Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Çek Cumhuriyeti Burs Fırsatları


Çek Cumhuriyeti Burs konusu, Çekya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin bize sorduğu soruların başında geliyor. Bu nedenle bu yazımızda hem Çek Cumhuriyeti hükümet bursu hem de Çek üniversiteleri burs programları konusunu ela alacağız. Çekya burs konusu, sorularınız ve araştırma hizmetlerimiz için bize ulaşın: info@cekturk.com , +420775177364
Çek Cumhuriyeti Burs Fırsatları

Çekya burs fırsatları farklı şekillerde sunulabilir. Çek hükümeti tarafından sunulan eğitim bursları, Çek üniversitelerinin sunduğu burslar ve konaklama gibi konularda ekonomik destek sağlayan burslar.

1. Çek Cumhuriyeti Hükümeti Burs Fırsatları:

Çek Cumhuriyeti Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilir. Ancak her akademik yıl için bu programları takip etmek gerekir. Örneğin 2020 / 2021 akademik yılı için Çek hükümeti tarafından bir burs verilmeyeceği, kendi sayfalarında yazılıdır.

NOT: 2021 / 2022 için Çek bakanlığı tarafından, sadece aşağıdaki ülkelerden gelen öğrencilere burs imkanı sunulacağı  resmi olarak yayınlanmıştır. Resmi sayfa ve güncel bilgiler için tıklayın.

  • Bosna Hersek,
  • Etiyopya,
  • Gürcistan,
  • Kamboçya,
  • Moldova,
  • Ukrayna,
  • Zambia.

Hükümetin verdiği burslar, gelişmekte olan ülkelerden gelen yabancı öğrencilere açıktır. Ancak her sene, her ülkeye burs imkanı açılmaz. Türkiye’nin de arasında olduğu, gelişmekte olan ülkeler listesi ise, aşağıdaki gibidir:

Afganistan, Gambiya, Mozambik, Bangladeş, Gine, Myanmar, Benin, Gine-Bissau, Nepal, Burkina Faso, Haiti, Nijer, Burundi, Kenya, Ruanda, Kamboçya, Kore, Dem.., Sierra Leone, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kırgızistan Cumhuriyeti, Somali, Liberya, Tacikistan, Komor Adaları, Madagaskar, Tanzanya, Malavi, Togo, Kongo, Dem. Rep, Eritre, Mali, Uganda, Etiyopya, Moritanya, Zimbabve, Arnavutluk, Endonezya, Samoa, Ermenistan, Hindistan, São Tomé ve Principe, Belize, Irak, Senegal, Butan, Kiribati, Solomon Adaları, Bolivya, Kosova, Güney Sudan, Kamerun , Lao PDR, Sri Lanka, Cape Verde, Lesoto, Sudan, Kongo, Rep., Marshall Adaları, Svaziland, Fildişi Sahili, Mikronezya, Fed. Sts., Suriye Arap Cumhuriyeti, Cibuti, Moldova, Timor-Leste, Mısır, Arap Cumhuriyeti, Moğolistan, Tonga, El Salvador, Fas, Ukrayna, Fiji, Nikaragua, Özbekistan, Gürcistan, Nijerya, Vanuatu, Gana, Pakistan, Vietnam, Guatemala, Papua Yeni Gine, Batı Şeria ve Gazze, Guyana, Paraguay, Yemen, Rep., Honduras, Filipinler, Zambiya, Angola, Ekvador, Palau, Cezayir, Gabon, Panama, Amerikan Samoası, Grenada, Peru, Antigua ve Barbuda, İran , İslam Cumhuriyeti, Romanya, Arjantin, Jamaika, Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Ürdün, Sırbistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Seyşel Adaları, Bosna Hersek, Letonya, Güney Afrika, Botsvana, Lübnan, St. Lucia, Brezilya, Libya, St. Vincent ve Grenadinler, Bulgaristan, Litvanya, Surinam, Şili, Makedonya, FYR, Tayland, Çin, Malezya, Tunus, Kolombiya, Maldivler, Türkiye, Kosta Rika, Mauritius, Türkmenistan, Küba, Meksika, Tuvalu, Dominik, Karadağ ve Uruguay
2. Çek Üniversiteleri Burs Fırsatları

Çek üniversiteleri genellikle ilk sene değil, çoğunlukla ancak öğrencinin ilk sene veya ilk iki sene göstereceği üstün başarı doğrultusunda sunulabilen burslardır. Ancak her üniversitenin burs programları olmayabilir, özellikle de özel üniversitelerin veya her bölümün denebilir.

Ancak bazı okul ve bölümlerde, ilk seneden itibaren tüm eğitimi kapsayacak şekilde de burslar sunulabilir. Bu karar, tamamen bölümün bağlı bulunduğu dekanlığa aittir. Genellikle transkript, CV, referans gibi ve ek belgeler isterler. Çekya burs başvurusu için bize ulaşabilirsiniz: info@cekturk.com

Örneğin, Çekya’nın en köklü ve en eski üniversitesi olarak bilinen Charles Üniversitesi’nin burs sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Çekya’nın en iyi teknik üniversitesi olarak bilinen Çek Teknik Üniversitesi’nin burs sayfasına ulaşmak için tıklayın.

3. Çekya’da Diğer Burs İmkanları

Örneğin ekonomik durumunuzun yetersiz olduğuna dair istenen belgeler ve kanıtlar sunulduğu takdirde, bazı okulların yurtlarında konaklama bursu verilebilmektedir. Ya tamamı ya belirli bir yüzdesi karşılanabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.
Çekçe Eğitim Ücretsiz Mi? sorusu en sık sorduğunuz sorulardan biri. Evet, Çekya’da Çekçe eğitim ücretsiz. Bununla ilgil blog yazımıza ulaşmak için tıklayın.

Çekya burs araştırması, Çekya’da eğitim danışmanlığı, diploma denklik, başvuru şartları, belgeler ve Çekçe çevirileri, Çekya sağlık sigortası ve daha fazlası için bize hemen ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364