüs taşıyan kişilerin bunu yayması engellenmiş oluyor.
Çek Cumhuriyeti’nden En Çarpıcı Corona Virüs Haberleri

 • Çek televizyonlarında bile herkes maske takıyor. Spikerleri geçtim, bakanlar bile televizyonlarda halka maske ile açıklama yapıyor. Hatta Çek televizyonlarında, işitme engelli vatandaşlar için işaret dilinde çeviri yapan kişinin bile maske takması tuhaf karşılandı!
 • İtalya’ya gidecek maske paketlerinin çalındığı ‘yalan haberi’ ile ortalık çalkalandı.
 • Hafta sonları, havaların da güzelleşmesiyle birlikte ‘chata’ veya ‘chalupa’ denen kır evlerine gitmelerinden korkulan Çeklere karşın, polislerin oto yollarda çevirme yapacağı söylendi. Özetle herkesin olduğu yerde kalması tavsiye ediliyor, virüsün daha küçük şehir ve köylere yayılmaması açısından.
 • Herkes dikiyor kampanyası ile karikatür:

Ayrıca Çekya Sağlık Bakanlığı tarafından çekilen ve şu anda bütün dünyada dolaşmakta olan, maske takmanın önemini diğer ülkelere anlatmak üzere bir video var, aşağıda izleyebilirsiniz:

Bu da Çekya’nın batısında yer alan, Mariánské Lázně şehrinden maskeli heykeller fotoğrafı:

ČeskoTurecko / ÇekTürk ailesi olarak, tüm dünyada koronavirüs vakalarının bir an önce sona ermesini dileriz.